Tak jsem dneska dovezl dva samce. Jeden je 07 - chovný, druhý 08. Mladší sameček je opravdu krásně vybarvený, tolik žluté jsem na majerákovi asi ještě neviděl. Jak křídla, tak hlava jsou krásně do žluta. Druhý, chovný sameček je naopak žlutý poměrně málo, na hlavě má jen malinký proužek a křídla má taky jen trošku žluté.
Když jsem je pustil k samici, doslova jsem nechápal. Ještě nikdy jsem neviděl tak rychlé sblížení. Nejdříve asi minutu všichni podivně cvakali zobákama, když se uklidnili, samice došla po bidle k méně zbarvenému, chovnému samci a do dalších dvou minut už si probírali peří. U voliéry jsem zůstal ještě asi hodinu, pro případ, že by se něco stalo a toto pokračovalo celou dobu. Chvilku probírala peří samice samci, za chviličku to bylo naopak. Mezitím několikrát dělal i kolébku, při které rychle škubala křídlama, podobně, jako to u mě dělala už samice venezuelce, když chtěla napářit. Všechno mě to naprosto zarazilo, jak jsem už psal, tak rychle sblížení jsem v životě neviděl, tak snad z toho i něco bude. :)
Filipe, super. Přesto, že cena mayeráků výrazně klesla od svých slavných dob a pro mnohé lidi jen kvůli té ceně přestali být atraktivní, jsou to pořád ti stejní a úžasní papoušci jako dříve. Já bych chtěl jednou pořídit hnědohlavé. Trochu mě mrzí i to, že sem dal pryč ty konžské. Kdybych měl pořídit poicephaly ještě jednou, určitě bych volil odchov pod rodiči. Dokrmení mají spostu výhod, ale pro mě to není zkrátka ono. Pták co ví jistě že je pták mě fascinuje více :).
Dnes mi přišly výsledky DNA z Exomed- u, mám dvě samičky, vizuálně odlišné ve velikosti a zakřivení zobáku, jedna hlavička je kulatější, druhá placatější - osobně je tento můj nejúspěšnější- nejodchovavánější druh - uzavírám čtvrtou desítku svých odchovaných mláďat- pro mne stále hádankou co se týče rozlišovacích znaků u jednotlivých pohlaví, nebo žádné spolehlivé znaky nejsou! Už před léty jsem si ponechal dva mladé úplně odlišné jedince z jednoho hnízda - a byli to dva samci!!!
U pap. konžského sa pohlavie metódou DNA zisťuje veľmi ťažko,asi najťažšie zo všetkých druhov papagájov.
Ja osobne už tejto metóde u konžákov neverím, najistejšia je endoskopia, ale to už vták musí mať aspoń pol roka.
Proč ie u konžských zjišťování DNA nejtěžší? Myslím, že pokud je dost porovnávacích vzorků a laboratoř s praxí, neměl by v tom být větší problém.
Já jen zdůraznil vizuální rozlišení konkrétně jen u ssp. fantiensis za pro mne těžké. Ale asi i ti co si myslí že to poznají poznají ......, jeden dost úspěšný chovatel ( odchovával od 6ti párů fantiensisů) vybral ze svých mladých odchovů tři páry, od oka samozřejmě, jak jinak, no ve finále bylo 6 jistých samců. Já kupoval jistého samce-byla to samice, jistou samici - je to krásný samec-----v obou mých případech jsem tak razantně přesvědčován při koupi, že jsem si připadal i polétech zdárných odchovů jako uplný diletant a neználek, oba prodávající mě doslova ubíjeli "jistými" znaky a argumenty.
Dobrý večer,
dnes jsem odvezl přebytečného samce zpátky známému. Samice si vybrala samce více vybarveného.
Už asi dva dny jsem viděl, jak samice na bidle dělá kolébku, zvětšují a zmenšují se jí zornice a samec létá po voliéře sem a tam, chvilku se přikrčuje podobně jako samice, chvilku zase natahuje krk a tohle se pořád dokola střídá. Také se mu zvětšují zornice. Dnes, po odstranění nadbytečného samce jsem dal do voliéry budku o vnitřních rozměrech 20x20x40 cm, tak uvidím, jestli se jim něco povede. V místnosti je 15 stupňů, tak snad to bude stačit.