žako
cena vsech techto vysetreni se pohybuje nekde kolem 2000 kc, coz je v pripade papouska za 15000 celkem "zanedbatelna" castka. v pripade, ze si domu pritahnu k jednomu zakovi noveho, jak na potvoru pbfd pozitivniho, stavajici se nakazi a oba uhynou, mam razem "skodu" 30000, za to mi ty 2 litry fakt stojej :(
a fakt nemuzu za to, ze nekomu je lito vydat penize za vysetreni. to je jeho problem. ale pokud se nekdo zepta (viz zadavatel), tak odpovim
a pokud si pritahnu byt jednoho singl mazla, jak na potvoru pbfd pozitivniho a on mi uhyne po zarucni dobe (coz se snadno muze stat), porad jsem ztratil 15000, kdyz uz teda budeme hledet pouze na financni stranku.
osobne si radsi ptaka otestuju v dobe, kdy se muzu s prodavajicim dohadovat o zaruce a hlavne driv, nez si k ptakovi vytvorim citovou vazbu.
jinak papouškové se proti nemocem neočkují..
Takže ze života mohu poradit v případě jednotlivého mazlíčka - nekupovat z nevyhovujících podmínek, nekupovat sám pokud tomu vůbec nerozumím, v případě pochybností nekupovat vůbec, peníze za vyšetření ušetřit, ono někdy i ten výsledek negativní či pozitivní zas až tak moc k něčemu není. Vizuální kontrola u vet. je dle mého úplně k ničemu, pokud se nejedná o vet.specialistu na exot. ptactvo. Peníze vám vezme vet. každý, i ten který se jen domnívá a odborník není. Mám vlastní zkušenost s dobře placeným úhynem samice své ary maracany/zadržené vejce/ za asistence jedné ostravské vet. odbornice - ale na psy./1985
Jinak jsem zděšen z podvědomí u většiny začínajících chovatelů že téměř vše je nemocné, jak jsou "nebezpečné"burzy atd. Chápu, že maximum prevence je oáza Al Wabra, ale jetřeba si uvědomit co tam chovají a jaké jsou náklady na chov.
Jinak ještě moje zkušenost že ne vždy to nejdražší je nejlepší - na dokrmování žaka a konžských jsem zakoupil dokrmovací formuli Harrison Juvenile / cca 2,5 x dražší oproti jiným, ale ten rozdíl oproti Kaytee či NutriBird jsem nezaznamenal. Možná, že po dokrmení dalších tří jedinců poopravim tento nynější závěr, želbohu mi to prozatím vyznívá takto.
znama si koupila zaka od renomovaneho chovatele z uplne vynikajicich podminek, pochybnosti zadne. kratce po koupi uhynul, nemoc mela velmi rychly prubeh, do te doby ptak nejevil vubec zadne priznaky onemocneni. pri pitve byl zjisten cirkovirus. v ramci reklamace dostala nahradou noveho papouska, v casovem odstupu cca rok, mezitim se i prestehovali. noveho papouska nechala otestovat bohuzel az po dalsim cca roce, a ejhle, on je opet pbfd pozitivni. takze ted ma doma nakazeneho (zatim bez klinickych priznaku), ke kteremu si vytvorila silnou citovou vazbu. usilovne podporuje jeho imunitu a po vecerech breci.
vitamín A je jak známo jeden z důležitých vitamínů ovlivňujících stav kůže a kvalitu opeření. myslím, že podávání granulí s obsahem palmového oleje nebude uplně na škodu (nehledě na ostatní vitamíny a minerály, které granule (obecně) obsahují). nebo že by MVDr. Tukač dostal honorář od fy Harrions za zpracování tohoto článku :-). níkdy jsem netvrdila, že jiná strava se granulím nevyrovná. když ovšem vlastníte dva závisláky na slunečnicích, jsou granule lepším řešením. to že jsou drahé je díky bio složkám. jinak je to krmivo vyvinuto veterináři - specialisty na exotické ptactvo a vědci, což jsou lidé nejpovolanější.
MVDr. Tukač je určitě špička a ví o čem píše. Co se týče granulí s palm. olejem, asi se projeví při dlouhodobějším podávání..
Harrisons je vyvinut vědci a chovateli specialisty jako třeba již mnou zmiňované značky Kaytee. Zupreem či NutriBird. Když ovšem kouknete do us ptáčkářských periodik-např. Birdtalk, tak se mi mi zdá, že tamními chovateli a farmami je spíše používáno Kaytee. Proč - tak na to mohou být odpovědi z více úhlů.
Daleko jednodušší je ovšem sbírat známky či mince, pro kvalitu jsou jednoduché, nezaměnitelná kritéria, kdežto v chovu je to nejen o značce, ale také o všem jíném, zdánlivě ani nesouvisejícím. Platí, že to co funguje u mne, nemusí být to nej ve vašich podmínkách a naopak. Znal jsem se osobně s několika dnes už nežijícími chovatelskými legendami /př. Slavíček, Špak či Vaďura/, kde některé jejich poznatky byly z dnešního pohledu mimo, ale jim to úžasně fungovalo.
cone - nezpochybńuju kvalitu jiných granulovaných krmiv. jen si myslím, že je zcestné iracionální a emotivní tvrzení oriny, že v případě harrisons jde o podvod na lidi za těžké prachy. pro harrisons jsem se rozhodla kvůli složení, bio ingrediencím a chuti. navíc neobsahují cukr.a libí se mi, že tam přidávají rýži, kukuřici, hrášek, čočku, kroupy, oves, apod, což do těch mých konzervativců nenacpu, víc než ovoce, které naopak mají rádi.
jen pro představu:
nutribird:
Cereals: Seeds (min. 10 % groundnut kernels), Fruit (min. 5 % fresh fruit), Vegetable protein extracts, Derivatives of vegetable origin, Sugars, Minerals, L-Lysine, Methionine, Extr. Yucca schidigera, Fructo-oligosaccharides, Vitamins, Trace elements
harrisons: *Ground Shelled Sunflower Seeds, *Ground Hulless Barley, *Ground Soybeans, *Ground Shelled Peanuts, *Ground Green Peas, *Ground Lentils, *Ground Yellow Corn, *Ground Rice, *Ground Toasted Oat Groats, Psyllium, *Ground Alfalfa, Calcium Carbonate, Spirulina, Montmorillonite Clay, Ground Dried Sea Kelp, Vitamin E Supplement, Sea Salt, Vitamin A Supplement, Vitamin D3 Supplement, Niacin Supplement, Vitamin B12 Supplement, Riboflavin Supplement, d-Calcium Pantothenate, Pyridoxine Hydrochloride, d-Biotin, Thiamine Mononitrate, Sodium Selenite.
Při ručním dokrmování mých papoušků směsi Kaytee a přechodu na Harrise mi jak žako, tak pap. konžský téměř přestali trávit potravu z volete. Po přechodu zpět na Kaytee a po upravení trávení jsem na HRS přecházel postupným přimícháváním HRS do Kaytee. Nyní při dokrmovaní dalšího pap. se situace do detailu opakuje. Přidávám do HRS formule i doporučený HRS Avian enzyme /450gramů= 850kč/. Proto jen ze své zkušenosti s dokrmováním chci uvést, že papouška můžete dokrmit za náklad X Kč, ale i za 3X Kč se stejným výsledkem.