Zrní se nakličuje to co mu dáváte jako suché. Namočit večer, ráno propláchnout a už můžete podávat. Když ho necháte na sítu ve vlhku déle začne klíčit, ale před podáváním vždycky pořádně propláchnout. Nenechat zplesnivět jinak máte po papouškovi.
A propláchnout ve studené nebo teplé vodě? Za jak dlouho zplesniví cca? Takže když ho večer namočím, a ráno propláchnu tak to není ještě naklíčené? A namočit se má jako že se to nechá přez noc ve vodě? nebo se to jen namočí?
Díky
Připravte si mističku nasypte tam zrní a nalejte na něj vodu - ne ledovou- studenou aby bylo zrní celé namočné a nechte ho tak do rána. Ráno vezměte síto obsah mističky tam vysypete a propláchnete ho studenou vodou. Zrní je nabobtnalé a papoušci ho mají raději než suché. Část co nedáte papouškům rozložíte buď na síto nebo do nějakého pekáče a dáte tam vodu ale jen tolik aby vám do dalšího rána zrní zase neuschlo. (Normálně se děti učí ve škole klíčit hrách na mokré vatě), ale tady by to papouškům vadilo, protože by snědli zrní i s vatou! Takže jen rozložit do pekáče. Další ráno už uvidíte na některých zrníčkách malé klíčky. Každé zrní ale klíčí za jinou dobu, takže někde klíčky budou někde ne! To potom zase propláchnete studenou vodou necháte okapat a dáte papouškům., Aby vám nic nezbylo, tím nemá co zplesnivět. Tenhle celý proces stále opakujete celé měsíce až do zblbnutí, ale papouškům to chutná. Pozor na to, co papoušci nesnědí do večera, tak vyhodit umít misku a další den dát čerstvé. Musíte mít ovšem zrní s poslední sklizně ne nějakou stařešinu, to vám potom nevyklíčí nic. Jinak jestli jste zahradník tak se takhle dělají zkoušky klíčivosti na osivo, jestli vám něco na záhoně vyroste nebo ne! Holt u papoušků musíte umět od každého oboru trošku a je to v pohodě. Já si neumím udělat voliéru, což je taky věc dost postatná.
Děkuju za detailní popis, teď to snad zvládnu. Mimochodem, na klíčení hrášku na vatě si matně vzpomínám. Přece jen už je to deocela dlouho co jsem byl na ZŠ :-)
Já letos máčím zrní na klíčení a tam je všechno možné, ono to do rána spíš nabobtná a já to hned zkrmuju, jen to co zbyde nechám na klíčení. Já bych toho musela nechávat na klíčení necky, protože těch papoušků je víc. Někdy to sezobou všechno a jindy mě to všechno zůstane. Zrovna tak jako když strouhám mrkev. Ta je buď pryč hned a nebo uschne. Je taky zajímavé, že třeba páry agapornisů (teď je ještě mám rozdělené po páru) snědí něco a jiný pár nic, takže mám přehled kdo jak přijímá potravu.
Tak se nepovedlo, nic nenaboptnalo. Nechci být za blbce, ale jaké zrní se nechává klíčit a boptnat? Já jsem zkoušel tři druhy slunečnice a ještě něco, to nevím co je.
Díky.
Ona slunečnice, zvláště černá, není vhodná na klíčení. Ale jestliže vám do rána nenabobtnala žádná semena, tak se jedná o staré přeschlé osivo pro papoušky ke krmení nevhodné. Jestli jste ho kupoval někde v obchodě, tak se stává, že tam leží dlouho na skladě až je k ničemu. Podívejte se na dobu použitelnosti na sáčku. Dobrá semena pijí vodu, vyklíčí a když jsou v záhoně tak vyrostou. Z těch špatných nevyroste nic. Jinak směs semen obsahuje oves, pšenici, dýňová semínka, proso atd, ale každé klíčí za jinou dobu. Snad vám k tomu ještě někdo něco napíše a lépe se ke klíčení vyjádří než já.
zrovna slunecnice klici pomerne rychle, take kardi a mungo (do 24 hodin jsou videt klicky, u munga i driv)
ke kliceni lze pouzit bud specialni smesku nebo beznou zrninovou smes, ktera neobsahuje granulky (jako napriklad prestige premium). pokud obsahuje i granule, je treba je pred naklicovanim vybrat.
zrni pres noc namocim, rano sleju do cedniku, proplachnu, cednik se zrnim polozim na misku. parkrat behem dne proplachnu a zase nechavam okapavat na misce. po cca 24 hodinach zacnou rasit prvni klicky. pri delce cca 2 mm podavam.
Četla jsem to v časopise, že vadí papouškům barva která se vyluhuje do klíčků a tak jí nedávám, když je možnost klíčit jiná semena. Navíc černá slunečnice stejně obsahuje asi nejvíc tuku a je to pro ptáky, kteří se ani nehnou zbytečná potrava.
Já,jelikož si krmnou směs míchám,dávám naklíčit vše co směs obsahuje.Máčím směs cca 36 hodin s dvěma proplachy po 12 hodinách.Pak směs vysypu na muší umělohmotné pletivo pod kterým je voda.Směs začne klíčit a já ji postupně odebírám a zkrmuji.Krmnou dávku vždy propláchnu.Záleží na množství ptáků,kolik směsi namočit.Obvykle již pátý den zkrmuji poslední dávku.Pak celý koloběh opakuji.Podmínkou je dostatečná teplota ,slunečnice tím že naklíčí ztrácí velké procento tuku a je daleko stravitelnější.Tot v kostce vše.Petr
Je možné, že mají korely po klíčeném zrní průjem? A jestli ano co s tím mám délat? Jsou jinak úplně v pořádku, když jim zrní nedám, průjem okamžiě zmizí. A zase klíčky jsou pro ně stravitelnější a lepší... Prosí o rady, předem děkuji za odpověd.