Dobrý den, máme čtyřletého samečka žaka. Je moc hodný, ale velmi křičí, je pravda, že díky nedostatku času se mu tolik nevěnuji, ale rozhodně není bez pozornosti. Mamka pracuje z domova a tak tu společnost má a když se vrátím domů já, snažím se ho pustit z klece věnovat se mu. On ale kdykoli je v kleci, tak křičí, ráno když začne svítat, tak začne křičet, spokojený je snad jen tehdy, když má všechny členy rodiny na očích, jakmile někdo odejde, začne křičet. Pomáhá jen, když mu přikryjeme klec prostěradly, ale to je potom většinu dne přikrytý. Rodiče ho chtějí prodat, protože jsou z hluku už vynervovaní, mě si však žako oblíbil a máme se moc rádi, nedovedu si představit, že bych ho doma neměla. Moc prosím, poraďte, co dělat s nadměrným křikem. Předem děkuji za odpovědi.
Dobrý den.
To máte těžko,lidé mluví,psi štěkají,kočky mňaučí, no a papoušci křičí,je to pro ně přirozené.Žako ve čtyřech letech jde do puberty,takže se jeho chování může pozměnit. Máte velký problém pokud někomu v rodině se začíná jeho projev nelíbit. Dává tím najevo že něco požaduje a nepřestane pokud to nedostane. Papoušek a hlavně ti větší, jsou schopni si na něco přivyknout a pak je problém je to odnaučit. Ve vašem případě těžko radit, (přikrývání beru jen jako dočasné vyřešení na momentální chvíli , v žádném případě pak na trvalejší dobu) ,zaměstnat ho tj.hračky,větve na okus, pozorování z okna a jiné, možná snad koupit protějšek (což asi nebude vzhledem k potížím schůdné,navíc může to nést řadu dalších problémů – nemusí si na sebe zvyknout atd.) .Nejlepší je prostě dostatek času nato se mu věnovat.Můžou pak přijít horší stresové situace, jako škubání a jiné zdravotní problémy. Nešahám vám do svědomí ,ale každý kdo si takovéto papoušky kupuje by měl pamatovat nato,že taková situace může nastat a měl by být připraven ji řešit i se vším co kolem něj nastane.
Takže tady bych volil asi opravdu jen zkoušet ,zkoušet a vydržet.
Křik papouška nastává v době, kdy on cítí, že pozornost k němu ochabuje. Ze začátku, když si lidé papouška koupí předvádějí kolem něho labutí tanec, papoušek je středem pozornosti každou minutu. Později ovšem stereotypní práce kolem papouška jednak unavuje, jednak otravuje a člověk si řekne, že jsou také jiné aktivity než papoušek. V té chvíli papoušek pozná, že už to není to, co to bylo dřív a začne protestovat. Pokud byste ho naučili během doby co jste ho měli u sebe nějakým větám na které byste reagovali příchodem ke kleci, tak by na vás papoušek volal větami. Stačí naučit pojď sem, jak se máš, ahoj. Ovšem na toto volání musíte zareagovat alespoň z 80% aby papoušek věděl že je kontaktní volání k něčemu. Jinak zase začne řvát. Problém velkých papoušků je jejich dlohověkost. Málokdo si uvědomí, že bude papouškovi denně vysluhovat 50 let i více. Jestli je vám dnes dvacet, budete při dobrém zdraví papouška, kolem něho tancovat i v sedmdesáti letech. Denně :-( Jestli to někdo čte, kdo si chce takového papouška pořídit, ať zváží, jestli takový celoživotní závazek stojí za to. Jestli není pro radost a pobavení lepší andulka, která se dožívá v průměru deseti let. Pokud je někomu třicet let a ohlédne se zpět, tak vidí co dělal před deseti lety. Bude váš zájem za dalších deset let trvalý???
jo mam andulku dela podobne veci krici vzdy odpoledne ale dobývá se ven tak ji pustim ale jak mile ji vyputi tak ona tri krat tolik nez v kleci .....skusim ji dat SENGÁRSKÉ PROSO ktere mi zbylo pri ochocovani...ale jak je venku tak se neda chyti a ja nevim co mam delat... SENGÁSKÉ PROSO?to pomáhá docasne ...tak skusim BLÍSKAVOU vec a to nekdy zabere a skuste treba takovou vec kterou nikdy nevidel(a) a potom by slo zrni jo mozna ma hlad ale to zabere take nekdy...pak nastavaji jen hracky ...a taky ten provazek zabere ale ja si myslim ze to nepujde po celich sedm letech ale jen ta maximum tri roky....vydrteto a hlavne tprelivost..preji at se vam to povede napravit
sengárské proso (nejaka dobroutka) zabíra ale taky skuste vzdy kdyz mu date nazrat zrni tak mu rikejte zvuky(melodie)např. ferdo ferdiku ojd mame ovoce...a nebo tak nejak a rikejte mu to mesic a pak mu to jen reknete a on zareaguje.
Jen postřeh: vždy, když dávám papouška do klece, něco nového mu tam dám, celou mrkev, jablko, papriku, větvičku, rohlík, drn trávy ........... takže se nechává zavírat rád, zabaví se v tichosti na dlouhé minuty, pak je unavenější a odpočívá, takže se nesnaží ani dostávat z klece, ani nekřičí.
Dobrý den,
myslím, že děláte chybu v tom, že když přijdete domů, tak ho hned pustíte z klece. On si to spojil a proto, když nejste doma, myslí si, že když si křikem vymůže, aby ho někdo pustil z klece, automaticky tam budete i Vy. Je dobré papouška pouštět v různé doby a také, aby ho ven pouštěl i někdo jiný. Když přijdete, zkuste mu ze začátku jen dát nějakou pochoutku na přivítanou a až po chvíli ho pustit. Tu dobu pouštění po příchodu domů měňte. Snad to pomůže.