Agapornis růžovohrdlý a zima
nicméně jsem četl že někdo bez problémů má agapornisy ve venkovní celoroční voliéře s tím že mají budky s 2cm prken kam si zalezou ....
Aklimatizovaní (zvyknutí na nižší podmínky) agapornisové v podstatě dobře snášejí naši zimu. Zvládají dobře nižší teploty, ale zpravidla je teplotám pod nulu nevystavujeme. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že dobře zvládají i teploty kolem -5°C, ale častějším poklesům teploty pod nulu je nevystavujeme. Nejhorší je u agapornisů nízká teplota s kombinací nízké vlhkosti. V takovém případě je to pro agapornise smrtelné nebezpečí. Proto říkám raději je lepší nižší teplota s nižší vlhkostí než vysoká teplota s vysokou vlhkostí. Samozřejmě nejlepší by byla vysoká teplota s nižší vlhkostí. (Vlhkost zvyšujeme v době líhnutí mláďat).
Můj osobní názor je ten, že raději doporučuji přezimovat agapornise v menší kleci , ale při optimální teplotě. Musíme si uvědomit, že agapornisové jsou afričtí papoušci a tudíž je jasné, že teploty musí být vyšší. Co vím, tak většina chovatelů, kteří chovají agapornise ve venkovních prostorách, tak na zimu je přemísťují do menší klecí a to například 4 páry do klece o velikosti 100x50x50 cm. V takové kleci agapornisové přečkají zimu v uzavřeném prostoru, kde je vyšší teplota. Ještě bych si dal pozor na mladé agapornise do jednoho roku. Ti jsou hodně choulostiví na naši zimu a často dochází k úhynům.