Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze chovat dohromady v jedné voliéře agapornise a andulku. Mám dva agapornise, jeden šest let, druhy jeden rok, nevím jakého pohlaví, nejsem, žádný chovatel, papoušky mám jen pro radost. Situace je taková, že si asi budu muset vzít k sobě jednu andulku asi rok natrvalo a nejlepší by bylo, kdyby mohli papoušci být společně. V nejbližší době plánuji vybudovat jim novou vnitřní minivoliéru asi 80cmx120cmx60cm. Chci se zeptat jesli vůbec tyto druhy jsou schopné žít společně. Jestli by byla voliéra těchto rozměrů dost velká. Jestli nemám andulce přikoupit ještě také partnera? Nejdříve je nechat v párech vedle sebe v klecích a pak je dát součastně do nové voliéry, kde by měl každý pár svou budku?
Další věc je, že andulka má svrab, vyčetla jsem si, že se to má léčit olejem 7dnů, chci se zeptat jestli má někdo jinou vyzkoušenou léčbu.
Také jestli může být ve stejné místnosti jako agapornisové nebo je to přenosné i vzduchem a musí se izolovat do jiné místnosti?
Moc Vám děkuji za Vaše rady a názory.
Martina
Držet andulku a agapornise v jedné kleci je nesmysl. Agapornis je druh poměrně agresívní. Pokud to andulka přežije bude chudák. Blbost na druhou je chtít tyhle dva druhy společně odchovávat ve zmíněné minivoliérce. Ta je vhodná tak akorát pro ten jeden pár agapornisů co už vlastníte.Se svrabem zatím díky bohu zkušenost nemám, takže neporadím.
kdo vám svrab diagnostikoval? asi deset let pozpátku jsme měli ve voliéře svrab u princezek, dostal se nám tam od volně žijících ptáků a dostali jsme přímo od veta vodičku, kterou jsme jim ozobí potírali. Jestli léčit olejem - fakt nevím.
Svrab mi zatím nikdo nediagnostikoval, našla jsem si to na internetu, jedná se o andulku mých prarodičů, která si tu vápenku nejspíš přinesla ze zverimexu, kde se pořizovala.
Na internetu je doporučená léčba, tříkrát denně po dobu sedmi dnů natírat poškozené místa, v našem případě okolí zobáčku, olejem, máslem nebo sádlem, to má roztoče udusit. Poté se má důkladně vydezinfikovat celou klec a odstranit dřevené věci, ve kterých se mohou roztoči skrývat.
Na stránkách zabývajících se chovem andulek je napsáno, že je to ptačí svrab nebo-li vápenka. Roztoči, kteří tvoří v okolí zobáku, očí, na nožičkách a také vyjimečně v okolí kloaky miniaturní chodbičky. Byly tam i fotky a je to úplně stejné jako má naše andulka. Samozřejmě to zkonzultuji i s vetem. Jen jsem se chtěla zeptat lidí, kteří se chovem papoušků zabývají, v některých případech, dle mého názoru je lepší zeptat se přímo chovatelů než veterinářů, samozřejmě pokud se nejedná o něco hodně závažného.
Tyto dva druhy rozhodně k sobě nedávat, s největší pravděpodobností by andulku zabili, agapornisové jsou dost agresívní a nedají se chovat s jiným druhem, hájí si své území a vetřelce pronásledují, vaši nadulku by nejspíš uklovali.
Na vápenku je lepší použít jiné dostupné léky, ne olej. Poctivě mazat, vyměňovat bidla.
ve volieře mám pár andulek, dva páry škraboškových agapornisů, pár pyrur, pár korel, v jiné mám 14ks agapornisů fišeri, pár andulek a jednu korelu, hnízdí to, neperou se, agapornisové jsou ručně dokrmeni, nikdy nebyl žádný problem s agresivitou, to že je agapornis vždy agresivní je spíše vžité, agresivní jedinci jsou, ale není to pravidlem, pokud je členitá voliera, dost prostoru a nadbytek budek, jde to mít pohromadě, Luboš Jedlinský
Mame v jedne kleci agapornise a andulku. Ziji spou uz asi pul roku a vse je ok. Dokonce maji i vejce a taky po sobe "hopsaji" :-) to asi nejde aby meli mlade, ze? Jednu dobu vejce z bjdky vyhazovali, ale ted uz maji dalsi a zatim ke maji v budce.