Pro výživu nemá vaječná míchanice smysl?? A na to jste přišla kde?? Už z názvu plyne, že tato krmná složka obsahuje mnohonásobně více bílkovin než suché zrniny nebo ovoce + zelenina, vejce je pro australské papoušky nejčastěji poskytovaným zdrojem proteinů, pokud bychom míchanicí krmili celoročně (v omezené míře), tak to ptákovi jenom prospěje, jde o to, že je to finančně docela náročné a navíc míchanice slouží (tak je tomu alespoň v mém chovu) ke stimulaci samčích a samičích hormonů a dále také samozřejmě jako hlavní výživná!!! složka při krmení mladých...
Naprosto souhlasím. Vaješná míchanice ať, už průmyslově vyráběná a nebo po domácku vyrobená by se všem ptákům měla preventivně podávat. Například přibližně 1x týdny a to například kvůli skvalitnění opeření. U domácích mazlíčků je to většinou problém, protože jejich majitelé jim podstrojují různými pamlsky a po podání vaječné míchanice je stimulují ke snášení vajíček.
Chcete mi snad tvrdit, že pro papouška je míchanice běžný druh stravy? Oni ji běžně ve svém normálním prostředí jedí, že? A domorodci jim ji ještě vyvařují ne? Ve svém přirozeném prostředí přeci nic takového jako doplněk stravy nikdy nedostane! Ať je v austrálii, nebo na amazonce! To mi přijde přirozenější mu přidat do stravy nějaké exotické ovoce, ale ne míchanici! Navíc každý chovatel má zrovna na tento doplněk stravy jiný názor a některé odborné články ji doporučují jiné zase ne. Osobně dávám přednost doplňkům z jeho běžného přirozeného prostředí!
1)Pochybuji o tom, že dokážete svým svěřencům zajistit kompletní a vyváženou stravu, která by byla ekvivalentní s jejich přírodní. To je dosti idealistická představa.
2) Nevím jestli jste viděla nějakého papouška, žijícího v Amazonce, já tedy ne, pokud by tedy neměl šnorchl;-)
3)Moc nevěřím tomu, že několik desítek let (příklad rosela) zdomestikovaný pták, hledí na to, zda-li má jako doplněk proteinů hmyz, kterým se v přírodě živí nebo míchanici, kterou mu předkládá chovatel. Mě tedy rosely berou spíše tu míchanici než mouchy.
Hlavním cílem je samozřejmě zajistit optimální stravu, která udrží ptáka ve vitální kondici.
Pokud mi něco chcete, tak se podepište. Pokud váš příspěvek nebyl míněny mě, tak si dovolím reagovat.
Černý bez v přírodní domovině také mají? Nebo jaké používáte dřeviny na okus, určitě ne ty co mají běžně k okusu v přírodě. Chlorovanou vodu, taky v přírodě mají? (Převařujete vodu?). Myslíte, že v přírodě mají například mrkev, nebo sepiovu kost? Mám dále pokračovat?
Víte právě že v přírodě jsou ptáci zvyklí pojídat mnohem jinou stravu a my chovatelé se jim snažíme určité vitamíny a minerální látky nahradit právě u nás dostupným, ovocem, zeleninou a třeba například i vaječnou míchanicí. V přírodě u některých druhů bylo zjištěno, že se živí až 30 druhy travin, které určitě všechny nerostou u nás a některé rostou například jen v oblasti výskytu určitého druhu. Vaječná míchanice se používá po generace a i vaši ptáci v době, kdy byli v budce ji dostávali to jen vy si nechcete dát tu práci s přípravou. Teď se neuražte. Jste vůbec chovatel/ka? Odchoval/a jste někdy nějaké mládě? Čím jste krmil/a. Podělte se s námi nezkušenými o vaše zkušenosti.
Víte já moc dobře vím, že vyvážená a pestrá strava je při odchovu mláďat velice důležitá, protože podle toho se odvíjí jejich vývin, takže tady nikomu neraďte, takové blbosti, že vaječná michanice by se podávat neměla.
