Dobrý den, prosím o radu ohledně dokrmovaného mníška. Máme ho 1 měsíc (vylíhnul se před 3) a moc se mu nedaří louskat zrní. Granule mu taky nejedou. Jediné, co ho jakštakš bere je senegalské proso, ale moc se toho nenají. Věčně žadoní o dokrmovací kaši (Kaytee Exact), kterou mu dávám ráno ze stříkačky a odpoledne ze lžičky. Před týdnem měl zdravotní problémy se zvracením, a při té příležitosti mi veterinář poradil, že na ten přechod na normální stravu nemáme moc spěchat, ale zdá se mi, že už je to dlouho - alespoň kdyby začal více loupat zrníčka. Jinak miiluje jablko, občas piškot a je moc čilý a šikovný (dokonce už začíná mluvit). Díky za radu...
Já pokud dokrmuji amazoňany, tak postupně denní dokrmování vynechávám a krmím je na noc, aby měl pták do rána co trávit a neměl přes noc hlad. Na den byste měla mít připravené namočené zrní (24 hod) i třeba naklíčené a měkké ovoce. Pokud je to zelenina jako mrkev tak povařit. Můžete dát i brokolici, protože zelený květ je dostatečně měkký. Jina do dokrmovací směsi už dávejte roztlučené (rozemleté) proso, pohanku atd. aby se pták naučil trávit i zrní. Pokud jste byli u veterináře měl by vám takovéhle základy poradit, obzvlášť jestliže měl pták potíže s trávením. Pak může nejlépe posoudit ne jen že se nemá s přechodem na normální krmení pospíchat, ale jakou směs právě s takovou diagnozou nejlépe podávat. Proto bych doporučila obrátit se ještě jednou na veterináře a na konkrétní vhodnou potravu se zeptat.
Obrátit se pouze na veterináře je naprosto zbytečná věc - pokud se teda neobracíte na specialistu na ptactvo. Papoušek se dá odstavit z jakékoliv dokrmovací směsi - neexistuje značka, ze které by to šlo lépe či hůř.
Jinak při postupovaní jak vam radí Orina se tojistě podaří, jen bych krmil na noc i ráno/méně/. Jen papoušek spokojený, nakrmený, bude se zájmem zkoumat okolí a vše předložené, tedy i potravu, kterou zpočátku bere jako zábavu.
Do dokrm. směsi můžete ještě přidat namočené-rozmočené granule. Směs podávána v době odstavu ze lžičky má být hrubší konzistence, nikoliv krémová.
Dle mého mínění již měl být v příjmu potravy zcela samostatný, chybu jste udělala vy nebo prodávající.
Cone, jaké dáváte velkým papouškům granule, já to ještě nezkoušela. Začala jsem to kdysi dávat senegalcům, ale bylo toho víc na zemi než v žaludku, tak mi to přišlo drahé, tak raději krmím standartně. Ale někdy by se granule hodily, obzvlášť když je člověk marod má horečku a nemůže honem podat čerstvé ovoce, tak by měli papoušci v misce něco čistého z čeho by do druhého dne nelítali octomilky.
Dávám zvlášť do misky granule NutriBird nebo Zupreem, tak jednou týdně vyměňuji. Když se stane, že nejsem doma nebo nestihnu z nějakého důvodu nakrmit, zmiznou granule. Ale nechci používat v chovu donucování. A malí agošci mi berou malé granulky Zupreem, včetně vybíravých can.
Kolega při odstavu žaků již nekrmil dokrmovací směsií, ale pouze rozmočenýmí granulemi Nutribird.
PS-zítra večer by mi měl létat ve voliéře nový druh - amazoňan.
Dobrý den, tak jsem právě zkusila dle rad "oriny" a "cone" přidat do kaše rozemletou pohanku i jáhly, ale moc se mu to nelíbilo. Vytlačil všechny drobky na spodní část zobáku. Granule mu zatím nejedou vůbec. Je asi dnes z té změny trochu podrážděný, protože pořád kýve hlavičkou a nadzvedává křidýlka - což dělal vždy před jídlem a dnes je to pomalu celý den. Asi holt musíme vydržet! Držte mi palce. A pokud budete mít ještě nějakou radu, velmi to přivítám. Díky
Zkuste do dokrmovací směsi přidat lžičku glukopuru (hroznového cukru) je k dostání v lékárně a měl by zvyšovat chuť k jídlu. Vynechte jáhly a pohanku a přidejte jen rozdrcený piškot. Napište jak jste uspěla stímhle.
