Poslední dobou,ksem zaznamenal v diskuzy,mnoho opakujících se dotazů.Na př.co je míchanice,velikost klece,mohu dát dohromady,jak ochočit,může žrát,atd.Myslím,že kdyby tazatelé víc četli a hledaly v článcích zde,podobných dotazů by ubylo.Dříve na dotaz reagovalo svou odpovědí 3-5 odpovídajících.Dnes při stále se opakujících dotazech je reakce na odpověd mizivá.Nedivím se.Petr
Ono to je asi tím, že spousta zájemců o papoušky nemá o ně opravdový zájem a je to jen povrchní chtění něčeho co má třeba kamarád a nebo si papoušky pletou s rybičkami v akváriu. Moje známá ode mě chtěla různé papoušky do jedné klece pro zpestření domova. Takže by přiřadila rákosáky, andulky a agapornise do jedné voliéry jen proto, že se jí to zdálo dost barevné. Co říct tazateli, který se ptá na velikost klece. Kupte klec takovou jaká se vám vejde do bytu. Může to být i pro rákosáky teřba dva metry. Že se tam ztratí? Ale neztratí jen to budou mít místo přírody. A jakou klec pro senegalce třeba 20 metrů když se vám do bytu vejde. Alespoň nebudeou celý den čekat až je z klece pustíte a budete je muchlovat. Že to mají rádi. A co mají dělat když nic jiného nepoznali. Možná, že to všechno píšu jen proto, že jsem v letech "vrať se do hrobu", ale jak si zvykne velký papoušek na samotu, když ho opustíte a to třeba jen proto že si založíte rodinu a vaše zájmy z patnácti let, kdy jste měli třeba o velkého papouška zájem a byl to váš jediný kamarád, jsou nyní úplně jiné. Proto si myslím, že je tolik opakujících se dotazů na míchanice, potravu a podobně. Prostě zájemce o papouška ten opravdový ZÁJEM NEMÁ !!!!! a chce všechno hned, pod nos, bez nějaké snahy sehnat si informace třeba v knihovně nebo si pročíst několik již dříve uveřejněných informaci na diskusi.
Nezbývá mi nic jiného, než s předchozími příspěvky souhlasit. Takových zákládních dotazů neuvěřitelně přibývá. Odpovědi na tyto otázky by měl mít každý opravdový zájemce o chov či držení papouška dopředu nastudovány.
Na druhé straně ovšem nepopírám, že je neuvěřitelné množství témat k diskusi a k hledání nových variant chovu. Osobně rád na každý "opravdový"dotaz či žádost o radu odpovím. Odpovědi na již kritizovány dotazy nejsou ani tak z mé strany o časové vytíženosti jako spíše o duševní opotřebovanosti. Jsem rád, že se do diskusí zapojuje stále více mladých a vzdělavajících se chovatelů, kteří to myslí s chovem či jen držením ptáků vážně.
PS-nic na mých odpovědích nemění fakt, že až zas tak velký fanda domácích PET mazlíčků nejsem.
Dobrý den, je pravda, že mnoho lidí je pouze líných najít si informace. Nadruhou stranu existují lidé, kteří se bojí něco učinit, tak se zeptají zkušenějších. Pro mladé chovatele finančně neprouktivní, kteří si nemohou dovolit kupovat nové a nové tituly vřele doporučuji návštěvu městkých knihoven. Já jsem si dneska půjčil ve Zlíně asi deset titulů o papoušcích, pěkný výběr a dokonce tam byli i "noví" astrildi, nebo černí kakaduové. Už se těším na večer až to otevřu.
Je pravdou,že by si každý měl nastudovat než začne něco chovat.Možná by se mu líp studovalo, kdyby byla třeba diskuse rozdělena do témat.Např. krmení, nemoci, chovná zařízení apod. Tuším,že je tu momentálně v diskusi asi 110 stránek plus, mínus.V tom množství něco najít i když je tu vyhledávač je docela zážitek.Jinak super stránky a díky za ně.
On kolikrát člověk spadne do chovu papoušků jako moucha do podmáslí a docela těžko se mu z toho škrábe ven. Hlavně když se nedaří s odchovem a nebo když začnou papoušci stonat. To je pak docela fofr shánět informace. A určitě není dobré na některé informace, třeba o nemoci, čekat až se někdo ráčí na webu odpovědět, ale v rámci zdraví papouška navštívit veterináře a nebo urychleně nastudovat alespoň první pomoc z veterinární příručky, kterou by měl mít každý chovatel pro všechny případy doma, a mohl z knihy brát rozumy i když je právě nepotřebuje.
Co se týče nemocí papoušků, tak je každá rada vítaná a drahá. Můj první úhyn byl velice draze koupený sameček taranta olivové mutace, vyšel mě cenově tehdy v páru s tmavězelenou samičkou jako pár žaků. Sameček při přepeřování byl rano OK, v poledne se mi nějak nepozdával a navečer již nežil. Konzultoval jsem to / samozřejmě po úhynu - jak jinak / se dvěma specialisty na chov a se třemi špičkovými vety na exot. ptactvo. Takže můj závěr a snad i rada pro ty, co o ni stojí je mít v mobilu tel. číslo specialisty veterináře / veterinářky /, který je ochoten dát první seriozní radu i po telefonu. Spoléhat na radu - teď myslím účinnou radu - na webu můžete jen v případě banalit a neprogresívního průběhu dané nemoci.