Jinak pro tazatele. Momentálně dělám hlavně pro agapornise, ale dostávají ji i senegalci a ostatní ptáci vlastní míchanici. Základ je rozmixované čínské zelí, hlávkové zelí, mrkev, piškoty, strouhanka. Momentálně podávám dva druhy vaječné míchanice ( od firmi Versele Laga a Whitemolen) průmyslové míchanice od Whitemolen nádherně voní. V poslední době přidávám do směsi mixované mysly ve kterém jsou vločky, lupínky, kousky sušeného ovoce, rozinky. Toto vše zamíchám. Tato směs musí být sypká a neměla by být moc vlhká a ani ne příliš suchá. Do této směsi přidávám naklíčenou směs pro střední papoušky a tímto krmím. Agapornisové mláďata nádherně rostou a je to poznat. Suroviny na přípravu vaječné míchanice nejsou podstatné. Důležité je aby jste podal suroviny vhodné pro papoušky a prostě co dům dal. Můžete klidně dělat jen základní míchanici z uvařeného vajíčka, strouhanky, piškotů a mrkve. Je to plnohodnotná strava k naklíčenému krmení pro mláďata.
Vaječná míchanice je hlavně doplněk a náhražka bílkovin živočišného původu, v přírodě ji jistě nemají, nevěřím, že by domorodí obyvatelé papouškům podstrojovali, ale věřím tomu, že si papoušci ve volné přírodě tyto živočišné bílkoviny doplňují z jiných zdrojů / např. hmyz nebo jiní drobní živočichové/.Při odchovu mláďat tato spotřeba živočišných bílkovin stoupá a málokdo si dokáže představit zdárný odchov bez míchanice doma připravené, nebo koupené -průmyslově vyráběné.Člověk má vlastnost nedělat nic, co nepokládá za bezprostředně nezbytné, takže mimo dobu stimulace nebo samotného odchovu podává míchanici málo chovatelů.Já sám se stotožňuji s p. Hálou, osobně podávám asi jednou týdně průmyslově vyráběnou míchanici s medem a hmyzem nasypanou na máčené krmení.Další otázka vyvstává, proč máčet a klíčit v období, kdy nehnízdí? Ale to snad jindy.
Já osobně s vámi souhlasím. Vše je jak říkáte. Ale musím se Vás zeptat, jak pak dosáhnu větších hnízdních aktivit, když budu papouškům dávat míchanici celoročně. Měla by se přece dávat v době před hnízděnám a pak v době krmení mladých, ne? A nebudou pak chtít ptáci znovu zahnízdit, když jim ji někdy předložím??
Dík za Odpověď. Marty
Chovám pouze africké papoušky a můj zaběhnutý systém je po odhnízdění / asi v květnu / přemístit do venkovních prostor bez možnosti hnízdit.Krmím směsi zrní několikrát v týdnu máčeným, a ovoce dle roční nabídky v přebytku, ať si plýtvaji.Stimulace nastává podáváním většího množství mléčné a dozrávající kukuřice, v půli září je přemísťuji do odchovny,kde je asi 20°C,začínám ke kukuřici a klíčenému zrní podávat větší množství různých bobulovin /zase v nadbytku / a obden vařené nasekané vejce nebo míchanici.Do budek dám velké kusy trouchnivého dřeva, takové co projdou kontrolním otvorem, a jejich hnízdění začíná zábavou,drcením a rozmělňováním trouchu.Kousky vynášejí ven a já ho průběžně doplňuji.Obvykle jak se začnou pářit skončí s vynášením z budek.U většiny párů mám již v říjnu první snůšku, u opozdilců až v listopadu.Myslím si, že celý tento komplex faktorů harmonické páry stimuluje a dovede ke hnízdění, někdy i dvakrát za sebou.Tento můj systém má samozřejmě ale i své nevýhody.Zdravím
No tak Vám děkuji. Právě o domácí přípravu vaječiny mi šlo. Měl jsem tu čest zůčastnit se prezentace belgických vývojářů z versele laga. Firma v které pracuji patří do skupiny versele laga. I když pracují s dražšími surovinami, což je způsobeno i jejich politikou a většina chovatelů z evropy je údajně bojkotovala, myslím že situace se zlepša a teď patří mezi špičku. Směs pro andulky používá i pan Joo Mahnes, což je asi nejlepší chovatel výstavních andulek posledních desetiletí. Já používam vlhčenou vaječinu v období chovu, protože se může nechat 3-4 dny. suchou vaječinu používam hlavně v zimě. Vydrží jen jeden den. Toto prosím neberte jako reklamu. Nicméně pokud budete mít nějaký dotaz velice rád zodpovím. jerry
Pro Martyho: Jen malej detail. Nikdo nepsal, aby se vaječná míchanice podávala neustále. Já psal, že by se měla občas zařadit do krmné dávky. Měl bych tě varovat, protože i s vaječnou míchanicí se musí opatrně a hlavně když se dělá po domácku udělaná, tak by se občas měl vynechat žloutek, protože obsahuje poměrně hodně tuku. Co se týká stimulate k hnízdním aktivitám, tak tu třeba ovlivňuje prodloužení dne, zvyšení teploty, spestření stravy, předkládání naklíčeného zrní, předkládání vaječné míchanice a podobně.
