prujem
Pokud se chcete pokusit řešit to sami, tak můžete začít preventivně dávat do vody nějaké kokcidiostatikum např. cholezol; tyto přípravky se ale doporučuje střídat, protože kokcidie si po nějaké době na určitou variantu léku zvyknou.
Můžete i do krmné vlhké míchaniny (z brambor a šrotu) přidávat asi týden prášek z tablet z tzv. živočišného uhlí. Můžete i místo vody jim uvařit koncentrovaný čínský čaj, nebo i 2-3 dny místo vody dát čaj heřmánkový (ale nesmí mít k tomu možnost napít se vody někde z louže).
Pozor: Zkontrolujte, zda nezkrmujete nějaké krmivo plesnivé, zamořené skladištními brouky, nebo např. kuchyňské zbytky tučné, solené, nebo od nemocných starých lidí, což všechno může průjem způsobit. V lékárně se ptejte po přípravku TANIN pro veterinární použití.
Průjem také způsobují salmonely, takže by bylo nutné (pokud se to potvrdí) koupit drůbeži lék proti salmonelóze a podle návodu přesně podávat.
Rychle sežeňte pro drůbež suchý čistá křemičitý písek, a ten jim dejte k celodennímu konzumování do kurníku, aby jim na něj nenapadal sníh, a aby na něj slepice viděly. Ony možná teď nemají přístup k půdě, a ten nedostatek písku jim způsobuje trávicí problémy. Toto možná může být také jednou z příčin toho průjmu.
Pokud příčinou průjmu je nemoc parazitická, bakteriální, virová (tedy krmivo je vpořádku ale v těle drůbeže je nějaká infekce), tak ten průjem zastavíte pouze podáním správného léku.
Upozorňuji, že dlouhodobý průjem může drůbež tak vysílit, že nakonec může i uhynout.