Dobrý večer, velmi často projíždím všechny pro mně srozumitelné inz. servery a nedá mi to se nezeptat na váš názor na momentální vývoj cen našich oblíbených opeřenců. Myslíte si, že takový propad cen hlavně papoušků je zbůsoben ekonomickou situací chovatelů obecně nebo že je v určitých druzích přeptáčkováno?
Odpovědi typu " za ty peníze to bude chcípák " neberu.
Osobně bych si rožšířil za nynější situace chov o nové druhy, ale pouštím nyní volné finance do stavby nových voliér / želBohu materiál - jakýkoli - s cenou dolů nejde /.
Nepředpokládám, že na vývoj cen ptactva u nás má vliv nějaká burza
, třeba v Holandsku jsou trochu rozlišné ceny před a po burze ve Zwolle.
Těším se na vaše názory a postřehy. cone
myslim si, ze v dnesni dobe je uz dost preptackovano. Ale zase zalezi na druhu. Soudim dle Tyniste. To byly same rozely penant , rubino a pod. Same mutace, ktere si myslim uz zas tak nefrci.V dnesni dobe i kazdy druhy dokrmuje, takze neni zadny problem sehnat temer jakeho koliv papouska ochoceneho. Do kurzu jdou mene chovane druhy jako cervenokridli, kralovsti a pod. A hlavne se vraci zajem o prirodne zbarvene ptaky, kterych uz zas tolik neni.
Lidi chovají hodně, tím myslím nejen hodně druhů, ale i velké množství odchovů u jednoho chovatele. Pokud nechce mít doma přeptáčkováno musí prodat -za každou cenu-. A to už je pak obchod se vším všudy. Jestliže má doma chovatel pár papoušků pro potěšení nemá problém ani s prodejem. Neprodává za každou cenu a jestliže doma pár papoušků zbyde vždycky se najde zájemce, který nechce koupit třeba v továrně na papoušky, kterých u nás začíná stoupat s vidinou velkých zisků. Je to něco podobného jako když jde člověk nakupovat do supermarkétu nebo k soukromníkovi. A to nejen v přístupu prodeje, ale včetně cen. Já osobně kupuju raději u chovatele, který má sice ceny vyšší, ale více se věnuje jednotlivým papouškům, protože má na ně čas.
To je pouze můj názor a přístup k chovu a prodeji.
Dobrý den pane Šiška. Myslím si, že v propadu cen má zajisté prsty ekonomická situace.Strach je bohužel ten nejmocnější nástroj a lidé se bojí. Osobně znám nad deset lidí co omezili chovy a nenakupují.Do jaké míry hraje roli ekonomická situace nedokážu posoudit. Určité druhy jsou těžce nadceňovány, zato druhé jsou opravdu a bezdůvodně podceněny.U některých druhů opravdu nechápu kdo, nebo co tvoří cenu.Na řeči typu " alespoň" to kšeftmani prodají a zbydou tu jen praví chovatelé, kteří nebudou mít problém prodat " nevěřím.Kšeftmani to prodají opět chovatelům, přeci se Ti ptáci nevypaří. Jinak je mi absolutně jedno kolik někdo chová ptáků, je to každého věc. Někoho uspokojí jeden pár, druhého napslní vidět hejno. Osobně kdybych měl prostor, čas i finance, tak bych choval co nejvíce druhů a mnoho hejn, ne proto, že bych chtěl vydělat, ale proto, že by mě to naplňovalo .Pane Šiška Vy máte jaký názor na ceny?? ceny!! ??
Já mám právě ráda menší počet papoušků proto, že mohu lépe sledovat jejich život. Tolik mě zajímali agapornisové, že jsem si je pořídila, ale na úkor andulek. Sleduju jejich hemžení od rána do večera a tak zase musím trochu ošidit ve sledování andulky. Člověk má jen jedny oči.To že dám ptákům najíst a uklidím jim voliéru, to k pozorování nestačí a přeci jenom pozorováním se člověk nejvíc naučí.
Víte paní Svobodová to měřítko co je vhodné a co už je příliš má každý asi někde jinde. Rozhodně nepovažuji chovatele s větším počtem ptáků za méněcenného chovatele. Spíše některé lidi obdivuji, že dokáží vše zkombinovat a zvládají i větší chov. Znám nespočet lidí, co se zaměřují na jediný druh, nebo malé množství druhů, ale i chovatele co jsou velice různorodí a potřebují nové a nové popudy ve svém chovu.Kde je tedy ta hranice, 50? 70? Každý ji máme asi jinde. Jinak reálně mohu přiznat, že nemám celý den čas vysedávat u voliér a pozorovat ptáky. Škola, práce, domácí pracovní povinnosti mi to neumožňují. O to vzácnější je chvíle kdy mám čas a posedávám u volier a relaxuji.Jinak ne všechny druhy je vhodné pozorovat nějak moc. U některých to je opravdu jen o tom nakrmení a uklizení v období hnízdění.
To je právě to co lidem závidím, ale zároveň jim to přeju, že stačí všechno. Já bohuže, už stačím nakrmit jen pár andulek a dívat se jak žijou. A někdy bohužel, jsem ráda, že je stačím obstarat. Někdo je holt mladý do sta let a stačí všechno.Ale důležité je, že má člověk nějaké koníčky, když ho přestanou bavit i ty, tak je to špatné.
Myslím, že se dost chovatelů drží zpět při investicích, protože se obávájí budoucnosti, neví zda náhodou nepřijdou o práci atd.. A asi je i dost druhů z Afriky a nějací nyní běžnější amazoňané dost namnoženo.