Dobře ste mě tu vybombardovali za můj názo :-( Přitom o míchanici je na internetu spoustu článků a názorů různých chovatelů a ne každý se ztotožňuje s tím, že je jim to k nečemu dobré.
Nic co je smažené není zdravé ani pro lidi, natož pro papoušky...Vždyť smaženici nesmí ani malé dítě!
Na míchanici je skutečně nepřeberně názorů s tím Vašim se já prostě neztotožňuju :-(
Jen pro upřesnění,vaječná míchanice domácí výroby se připravuje z vařených vajec,eventuelně z vajec vyklepnutých do vroucí vody.Nabyl jsem dojmu, že máte o přípravě jinou představu.Jinak, co se mne týče, jistě jsem Vás nevybombardoval, jen jsem tlumočil své zkušenosti a postupy, které u mně mají výsledky.Nemusí to fungovat obecně,jen to někdo může použít dle vlastního uvážení pro překonání nějaké překážky ve svém chovu.V podstatě jsou vždy důležitější výsledky a zdraví našich svěřenců než nějaké návody na chov, v tom souhlasím.Příjemný den. Cone
Vajíčka se vaří, jak zde napsal pan Šiška. Můžete mi říct, kde jste to četla? Zajímalo by mě kdo takové názory píše. Většinou jsou to lidé co nejsou vůbec chovateli a mají doma papouška jako mazlíčka.
Pane Šiška. Mám známého, který chová ptáky řadu let, ale s jeho přípravou vaječné míchanice jsem se vživotě u chovatelů nesetkal. Tento chovatel patří spíše mezi starší gardu a pořád krmí jen tím co je zrovna k mání, naklíčenou slunečnicí popřípadě pšenicí a prosem. Co se týká vaječné míchanice, tak ji nepodává. Dává řadu let papouškům míchané vajíčka a má jen ty nejlepší výsledky. Nevím jak přesně ji připravuje, ale prostě dělá na plotýnce míchané vajíčka. Je to zajimavé, že?
Je sposta receptů, jak udělat míchanici ať vařená, nebo smažená, i když předpokládám, že se smaží čistě na vodě, teda doufám, bo si neumím představit vajíčka nasáté olejem, či sádlem:-)
Každý chovatel s tím má jiné zkušenosti a každému se osvěčilo něco jiného. Některým papoušků to třeba vůbec nechutná.
Já se třeba snažím celoročně podávat hodně exotické ovoce, nejradši by samozřejmě samý buráky, ale má na den 2-3, aby nebyl vypasený jako hovádko. Konkrétně smaženici jsem řešila s různým chovateli a každý mi řekl něco jiného a názor, zda ano či ne mi přišel vyvážený tak 50:50.
Moje korely nechtějí vajíčka ani ovoce,zeleninu,nutrimix,roboran,vitamíny do vody,naklíčenou slunečnici,rohlíky či piškoty v mlíku.Chutná jim kukuřice vařená nebo naklíčená nebo mladá,pampelišky,ptačinec,vrba,borovice,proso v klasech,oves v klasech,další zrniny,do vody přidávám trošičku sirupu JUPÍ.Mají 3x do roka krásný odchov.Každej je jedinečnej - jak člověk tak pták.Tomáš
Abych se přiznal, tak mě oba předchozí příspěvky trochu zarazily. O receptu míchanice ala smaženice jsem se ještě nedoslechl a radši si ani nebudu představovat, jak vypadají ptáci po několikaletém stravování tímto způsobem. Sirup JUPÍ bych rozhodně ptákům nepodával, a to jednak z důvodu vysokého obsahu sacharózy a jednak z nadměrného množství konzervantů a syntetických barviv (známé jako E340, E420, atd..).