Zdravím p. Šiška i ostatní, jaký máte názor na rozlišení pohlaví u žaků? rozpoznáte je pouhým okem? Známý co je chová, tvrdí, že je rozdíl v ocasech. Že jeden partner ho ma širší a druhý užší, ale teď nevím kdo ma jaky.
Ahoj Marty, spíše bych rozlišoval podle odstínu šedého zbarvení - dospělá samice je vždy světlejší a podle tvaru zobáku - samec jej má mít nasazen výše a má mít celkově zobák mohutnější. O tvaru ocasu jsem ještě neslyšel, ale i odborníci se moho splést v určování pohlaví pouhým okem.
Třeba konktétně moje samička je celkově větší, světlejší a ocas má uzší než samec.
Máme tady další sezonu Afričanů v plném proudu. Prozatím mám mladé u dvou páru senegalců a "něco" již pípajícího u pap. šedých - žaků. Jako smutný fakt považuji své dva páry fantiensis - prozatím bez snůšky, ale jedna ze samic je již delší dobu stále v boudě, loni snesla neoplozená vejce.
-na foto je nejstarší, již okroužkované mládě ve stáří cca 25 dnů
Navíc mě dnešní kontrola mladých u druhého páru přinutila mladé odebrat k ručnímu odchovu - dvě mláďata byla lehce poraněna na hlavičkách. Je to zvláštní, poněvač se jedná o třetí odchov u tohoto páru / vždy ze tří snesených vajec tři odchovaná mláďata/ , předcozí dvě hnízdění byla bez náznaku agresívního chování.
Dnes jsem odebral k ručnímu dokrmování mláďata žaků, v posledních dvou dnech totiž ubývalo krmení v miskách rodičovského páru nějak málo, mladí se i méně ozývali, nechtěl jsem riskovat nějakou ztrátu, jinak měli být u rodičů ještě pět dnů.
na foto ve stáří cca dvou týdnů / plus mínus nějaký ten den /
Dlouho jsem konžské - fantiensis - odchovával a mám i nyní dvai dospělé páry fantiensis a dva samce gulielmi, chov není náročný, jsou to celkem klidní nevybíraví ptáci, specifikuj co bys rád věděl, rád ti odpovím
přemýšlím právě o těch gulielmi,jsou moc krásní a nějak jsem jim poslední dobou propadl.Chtěl bych poradit jak velké voliéry jsou nejlepší a vůbec o chovu jako takovém.