Mezi těmito dost podobnými druhy amazoňanů je značný rozdíl v pořizovací ceně, ale odchov u obou druhů se celkem daří, i černouchý se nyní dost často nabízí - teda odchovy.
Když už jste u amazoňanů, tak všechny druhy jsou atraktivní. U mě však vedou ti se světlým rohovinovým zobákem. Zejména oratrixi pro své výrazné zbarvení a dále finschi a tukumanci resp. nádherní, ale tady už je to opravdu jen o financích. Kdo nemá, tak bohužel se k nim musí dopracovat. Conemu i všem ostatním přeji s amazoňany hodně úspěchů a hlavně žádné neduhy. Ještě k tomu zobáku, někomu se třeba líbí, ale mě nijak moc nenadchli papoušci s nevyhraněnou barvou zobáku. Je to třeba u amazoňana oranžovokřídlého nebo žlutolícého, ale hlavně taky u amazónků pionus. Řídíte se ve výběru právě tímto znakem? Jsou to jinak pěkní papoušci, ale toto mě třeba od nich odrazuje. I když se říká: odříkaného chleba, největší krajíc. Sám mám doma nějaké voliéry přizpůsobeny již k chovu "něčeho většího", ale dokud něco neodchovám, asi to hned tak brzo nebude.
Dobrý večer. Sám nezimuji ptáky v rozměrech, jaké bych chtěl.Viděl jsem amazoňany běločelé menší ve volieře 1,5 x4 x 3 a byla to nádhera, opravdu zážitek. Vděl jsem i větší ve volieře 3 x 1 x2 a také to byl zážitek. Pokud máte prostory, dopřejte amazoňanům co nejvíce, pokud ne, zkuste to v přijatelných podmínkách.Mirek
Přátelé a obdivovatelé afr. pap. dlouhokřídlých a žaků bych rád upozornil na novou stať o kroužkování a hlavně o cenách v Holandsku 2009/2010 - uváděné ceny jsou průměrné a za pár. Nová inf. se nachází na adrese:
www.poicephalus.nl
Takhle pokročil můj nově sestavený pár, složený z ovdovělé samice - dovoz 2002 a samce odchov 07. Seznamování trvalo téměř měsíc, samec se samici dvořil od počátku, ale ta před ním ulétavala co nejdál. Jsem jen rád, že mezi nima nenastala nějaká agrese, pronásledování.
Daleko nadějnější se v tomto okamžiku jeví můj druhý pár složený z mého ručně odchovaného samce - 20měsíců a dokoupené tříleté samice. Jsou spolu již přes rok a bylo to opravdové italské manželství s neustálým hašteřením. Nyní jsou k sobě velmi pozorní, pářili se a obsadili boudu. Jen moc nevěřím, že v tomto věku může být samec již nachystán na odchov, i když jedna z kapacit na Afriku mě přesvědčuje o opaku. Takže ukáže až čas.Na foto samec vlevo.
A toto je půlka mého třetího/budoucího/ páru, moje samice odchovaná pod rodiči, 1O měsíců stará. Jen jsem dnes s hrůzou zjistil, že má přetažený kroužek přes kloub, zítra přijede kolega a musím to nějak vyřešit. Kroužek nohu netiskne,noha neotíká, jen kroužek nejde "dobrovolně" přes kloub na místo, kde patří.
To je škoda, takhle vyvinutí žakové. Řekl bych že hotoví pro vyklubání. Myslíte, že je na vině chovný pár, anebo špatná vlhkost či teplota? Já měl letos opět neoplozenou snůšku u alexandrů. Není to sice taková tragédie, ale i tak...
Cone, tak jsem to měl přesně u senegalců, ve vejci celé vyvinuté mrtvé mládě, těžko říct čím to bylo. Nyní očekávám každým dnem opět líhnutí druhého pokusu. Samice se v misce s vodou koupala před líhnutím pravidelně, tak vlhkosti to na vrub nepřipisuji.
Ahoj Marty, myslím, že při poklesu teploty na 14-15°C v noci zahrála svoji roli vlhkost. Instalace druhého radiátoru se jeví jako nezbytná, nechci pouštět teplotu v odchovně pod 16°C. Celé mi to rozházelo vybudování dvou nových luxférových oken cca 1x1m s výletovými okénky. A před sezonou jsem už instalatéra nestihl.