Co se týče množství chovaných druhů a počtu chovanců - nevím jak se zvládá poklízení a krmení třeba 150ti párů. Mám cca 50ks papoušků a docela mi čas zaberou. viděl bych to v optimálním složení všech podmínek na max. 50 - 60 párů. Je to můj kůň, který kromě toho že něco stojí také stojí mnoho práce, a to nejen úklid a třeba sběr různých bobulí v dostatečném množství na celou zimu a jaro atd...
A Mirku máš pravdu, že některé papoušky pozorovat nejde, třeba moji žaci jsou nejspokojenější sami. Ale relaks u polokkrotkých jedinců vážně nemá chybu, ať už se jedná o andulky či ary.
Zdravim myslim ze je prepapouskovano vezmete si jenom zaky nekde jsem cetl clanek o panu Drozdkovi ze chova 100 paru zaku ale chovatelu co chovaji 10-20 paru stejneho druhu je mnohem vic a neni to jenom u zaku ale je to vice druhu ptaku take projizdim kazdy den ruzne servry na papousky.A samozrejme i ta krize lidi radeji setri na horsi casy vyhazov s prace a podobne tak ze zaverem ceny musi zakonite dolu.Pro Coneho nekde jste psal ze jste koupil samici fantiensis odchytovou se ZOO IMPORTU nemate nahodou nejakou fotku ja jsem pred prazdninama koupil taky odchytovou a je taky s importu ZOO IMPORT v roce 2001 Guinea ale nemuzu sehnat nejakeho starsiho samce nevite o nejakym. Diky za odpoved
4 Zakous - já mám první pár fant. koupen v olomouckém Baveku dovoz 2002. O jediném starším / a prý pěkném / vím, že MVDr Kelecsenyi nabízí, a ani ne moc draho.
Zmiňovaný chovatel má snad 50 párů žaků, ale znám ještě jednoho, co má 46 chovných párů žaků.
Možná, že jsou žakové krásní a učenliví, ale právě proto, že je má každý a při případném zakoupení chovného páru už asi nepůjdou mláďta vůbec z důvodu-přepapouškováno- prodat. A taky jsou to velcí introverdi a dost choulostiví na nemoci při držení jiných papoušků, hlavně těch menších, andulky, agapornisové. Dost procent lidí si raději koupí za lacino andulku než dražšího papouška. Někteří se bojí úhynu za ty peníze. A další spousta lidí nemá tolik času věnovat se jednomu papouškovi intenzivně, pár nebo dva papoušky mít doma nechce, tak zase příjde na řadu andulka. I když právě proto že je laciná, zkusí ze všech papoušků nejvíc, protože to, co s ní někteří lidi provádějí by nevydržel ani pes!
>> nepůjdou mláďta vůbec z důvodu-přepapouškováno- prodat.<<
Mozna nepujdou predat za sucasne ceny, ale ponuka/dopyt nepustia a ja dufam, ze ceny pojdu dolu. Mam samicu Zaka a chcem ju doparit samcom, takze tie ceny trochu sledujem a zatial moc neklesli. Nehovoriac o tom, ze planujem kupit samca v Cechach, lebo tu na Slovensku niektori "chovatelia" fakt nevedia co pytat za vtakov.
4 jam - u nás se ještě ceny dospělých oproti ručním odchovům snížily, samce m omentálně snad koupíte i pod 13tis. Kč. Se samicemi je to trochu horší - jsou dražší a samostatně míň v nabídce.
4 orina - je to pravda s tou povahou, ale k jejich neštěstí / jak žaků, tak i nových majitelů krotkých jedinců / se o povahu začínají majitelé starat a sbírat informace k danému problému až nějaký ten nešvar nastane. Mám nyní jen jeden snad velmi nadějný pár a hned jak to finance dovolí tak pořídím ještě alespoň jeden, a chtěl bych i liberijce.
pro Coneho zdravim vas no ja mam 2 pary zaku ted zrovna mam snusku 3 vejce ale zase ciste je to jejich asi 6 snuska a jsou oba rucne dokrmeny samec 8 let samice 7 1/2 a ted nevim co delat dat jim jeste sanci a nebo preparovat stim druhym parem ty jeste nesedeli a samec je s odchytu ale krotkej a ty liberijce bych chtel taky ale bohuzel neni misto potrebuju doparovat ty fantiky Chovam je totiz v byte kde maji svoji mistnost ale neni to ono chce to barak a udelat voliery venku tomu se nemuze nic vyrovnat.PS zkuste poradit co udelat stim parem samozrejme muzete poradit vsichni budu rad za co nejvice nazoru Diky
Pokud by se jednalo o první či druhou snůšku, tak bych ještě šanci dal, ale tak něco není v pořádku. Určitě bych páry prohodil, snažil bych se však, aby se bývalí partneři alespoň neviděli, hlasový kontakt asi přerušit nepůjde.
V případě vámi popisovaném bych hledal v první řadě problém u samce, bude málo dominantní.
Pokud byste chtěl kontakt na toho slov. chovatele, mohl bych ho najít, jezdí i do Přerova.
Hodně štěstí při dopárování fant. a hlavně úspěšné přepárování žaků.Já mám nyní navíc staršího samce gulielmi a mesotypus, ale než bych je dal za ty nynější směšné ceny tak je raději dopáruji.
Právě díky různým problémům v rodině bývalého majitele jsem se dnes stal novým majitelem dvaapůl letého samečka / polokrotký odchov / pap. senegalského mesotypus. Takže kromě samic agapornisů cana, starší samice pap. konžského gulielmi je na řadě i samice mesotypus.
Dominantni je dost to je muj prni Zakous mam ho od 3 mesicu ale urcite je preparuju.To udelate nejlip kdyz si je nechate ty ceny jsou strasne nizke.Budu rad pokud najdete ten kontakt Do prerova chceme vyrazit a spojit to s EXOTOU jsem totiz s Plzne tak ze je to kus cesty.Diky za radu