Vzala jsem si 4 týdenního mníška na dokrmení a dnes jsem si všimla že levou nožku má divnou od kloubu ji nemá dopředu, ale do leva, taky když jde mu ujíždí do té strany. Nevím co s tím, přítel říkal ať s ním jdu k veterináři ale blízko není žádný specialista na exo. ptáky tak nevím. Nemáte někdo zkušenosti jak se s tím ptáček v životě vyrovná? A nebo jestli to jde nějak spravit? Mám strach aby vůbec mohl sedět na bidle.
Ve čtyřech týdnech už je poměrně pozdě, mělo se to řešit dříve, protože problém již dříve vznikl. Jediné možné " domácí" řešení je nožky spojit proužkem náplasti nebo něčím podobným, vytvořit taková "pouta", vytvořit vzdálenost nezi nohama tak 2-3cm, bandáž se umístuje v místě kroužku. Pozor na možné zaskrčení.
Další možnost je zafixovat vadnou nožku k tělu /asi na dva týdny/-viz foto. Tuto bandáž je však třeba asi 2X týdně měnit - ptáček roste.
Naděje v obou případech je však míň než 50%. Žít s touto vykloubeninou může.
Všem ostatním zájemců o mazlíčky bych doporučoval brát na ochočení již dokrmené, zdravé a krotké jedince, raději si nějakou korunu připlatit než laicky bez znalostí a praxe dokrmovat a odstavovat. Stala se z koupě nedokrmených jedinců v posledni době nějaká mánie - PROČ ? - Pokud nemáte dost trpělivosti na to nějaký ten týden počkat až bude mládě odstaveno, nebudete asi ti nejvhodnější noví majitelé. Neprovedl bych experiment se svými odchovy určenými na dokrmení, nepředal bych nesamostatného jedince laikovi s tím, že dokrmování a osdstavení nic není a že to nějak dopadne. Na neseriozní prodávající se s výtkou ani obracet nebudu - vždyť to dělají pro svoji touhu po korunce.
Děkuji za radu, zkusím to. Já osobně se nepovažuji až za takového laika, andulky a zebřičky chovám už 10let, na domácí dokrmení jsem měla agapornise, jen jsem se s tímhle ještě nesetkala. Ono pokaždé je něco poprvé. Všichni chovatelé někdy začínali.
Ten závěr nebyl mířen speciálně vám, bylo to jen takové konstatování s postesknutím.
Nejprve zkuste ty "pouta", nedělejte je na nožkách moc těsné - kvůli prokrvení. Při použití te bandáže na fotce ovšem přijdete při výměně náplasti o pírka pod ní. Také se nedá použít na moc dlouho dobu - hrozí zánět kůže pod náplastí. Upřímně hodně štěstí, několikrát se mi to samé stalo u agapornisů, když na málopočetném hnízdě seděla samice příliš pevně. Ve dvou případech jsem to dokázal napravit úplně, jednou muselo dojít k následnému utracení a jednou došlo jen k nepatrnému zlepšení/ ten ptáček na fotce, agap. taranta/ - tohoto jedince mám doma, nečiní mu problém sedět na bidle a používat nožku, jen zůstala křivá.
Proč se stala z nedokrmených jedinců mánie a hodně lidí je chce takto koupit??? No protože si každý řekne, když to zvládne támhleta bába nebo dědek, proč bych to také nemohl zkusit já. Pozor na slovo *zkusit* to , že to nějak dopadne a třeba i špatně, kupujcí neuvažuje. A nebo uvažuje a kupuje-li andulku nebo něco levnějšího, tak si řekne, když to nepůjde, koupím si jiného a zkusím to znova a nebo po zkušenostech už dále koupí dokrmeného, aby neměl potíže jako s prvním papouškem. Pokud si chce někdo z milionářského rozmaru zkusit poprvé dokrmit aru, amazoňana, žaka nebo podobného velkého papouška, je kaskadér, kterému skutečně na penězích, ale hlavně na zdraví papouška nezáleží.