Dobrý večer, několikrát jste zmínila, že jste kdysi dávno měla v chovu PBFD. Chtěla bych se zeptat, zda náhodou nevíte, jaká je životnost tohoto viru, čili za jak dlouho je vhodné pořizovat nové papoušky. Tuto nemoc ve svém chovu nemám, vše testuji a umisťuji do karantény. V literatuře se píše, že je tento virus odolný a v prostředí dlouho přetrvává. Nic konkrétnějšího jsem nenašla, ovšem o tuto tématiku se zajímám. Děkuji za případnou odpověď a přeji mnoho úspěchů v chovu!
Všechno jsem po uhynulých ptácích vyřadila z provozu, všechno jsem umyla virkonem a zbylé kusy jsem nechávala během dvou let nepravidelně testovat na PBFD. Kdyby se nejednalo o převahu domácích mazlíčků, tak bych to snad ani nedělala, protože náklady na znovuzřízení chovatelské stanice šly do desíte k tisíc a převyšovaly cenu papoušků. Protože si vydělávám jiným způsobem než chovem mohla jsem to pro papoušky udělat, jiný by snad nechal všechno utratit. Dnes i po náhodných opakovaných testech mám všechno vpohodě, ale nemohla bych si pořídit papoušky vnímavější na PBFD, protože se této nemoci opravdu bojím. Pokud něco kupuji, a je toho nyní minimálně, skoro nic, tak dodržuju karanténu delší než je pro papoušky předepsaná. Např. u znovu založení chovu agapornisů,byla u mě karanténa 1 rok než přišli mezi ostatní chovance.
Dřevěné můžete rovnou spálit. Co se týká burz jako takových je to sázka do loterie tam kupovat nebo prodávat. když neprodáte je lepší mít přivezené ptáky v karanténě. Jací ptáci můžou získat PBFD- všichni, ale někteří jsou vnímavější. Největší problém je u levných papoušků, kde cena za vyšetření na PBFD přesahuje jejich hodnotu, takže se netestují, proto bývají mezi nimi největší přenašeči. Testuje je jen pár bláznů, kteří chtějí mít jasno ve svém chovu a nebo kteří cirkovirozu ve svém chovu měli a vědí, že cena za utracení celého chovu je následně vyšší než několik testů za papoušky. A nebo chovatel drahých papoušků tyto levné nechová a má pokoj. Důležité je mít vyčleněnou karanténu.