Chovatelé se mají stále co učit a zdokonalovat postupy ve svém chovu. Někdy vám poradí nebo pootevře pohled na problém i méně zkušený chovatel.
Petře, určitě máte pravdu. Já si nekokážu představit že bych si pořídila bezhlavě nějaké ptáky a pak se vypatávala na takové věci. Ovšem pláčete na špatném hrobě ... A nezlobte se, ale taky nevidím rozdíl mezi zakládáním stáleopakujících se témat jako třeba ta vaše zmiňovaná míchanice, nebo tématem této diskuse
Asi by celou situaci zjednodušilo, kdyby si zadavatel nejprve vyhledal vše dostupné, co již k tématu bylo řečeno či napsáno a pak teprve formulovat svůj dotaz. Možná by ubylo výhrad a přibylo fundovaných odpovědí. Z mého pohledu je totiž rozdíl, když je tázající postaven před problém / třeba dar nebo nezbytné převzetí papouška a je nucen žádat o radu, nebo když se jiný se svou nevědemostí žene do problému dobrovolně. Nic o tom nevím, ale chci to - tak toto moc nefunguje v chovech jakýchkoli živých tvorů.
Téma míchanice, zde bylo již kolikrát probíráno. Proto bych předpokládala, že se spíš někdo ozve na způsob netradiční přípravy míchanice a co kdo do ní dává. Dost mě zarazilo, když se jakýsi tazatel ptal jestli se dělá míchanice z vajíček syrových, uvařených na měkko, smíchaných na pánvi či vařených na tvrdo. Kdyby se nic nenašlo, tak téma míchanice je tu pořád a považuji to za neschopnost na webu hledat. Já nejsem žádný počítačový expert.Když jsem chodila do školy učili jsme se počítat na počítadle kde byly na drátě navlečemé kuličky. Na druhém stupni bylo logaritmické pravítko. V dnešní přetechnizované době, kdy každé mimino hejbe v peřině počítačem by pro ty mladší ročníky nemělo být vyhledávání dotazů problém. Problém by to nebyl, ale je to lenost něco najít.Děti mají všude všechno naservírované až pod nos, tak je to ani nenapadne vyhledávát a ve finále když nepřichází odpověď tak stále čteme odepiš, odepište, proč neodepisujete !!!!
Ať také píši občas k tématu, někte5í chovatelé podávali i vajíčka míchaná na vodě. Takto připravovanou potravu pro papoušky jsem sice neviděl, ale je o tomto způsobu úpravy vajec zmínka ve starší literatuře. Máte s tím někdo nějakou zkušenost nebo víte alespoň o někom konkrétním, který ji připravuje a předkládá svým papouškům?
Dobrý den. Tak o nikom nevím. Akorát jsem zažil týpka, který slyšel na burze, že se ptákům má dávat vaječná míchanice, tak doma udělal míchaná vajíčka na pánvi na oleji, všechno perfektně dochutil solí a kořením, a podával ptákům. Naštestí to ptáci nebrali. Tak i v takových případech mají možná i ty opakující dotazy smysl:)
No. Já mám na to jiný názor. Člověk se třeba o papoušky zajímá hodně, má je rád a chce pro ně to nejlepší, ale bohužel nemá čas celé hodiny denně vysedávat u pc a hledat informace, o které si už někdo zažádal. Tak je samozřejmě rychlejší se rovnou zeptat a dostat odpověd. Pokud u počítače sedíte nonstop, myslím si, že pro Vás není až tak zatěžko odpověd na pár, třebas už dříve zodpovězených dotazů.
Nezlobte se na mě, ale je to tak.
takže vy jako člověk, který shání informace nemáte čas sedět celý den u PC, ale ti, od kterých žádáte informace, mají podle vás sedět u PC non-stop. vaše požadavky jsou opravdu velmi skromné.
až budou zkušení chovatelé za své rady, dostávat finanční odměnu, za kterou si budou moci koupit chleba a rohlíky a zaplatit nájem, budou moci u PC vysedávat non-stop a radit.
Já jsem si teď dala do vyhledávání témat slovo míchanice. Odpovědí tam bylo na celou stránku a pokud to nestačí zde, je určitě hodně opovědí i na ifauně. Takže se nemusí u PC sedět celý den, jen si člověk musí najít chvíli přečíst si všechny odpovědi z vyhledávače, což je určitě lepší než jediná odpověď na dotaz. Nehledě na to, že taky na odpověď můžete čekat do švestek, protože si třeba fundovaný člověk, který o daném problému něco ví, právě ten počítač neotevřel.
Začínal jsem chovat papoušky v roce 1970.Nebyly žádné počitače a žádné weby pro informace o chovu.Když chtěl člověk něco vědět,musel se stát členem chovatelů exot ptactva,sháněVycházel inform.zpravodaj,kde byla inzercet literatůru a navštěvovat schůze spolku,kde se v diskusy probíraly problémi chovu.Vycházel Informační zpravodaj,kde bylo možno inzerovat.Jinak časopis Chovatel,ale tam se semlelo vše,od psů až po kachny.Proto jsem se pozastavil,nad stále se opakujícími dotazy.Je to vyloženě pohodlnost tazatelů něco vyhledat a nevím proč by měl někdo odpovídat stále na to sámé v rozmezí 14 dnů.Tam někdo napsel,že člověka neubude,když mu odpoví,ale ono odpovídat stále na to samé člověka unaví a stratí chut odpovídat.PPetr