Prosim o radu, chovám aratingy zlatohlavé a mám jeden velký problém . Jsou staří 2,5 roku, před rokem zasedli a měli 4 vajíčka těsně před líhnutím opustili hnízdo tak s něho nic nebylo. Teď začali obývat stále budku a asi před týdnem jsem tam našel 1.vajíčko. Za tři dny tam nebylo.V neděli jsem tam našel zase vajíčko a teď ,když jsem se tam díval tak tam není zase. zajímavé je že jsem nikde nenašel ani skořápku.Ptáky mám v celoroční voliéře . Vitamíny jim dávám .Děkuji za radu.
aratingy sice nechovám, ale papoušci opouštějí neoplozenou snůšku, to bývá ... Spíš vidím problém v tom ztrácení se vajec. Nám požíraly vejce princezky a odnaučit se to nedá.Pokud jsme ho samici "neurvali od zadku" a nepodložili jinému páru, bylo ztracené.
Dá sa to odnaučiť,treba okamžite brať vajička a dávať umelé podkladky,keď jej to nepôjde,tak je šanca že s tým prestane.Vajička dať až po ukončení znášky aj po2-3 dňoch.
těch možností je víc než jen podkladky, už to tu na diskuzi jednou bylo. Pokud vajíčka požírají rodiče, pak je sežerou i v momentě, kdy je vrátíte místo podkladků, i tím jsme si u princezek prošli, zkoušeli jsme všelicos.A co jiná škodná? Myši nebo tak něco?
Tak prečo píšete,že nič nepomôže? Zadavateľ chce poradiť a Vy podsúvata svoje negatívne skúsenosti,ako keby to bolo písmo sväté.Môj názor je že treba vyskúšať a nie hneď zatracovať.
copak jsem něco zatracovala? píšu jen vlastní zkušenosti. Za 30 let co chovám papoušky jsem se s požíráním vajec setkala naštěstí jen dvakrát. U domácího mazlíčka andulky - ta se nespářila s nabídnutým samečkem, snesená vajíčka požírala a požírala bohužel i vajíčka z ostatních budek. Takže tu jsem vrátila původním majitelům s tím, že se nedá do chovu zařadit, ať ji podarují někomu, kdo si ji nechá doma v kleci. S princezkami jsme bojovali víc než 10 let, kdo z koho, jak už jsem psala. Zato vím, že i rozela pestrá dokáže vysedět a odchovat malé princátko. Píšu, co mám odzkoušené. Vy zřejmě máte problém přimout jiný názor než máte vy, to už jsem si na diskuzi všimla. Sledujete, že zadavatel vůbec nepotvrdil tuto teorii piožírání vajec? A vy už se hádáte,jako obvykle.
Zadavateľ žiadal o pomoc a vy mu napišete,že to nejde,prečo ste mu nenapísala,aby niečo vyskúšal?A Vaša odpoveď keď niekto napíše svoj názor na vec je, že nedokážem prijať i ný názor,ale z tohoto vyplynulo to,že Vy ho nedokážete prijať.
Ideální je, kdýž se něco změní a hned to zabere, ale bvykle to opravdu chce více zkoušet, konečné řešení je umělá líheň nebo podložení jinému páru.
V mém chovu se to stalo jen u agapornis can - požírali vejce, pak nechali vylíhnout i mladé, ale ty také sežrali. Dále to dělal jeden pár senegalců, tam pomohla změna ve skladbě krmné dávky. U mě jinak pap. sedí i na neoplozených vejcích, neopouštějí je předčasně. Ale je to v každém chovu a možná i každého páru něco jiného co může / ale také nemusí / zabrat.
4suzuky - já bych zkusil po snesení prvního vejce přejít na opravdu chudou stravu, jen suché krmení a jablko + mrkev+nějaká forma vápníku. Dost možná, že kvalitní, pestrou a silnou krmnou dávkou v období snůšky doslova ženeš samce do touhy se znova pářit. Pokud by tomu tak bylo, pak samec bude odstraňovat příčinu prodlívání samice v boudě,tj. nejprve vejce, po vylíhnutí to mohou být mladí.
Ber to jen jako jednu z možných příčin tohoto jednání, těch možných příčin může být více. Pokud by vejce požírala samice, tak jediné řešení bych viděl v odebírání vajec a umělém líhnutí nebo podložení jinému, velikostí odpovídajícímu a spolehlivému páru.Ale kdo to likviduje zjistíš spolehlivě jen s požitím kamery s přisvícením, instalované do hnízdní budky.