Dobrý den. Mám také mníška a měl jsem s ním stejný problém. Bral jsem si ho, když mu byly dva měsíce a ještě jsem jej měl dokrmovat dva týdny, dvakrát denně, ráno a večer. Poté měl již dle chovatele brát zrní. Druhý týden jsem měl dávat méně kašičky podle toho, kolik sní zrní. Samozřejmě zrní nebral vůbec. Jak uvádíte, neuměl ho rozlousknout, pořád mu padalo a tak ho nejedl. Chtěl pořád kašičku . Občas také piškoty a senegalské proso. Byl jsem v kontaktu s chovatelem a došli jsme k závěru, že je líný louskat, stačí mu kašička a proto nejí zrní. Chovatel tedy navrhl, abych jej nechal vyhladovět, což se mi samozřejmě něchtělo , ale stále mu dávat kašičku také ne. Takže jsem to zkusil, a druhý den večer už krásně louskal zrní. Takže to možná zkuste také a uvidíte. Kaši jsem mu dával necelé tři týdny. Mějte se a držím palce. Otas
Dobrý den,
jak tady tak pročítám toto téma, tak se zamýšlím nad tím proč si vlastně lidi berou neodstavené mláďě.To nemůžou těch pár dnů vydržet a vzít si již samostatné mládě, nebo chovatel jim dává slevu když si ho dokrmí sami? Co když nastanou nějaké komplikace ? Atd.
Nějak mi to hlava vše nebere.
Přeji všem dobrý den. Díky za podporu a ujištění ohledně mníšků, dost mě to potěšilo. Dnes ráno jsem zkusila kaši s piškotem a sice to nějak extra nejelo - tedy moc toho nesnědl, ale něco snědl a teď - během dopoledne chodí a dloube do toho. Jinak se vrhl na senegalské proso a je vidět, že to vyloupnout a zbaštit umí. Tak uvidíme. Asi zkusím ještě večer tu kaši s rozdrcenými semínky a když to nepůjde, tak si dáme dietní víkend jen se zrním. Je pravda, že je to asi moje vina - dávat kaši je jednoduché a opravdu mě nenapadlo, že by ptáček mohl mít nějaký problém s odstavem a s loupáním zrníček. Před koupí papouška jsem si toho přečetla celkem dost, ale nic podobného jsem nenašla, a když jsem měla kdysi andulky (po jedné) tak jsem takový problém neměla. O tom, kdy je mládě připravené k přechodu k novým majitelům mě nenapadlo přemýšlet (o cenu fakt nejdešlo) - téměř na všech stránkách o dokrmovaných mláďatech byla nabízena mladší ptáčátka, my jsme si jej brali, když mu byly téměř 2 měsíce, a tak jak uváděl autor příspěvku výše, dle chovatele měl být již pomalu schopný přijímat i zrní. Je fakt, že nás vyděsilo nedávno mníškovo zvracení a tak jsme v přechodu na normální stravu zcela polevili a dávali jen kaši. Chovatel nás ale upozorňoval, že mníšci jsou dost "vyčůraní" a pokud bude mít jinou možnost, tak sám od sebe loupat zrníčka nebude chtít - nedošlo mi, jakou měl pravdu.
Dám vědět, jak dopadlo večerní krmení. Přeji hezký den
Proč lidi berou neodstavené mládě? Protože naléhají na chovatele, jak už měli doma papoušky a že je jim vše jasné. Já když předávám andulky, které už pochopitelně jedí sami, tak každý všechno zná a když se náhodou dotknu nějakého méně známého tématu, tak jsou znalosti fuč a jedná se jen o andulky.Pokud tedy chovatel nabídne méně odstavené mládě, je kolikrát rád, že už je pryč a nehledí na zpětné komplikace , ketré můžou vzniknout nejenom novým majitelům, ale právě jemu, když se s papouškem něco stane. Já si zvu nové majitele až když je papoušek plně odstavený, ten týden nebo 14 dní je lepší počkat a noví majitelé nebudou jezdit v tomto termínu 2x, takže přijedou opravdu až na termím smluvený. Taky mi noví majitelé přivezli zpět andulku druhý den, že se andulka na větvičce ani nepohnula ani nepila ani nejdla, že jí tedy něco bude. Po vrácení andulky zpět do původní klece, se malý ptáček doslova vrhl na jídlo, pak na pití, začal švitořit a probírat si peří. Lidi koukali jako u vytržení s tím, že kdyby to na vlastní oči neviděli, tak tomu nebudou věřit. No bodejť by andulka nebyla celá strnulá když po vybalení doma kolem ní skákali všichni včetně psa a ještě byla ve zlaté kulaté kleci. Takže takových chyb můžou noví majitelé udělat spoustu, záleží na přístupu chovatele,aby se také částěčně další pomocí, postaral o dobrý život ptáčka u nových lidí.
Dobrý večer, máme za sebou večerní krmení, a je to celkem nadějné (hlavně nezakřiknout). Do dokrm. směsi jsem přidala rozdrcené proso, pohanku a lněné semínko, a dala mu až pozdě večer - a i když toho nebylo tolik, co u normálního krmení, tak půlku sezobal. Snad jsme na dobré cestě...