Zde mi prosím pište, co všechno umí Váš ochočený agapornis. Chci to porovnat s mým agáčkem a získat inspiraci pro další výcvik. Zároveň bych ostatním chtěla ukázat, že agapornisové ačkoliv nemluví a jsou malí, mohou být bezva kamarády a naučí se mnoha věcem. :-)
Nevím jak je to s mluvením agapornisů. Ale paní co ode mě agapornise má mi psala mail, že už začíná mluvit. Před tím měli 12 let agapornise a mluvil taky, proto si barali dalšího.
To já vím, že se někteří agapornisi naučí mluvit, ale u nedokrmených jedinců je to oproti třeba andulkám vzácnost. Mě jde o to, abychom tady našli nějakou inspiraci k výcviku a případně se mohli poradit, jak ten daný kousek nacvičovat atd.
Například můj škrabošák dělá na povel kotouly na bidýlku, dává "pac", zvedá napnutá křídla, aportuje věci (zatím jen v rozsahu stolu a přinese to co mu zrovna přijde pod zobák). Nyní pracuji na zdokonalení "aportu" - tzn. snažím se, aby přinesl to, co chci. A navíc chci zkusit odklápění barevných víček od pet lahví - cílem je, aby rozlišil barvy a odklápěl za každé situace třeba jen žluté,...
Můžu se zeptat, jak ste to vašeho papuška naučila? Těmto věcem,? Je to úžasné. Zrovna dnes jsem se dívala na video, kde toto papušek dělal. Jak to mám naučit toho svého?
Mohla byste mi prosím dát adresu na to video?
Jinak já se tu nehodlám nějak povyšovat, neboť jsem měla výcvik značně ulehčen. Vždy, když jsem u něj zpozorovala něco co se mi líbilo, tak jsem z toho udělala podmíněný reflex - tzn. udělá to na daný podnět. Při výcviku nejprve donuťte papouška, aby udělat to co chcete. Musí to jít bez násilí. Mě se osvědčil výcvik pomocí pohybu či pózy. Papoušek to lépe chápe (ptáci přece ve své řeči také využívají postoje a pohyby). Jakmile udělá požadovaný úkon, odměňte ho. Popíši vám např. kotoul na bidýlku.
Nechte ptáka vylézt na bidlo, kde na něj dobře uvidíte a které bude směřovat proti vám. Pták k vám tedy bude otočen bokem. Vezměte do ruky pamlsek (piškot,...), ukažte jej papouškovi a poté piškotem pomalu pohybujte ve směru ptáka pod bidlo, jako kdyby jste opisovala kružnici. Dělejte to tak dlouho, než se pták na bidýlku otočí za piškotem. Okamžitě dokončete okruh s piškotem a pták by jej měl následovat. Pokud se mu povedla otočka kolem bidla, tedy kotoul, odměňte ho. Udělejte to ještě cca 2- 3x a pak dejte pauzu. V pokročilém stádiu stačí bez jakéhokoliv povelu naznačit s piškotem kružnici vedle ptáka na bidle a on uděla kotrmelec.
Těžko se to popisuje....jestli chcete, mohu dát na YouTube video.
Páni! To je úžasný. Děkuju za tip. Určitě to budu zkoušet. Adresu na to video nemám, ale skusím to pohledat, a kdyžtak Vám jej pošlu. Kdybyste natočila nějaké videjko s Vaším papuškem, bylo by to super. Kdyžtak mám email: budgiie@seznam. cz a tam se můžem domliuvit více. Tak zatím a ozvěte se
já jsem toho svého naučila tohle. jmenuje se to clickertraining, a když zadáte na youtube tento název do vyhledavače, tak se vám zobrazí spousta videií...někdo to bere jako týrání zvířat, ale u nás je to velmi oblíbená činnost :-)
To jsou úžasný videjka! Opravdu.A týrání zvířat to rozhodn ěnení podle mě. Já na zvířátka nedám dopustit, a tohle papušky baví.. a dělá jim to také radost. Moc pěkné:)
PROSÍM VÁS JAKÝ PAMLSEK MÁM NABÍDNOUT SVÉ ANDULCE, abych jí mohl aučit nějakým kouskům. Ona mám moc ráda to senegálské proso, ale poněvadž ho má každej den, tak už to pro ní není vzácnost. Jinak nic jiného co by měla tak ráda není. Piškot si dá, ale taky nic moc. To samé s ovocem. Poradt emi
no já bych senegalské proso dávala, když ho má nejraději. a dávala bych ho jen právě jako odměnu za žádoucí chování. já cviky sice dělám s žakem, ale dá se tomu naučit jakýkoliv druh papouška...
pravdou je, že odměna je jeden z nejdůležitější bodů. já dávám slunečnice, protože jsou mu vzácné (jako krmivo dávám granule)...
Týrání to není v žádném případě. Týráním by bylo nechat tyhle inteligentní ptáky sedět tupě v kleci. Takhle si cvičí mozek, nenudí se (nejlepší prevence proti škubání se) a ještě je to baví.
Já svého agapornise odměňuji konopnými semínky.
Určitě najít papouškovi zábavu není týrání. Je to lepší než ho pouštět jako draka na provaze. Vždyť se takto cvičí kvůli změně i sloni v zoologické zahradě. Rozhodně musí mít cvičitel velkou trpělivost a taky čas v určitou dobu, aby papoušek věděl, že příjde ta určitá legrace. Dobře se cvičí papoušek pokud již máte doma nějakého vycvičeného a ten, kterého chcete něco naučit přidáte k němu. Cvičení jde potom lépe. A nemusí to být ani kotrmelce. U mě se 4 senegalci seřadí do řady na povel "DOBRÝ" a čekají na semínka z jablek. Mám z toho radost proto, že jsou mezi nima i dva senegalci z odchytu. Pro cvičitele je někdy oříšek najít cvik, který papouška zaujme a zároveň způsob jak takový cvik zdokonalit. Je to hlavně pro zábavu a ukrácení dlouhé chvíle papoušků ,aby neseděli tupě na bidýlku. Hlavně ty staršíhího věku, kteří si již sami nehrají.