Nechci se detailně rozepisovat o vzhledu jednotlivých afrických druhů, případný zájemce o tyto info může čerpat z v časopisech, literatuře a na internetu. Chci se jen zamyslet nad celkovou situací z mého pohledu. Měl jsem cíl vybudovat kompletní dostupnou kolekci dlouhokřídlých plus žakové a oba druhy vasů. Vasové velcí se nabízejí občas na Slovensku za neodpovídající cenu, velcí i malí bývají nabízení v Holandsku a samozřejmě je nabízí jeden náš nechvalně známý importér, u něhož jsem se jednou spálil a zařekl jsem se že tam již nikdy....
Žaky i přes jejich komplikovanou rezervovanost mám, pořídím jistě ještě nějaký pár a určitě i pár tmavých liberijců. Komerčně jsou žakové jistý držák a navíc se mi líbí a měl jsem je již v r. 82
Pap. konžské v obou u nás dostupných poddruzích mám ve více párech, nyní je u nich cenový propad, ale dle mého mínění jsou do budoucna vzhledem k nárokům a skvělé povaze velmi perspektívní.Zrovna tak i pap. Hnědohlaví - pro mne úžasná povaha a zajímaví ptáci.
Pap. majerovy jsem choval, měl jsem zpočátku štěstí na nádherné modrobřiché jedince. Broblém u tohoto druhu vidím pouze v tom, že téměř všichni párují to co doma mají a jednotlivými podruhy se zabývají snad jen Holanďané, a to asi jen u poddruhů saturatus, matschei a damariensis.
Pap. kapské, hnědé a červenobřiché jsem nechoval, měl jsem v plánu jejich pořízení a chov, ale myslím, že v této cenové relaci se dají sehnat pro mně zajímavější druhy z jiných kontinentů.
Když tedy úmyslně vynechám rod agapornis a alex. malé africké, jednoznačně největší kouzlo z Afriky pro mě mají pap. hnědohlaví a konžští fantiensis. Žakové na odchov jsou pro mne zas tak trochu výzva, již nyní se mi honí hlavou co vše musím ještě letos splnit abych zopakoval loňský úspěšný odchov.
Jak jsem se již zmiňoval na jiném vláknu, mám letos smolný rok - úhyn samce z chovného páru fantiensis, ochrnutí samce g. gulielmi z velmi perspektívního, starého páru/asi po vylekání nárazem do pletiva / a úhyn dvou samečků agapornis cana. Téměř vše bylo zapříčiněno mým delší pobytem v nemocnici - dohlíželi mi na chov a krmení manželka a kamarád. A hlavní příčina byla můj silně individuální přístup ke každému z mých párů, nepřistupuji k nim universálně a nelámu jejich chutě nasílím.
Uvítám vaš postřehy z držení či chovu mých oblíbených Afričanů, s mým postojem samozřejmě nemusíte souhlasit.
P.S. senegalské pap. jsem vynechal úmyslně, jsou tvrdí a jistě s nimi máte dostatek svých zkušeností.
Dlouhokřídlí papoušci se mi taky hodně líbí a chtěl bych je mít v co největším zastoupení. Do příštího roku mám naplánované stavění novích volier pro afriku. Zatím ještě nejsem rozhodnutý co do nich dám. Rozhoduju se mezi amazonkama černotemenýma, které jsem si poslední dobou hodně oblíbil a dost se mi zalíbili, dále uvažuju o amazoňanech běločelích na fformě mi nezáleží, může byt nana i albifrons, dále papoušci hnědohlaví a papiušci konžšti. Mezi těmito druhy se rozhoduju, a zatím vůbec nevím které z nic vybrat. Hodně bude záležet i na tom jak se bude příští rok dařit a na jáké z nic budu mít peníze. Pro afriku by měli byt 4 nové boxy a do jednoho z nich bych chtěl přesunout senegalce, do druhého jeden z víše uvedených druhů a pokud by vyšli peníze taki do třetího něco z toho, ale to není moc pravděpodobné protože to už je hodně peněz. Dále bych chtěl do posledního alexandry černohlavé, nebo mayeraky. Taky jsem uvažoval o druhém páru senegalců, ale to všechno jsou zatím jenom úvahy.
fylip
Tomáši, jelikož jsem použil přízemí RD pro zálety, vysekal jsem dva otvory na nová okkna apoužil dva další otvory po vybouraných oknech. Vyzdil jsem to luxfery a okno nejmenší / pro žaky mi vyšlo jen 22x22cm a prolézají v pohodě.
Díky za odpověď,poté co jste mi psal meil ohledně afriky,tak jsem se rozhodl udělat vnitřní voliéry o rozměrech 1,7x1x2m (DxŠxV) s venkovním proletem 1x1x2m.Není to sice optimum,ale více mě nedovoluje prostor dvora.
Tomáši, já jsem před týdnem stěhoval chovné senegalce z třímetrových vnitřních voliér zpět do boxu 1,8m. Už navštěvují boudu, ve velké voliéře ji "neviděli". Takže každá rada drahá. Určitě u tebe v uváděných prostorech malí dlouhokřídlí strádat nebudou. U kapských bych měl trochu obavu, ale nechci trvrdit, že by nemohli zahnízdit.
Pěkná samička. Ještě pořídit samečka a bude to. Amazoňani vůbec jsou pěkní papoušci. Včera na výstavě jsem krmil své papoušky a při té příležitosti jsem dal hrozen i amazoňanům modročelým vedle a je to ohromný rozdíl. Amazoňan ho vzal tak rozvážně, celý hrozen do zobáku, pomalinku ho vychutnával a vybíral dužinu. Je to úplně jiný rozum oproti tomu co znám z mých voliér.
Kubánci jsou realizace mého dávného přání z období před 25ti lety, před jejich možným pořízením jsem vlastně pomalu s papoušky končil. Samička je samozřejmě hlučnější než všechno ostatní dohromady co mám, chci ji dopárovat samcem přiměřeného věku /3 nebo max. 5 let/ a vyzkoušet příští rok sousedské vztahy.
Měl jsem v plánu amazoňany žlutobřiché - mláďata, ale zvítězila v dané situaci komerce - krásnou tři a půl letou samičku, nepoužitou v chovu zas až tak často nenabízejí, a dokoupit vhodného samce snad nebude zas až takový problém. I cena byla příznivá, ale zase jsem najel 600km. Amazoňana jsem doposud v chovu neměl.
Dobrý deň. Kubánci sú jedny z najkrajších amazoňanov ktoré by som chcel na jar priniesť. Mohli by ste mi prosím napísať veľkosť voliery, pletiva ... Ďakujem
Letos jsem dokončil jednu část voliér, pletivo jsem použil 25x25, tl. 2mm, vnitřní část je 3x1x2,5m a venkovní výlety 4x1x2m. Fota voliér najdete v příspěvku DALŠÍ ČÁST VOLIÉR.
Dobrý deň.Pán Šiška tá am.kubánska je krásna,ale..... Nebojíte sa ako vytvoríte harmonizujúci pár?Amayoňania su veľmi vyberaví pri vyberaní životného partnera,najĺahšie sa zostavujú páry z mláďat, no možno budete mať šťastie a padnú si do oka.Prosím neberte to ako poučovanie,ale keď budete mať samca,dajte ho do vedľajšej volíéry aspoň na 30-40 dní,sám uvidíte a potom ešte ich nechajte zvlášť a začnite im postupne dávať naklíčené .Zhruba po mesiaci uvidíte či majú o seba záujem.Prajem veľa šťastia.