Dorý den,mám dotaz.Jak mám zabránit noposlušnosti a klování nabytku.Papouška jsem dostala k 16tinam a předchozí majitelé ho zřejmě týrali.Když je sám nachvilu puštěný tak chce níčit nábytek a šíleně řve i když mu věnujem hodně čásu. Měl by někdo radu???....děkuji předem
Milá Klaudie, jak to tak sleduji, tak Ti věnovali samici alexandra velkého. To jsou velcí křiklouni (stejně jako ostatní z rodu alexandrů) a ničitelé dřeva. Mají ale docela slušnou schopnost pochytit pár slov - především ale samci, když se jim člověk více věnuje. Doporučuji Ti, abys jí co nejčastěji dávala na okus čerstvé větve - jabloně, třešně, trnku, bez, vrbu, smrk a douglasku, pak možná nebude tolik kousat do nábytku. A jestli hledá tmu - hledá vlastně budku, jelikož by asi chtěla snášet vejce - ještě je totiž na to doba. Tak jí nějakou vhodnou budku sežeň a uvidíš. Třeba v ní bude i spávat. Ať ti alexandr prospívá a dělá radost.
Nevím jestli je to s tou budkou právě šťastný nápad. Podle mého se předložením budky jenom posílí hnízdící pud, samička může zcela změnit dosavadní chování /zvýšená hlučnost,agrese/ a z případných vajec bez samce stejně samozřejmě nic nebude :-)
Tím, že jí dá budku, proběhne její perioda normálně, pták zahnízdí i sám, odsedí si své na vejcích a zase to dál bude kamarád. Jestli je na Klaudii zvyklá ,tak ani nemusí být agresívní. Hlučná bude pořád - je to alexandr. Je to určitě lepší, než aby jí snážela na zem, případně dostala zánět vaječníku a třeba i uhynula. Ještě bych jí doporučil v této době podávat do vody na pití vitamín D3, např. Combinal D3 a vaječné skořápky. Úplně bych vyloučil vařené vajíčko, aby se pohlavně nedráždila ke snášce.
Snad jsem nikde nepsal a ani to nikdo tak nepochopil, že bez samce budou vůbec mláďata - doufám, že toto je odborné fórum.
Pěkný den Vám všem, včetně Klaudie.
Vlaďo, to nebyl útok proti Vám, jenom jsem napsala svůj názor.
S omezením stravy souhlasím /vajíčka, klíčené...toto se ve zvýšené míře podává k podpoře hnízdního pudu/ K ostatnímu jsem se už vyjádřila.
Ahoj Vladí,děkuji za rady ale je to samec dělá se mu černej a růžovej pruh na krku.Byli jsme i jednoho hodne znamého chovatele a prokázal že to je samec,proto nám je divné proč hledá sem tam tmu.Také ti přeji hezký den.
No, jestli je to, jak píšeš, tak to není žádný problém. Někteří papouši rádi lozí do budek (i mimo hnízdění) a občas v ní i spávají. S tím pohlavím to tady bývá problém. Člověk je mnohdy pár let chová jako tutovou páru, aby po třech letech zjistil, že má dva samce ...
Agapornisi rádi jiným ptákům překousnou třeba nohu, každopádně je musí člověk chránit před mrazem - omrzliny stojáků, což u alexandra velkého není zas až asi tak aktuální.
Já zatím venkovní volieri nemám je to trochu složité ale do budoucna si chci pořídit velké voliéri a chovat hodně papoušků.Máme v tom oblibu i s tatou jinak děkuji za rady....:-)
Dobrý večer. Fylipe samozřejmě počítám s faktem, že agapornisové budou zimováni v odpovídajících teplotách. Proto jsem uvedl v podmínce i dobrou péči. Vůbec se utvrzuji názorově že, v poslední době, chov papoušků, třeba i z Austrálie není vhodný zimovat venku. Dokonce to uznali i známí, kteří jeli letos Austrálii venku přes letošní krušnou zimu a ptáci jsou naprosto vyčerpaní.Snůšky mizerné, neoplozené, mladé slaboučké. Podmínky našeho zeměpisného pásu budou vždy velkým tématem, ne li fenoménem chovatelství. Přesto až mě někdo pošle snímky papoušků, kterým padá sníh na hlavu a ovíjí je ledoví vítr možná změním názor. Ohledně Patagonie a Alexandrů čínských dokážu polemizovat. sunflowersman
Přátelé odchvávám mládě andulky vlnkované,a vsimla jsem si jedné věci.Někdy se stává že se jakoby zakucká a začne sípat je možné že mu třeba zaskočí zrnko?...ale po chvilce to přestane a je zase pokoj.Stalo se mi to minulou noc a dnes ráno,poraďte někdo prosím....děkuji