Musím se vám pochlubit, již týden lítají dva páry mých papoušků v nových vnitřních záletech. Budování těchto dvou ubikací bylo pro mne dost fyzicky náročné, místnost byla dříve moje dílna, tu bylo nutno se vším všudy přestěhovat / doteď nemohu některé nářadí nalézt /, něco zazdít, něco vybourat a stávající okno vyměnit za luxféry. Navíc té pomoci jsem sem se od svého okolí zase tolik nedočkal.
-první foto je ubikace pro pár žaků-jsou samozřejmě schovaní v boudě- velikost 4 x 1,7 x 2,4 m, venkovní výlet 4 x 2,2 x2m - ten je již hotov a zcela funkční.
Další, druhý zálet je o rozměrech 3 x 1 x 2,4m a obsadil jsem jej perspektívním párem pap. konžských / tříletí /. To je z budování na letošní rok vše, příští rok se pustím do stavby vnitřních prostor o rozměrech 3 x 1 a 2,5 x 1m /výška 2,4/ na které boudou navazovat výlety 4 x 1 x 2m.
Prostor mám připraven a zčásti vykachlíkován již letos a další stavba bude čítak šest voliér.
Oproti již vybudované jedné místnosti se 7 vnitřními boxy jsem již neobkládal vše až po strop, letos při těch nadměrných dešťových srážkách v první půli roku mi relatívní vlhkost v takto vykachlíkované místnosti stoupla z běžných 65% na 87%, což už se mi jevilo jako neúnosné. Neobložené omítnuté zdivo dokáže částečně vlhkost pohltit a následně při změně klimatu uvolnit do prostoru.
Super, taky bych potřebovala další prostory, ale to budu muset ještě dva roky počkat. Ve velkých prostorách se žije papouškům lépe a je tam jednodušší úklid.
Díky Orino a Zbyňku za pochvalu. Jen jsem nechtěl mít starorůžový ton barvy zdiva, mělo to být rozhraní žluté a béžové, koupil jsem na dotonování "něco" z čeho po namíchání s bílou vyšlo toto.
Jinak doufám, že žakové již můžou - samec 10 let a samice 6 roků.
Snědlo mi pár kaček, které mi teď chybí na pořízení nových zajímavých jedinců.
Máš to Oldo volmi pěkné, ale s Petrem musím souhlasit. Jinak, nemáš foto krmných pultů? Jsou otočné, nebo klasika? Hledám inspiraci, popř. radu, co je lepší.
cony kdybych měl něco podobnyho byl bych dost veselej ja se musim spokojit s 2.volierama (2.1.2) (v.s.d) to je pech no ale planuju venkovni volieru:D:D:D taky bych rad foto venku pro inspiraci moc děkuju
Ahoj Petře, situace všech mých nových výletů má jeden háček, jsou situovány na severní stranu. Takže svítím i přes den, při focení bylo zhasnuto.
Vždy dvě vnitřní voliéry budou mít napůl luxférové okno 1 x1 m s výletovým okénkem. Jen ta severní strana se změnit nedá. Mám i další hospodářskou budovu, kde budou výlety na jih, ale to je spíše hudba budoucnosti.
Pro Tomáše - výlet jsem stihl jen jeden, jen ho mám nafocen ve větším rozlišení, až ho upravím, tak ho tu přidám.
Nestihl jsem další výlety posvařovat, měl jsem lékařský zákrok na obou očích a pak jsem již nějakou dobu ke svařovaní nemohl. Letos snad ještě pokud počasí dovolí vydláždím plochu pro další venkovní výlety, materiál již mám navozen.
Vlevo bude nezávislé letní umístění / zastřešené polykarbonátem / pro letnění agapornisů a odchovů pap. do velikosti senegalce. Rozměry 2,5 x 0,85 x 2,2 m. vnitřní krmná chodba,s otočnými pulty.
Musím říct, že to máte opravdu super. Máte výhodu, že na to máte prostory. Já se také chystám něco zkonstruovat, ale nebude to na velikost nic moc. Teda s vašimi se to nebude dát srovnat. Tak ať vám to jde pěkně od ruky.
Bohudík nelze zvolit variantu jinou, než ve formě pochvaly.Několikrát jste zmínil komerční orientaci části Vašeho chovu, Nyní jste ovšem pochybujícím dal opravdu na frak. Je to jen důkaz toho, co pro jednotlivé lidi znamená chovatelství, pokud mají podmínky. U mě jednoznačně palec nahoru pane Šiška. Přesto musím popravdě říci, že mě zaujmul nejvíce ten chovanec na fotce. Nádherná silueta:) To je velmi statný kus. . Přeji mnoho úspěchů v nových chovných prostorech. Mirek
Petře ještě se vrátím k tomu šeru, při jedné z návštěv burzy v Týništi jsem se seznámil s chovatelem, starým pánem kolem 70ti let a slovo dalo slovo a jej jsem po burze k němu pro senegalce - odchov. Chovatelské zařízení měl předělané z něčeho, v čem se dříve chovaly kozy a pod. Jediné okénko 60 x60 cm, v tom šeru jsem na dva metry nerozeznal chované druhy papoušků. Odchovával tam žaky, senegalce a ary nobilis. Ve vedlejším stavení měl o několik % lepší podmínky a další dva páry žaků - u těch jsem viděl vejce v budkách a ary ararauna a zelenokřídlé, dnes již také s odchovy. Ty ary pouštěl venku do výletu střídavě-byl jen jeden, soused měl dům asi 3 m od voliér s arama.
Uvádím to jen jako perličku, sám jsem se podobnýma podmínkama ani přes úspěchy tohoto chovatele nenechal ovlivnit, ani to nepodbízím jako možný návod k chovu. cone
Cone.Jako mladý jsem dělal adepta na posuzovatele a s přítelemPláničkou dnes už na pravdě Boží jsme bodovali výstavu v Novém Strašecí.Předseda místního spolku nás pozval do svého chovatelského zařízení a mě vypadly oči.Také v kozím chlívku,kde byl rampouch cca ptůměr 30cm byla bouda a vní pár kakadu žlutočečelatých a dvě mládata.Tan chovatel řekl jednu velkou pravdu"Pár který si sedí udělé mladé kdekoliv"A měl pravdu.Tím tmavým zéletem jsem se nechtěl dotknout.Tvé osoby.Jinak si velice vážím Tvých příspěvků a nebýt to k Tobě tak daleko určitě bych Tě požádal o možnost návštěvy.Hodně úspěchú přeje Petr
Petře, také mám ještě jednu chovatelskou kuriozitu, stalala se kolem r. 1982. Jednomu starému pánovi zahnízdil párek am. kubánských, krotkých, volně se pohybujících po kuchyni. Kuriozita je, že zahnízdili v bedýnce se starým chlebem pod plynovým sporákem, kde jej sušili pro domácí zvířectvo. Vyvedli samostatně jedno mládě, žel Bohu pán chovatel po vylítnutí mladého zemřel.
Taková sbírka kuriozit jaké se občas udály by byla na vydání knihy.