Já mám nějaké stresáky. Dnes jsem zlikvidoval snůšku u senegalů, s těmi druhými hnízdy jsem to projel na celé čáře. Ale musím se pochlubit i já, dnes jsem objevil dvě vejce u fantiensis - pap. konžských.
Jedete do Přerova? Cone
No jde většinou o zvyk. Mám odchytové ptáky, ale po čase se hodně zklidní a je důležité je na kontroly budky dopředu připravovat. Jeden můj známí své ptáky sleduje jen přes kamery a ptáky nevyrušuje. Jenže takhle ptáci nejsou zvyknuti na žádné rušivé podněty. Já můžu do ptačince vzít kohokoliv, aniž bych se bál, že se něco přihodí, ale znám lidi co se bojí někoho provést svým chovem, když jim sedí někteří ptáci.
Gratuluji ke Konžským. Možná si někdy v budoucnu pořídím od vás nějaké ptáky. Pokud ochovám senegalce, tak bych se chtěl pustit do dalších dlouhokřídlých, ale zatím cenově nejpřijatelnější jsou asi hnědohlavci.
Do Přerova jedu. Jezdím tam pravidelně, protože bydlím jen 15 km od Přerova, takže když si to v práci zařídím, tak většinou jedu. Známý by si tam údajně měl kupovat pár senegalců červenobřichých a tak mu musím poradit, ale cena je hodně podezřelá a tak mám za to, že se bude jednat o oranžovobřiché.
Mám tam také vézt nějaké ptáky na prodej a odebrat dojednanou samici taranta.A vždy přiberu nějaké krmení.
Minule jsem také koupil senegalce, nádhérného samce 2r., a doteď si nejsem jistý, zda je to mesotypus nebo versteri.A cena také byla podezřelá.Zdravím, uvidíme se tam. Cone
Pane Šiška vypadá to na versteri, ale fotka může být přisvětlena a nebo se může jednat o křížence dvou forem. Kdyby jste tam nesehnal toho etiopského, tak mi dejte vědět na burze bývá pravidelně známej, který má 3 páry a dost často tam etiopské prodává.
pro Honzu. asi kolem 3tis.
pro Ondřeje: samici mám domluvenou na tuty, již jsem odtamtud bral samce, má je v tom typu co mě zajímá. Senegalec je ještě trochu více červenější, viděl jsem prodávat jistý chov.pár, kde samec tak intenzívní nebyl.
Já, už to pomalu vzadl, ale ptáci to pravděpodobně nevzdávají. Bohužel mám pocit, že to i tentokrát nevýjde, protože jedno vejce má prasklinku, ale nechám se překvapit. Fotka pořízena před půl hodinou.
Dobrý den. Respektuji váš názor. Taky znám chovatele, který ptáky neruší a když dojde k hnízdění, tak si nesmí u místnosti ani odkašlat, aby rodiče ze stresu mláďata nezabyli. Osobně si myslím, že je důležité kontrolovat budky proto, aby si ptáci na to zvyknuli. to je to samé, jak si pták z odchytu po čase částečně zvykne na chovatele je to především proto, že chovatel při krmení je sním v blízkém kontaktu. Je to prostě o zvyku.
Mám jinou zkušenost se svými odchytovými páry / chovnými / senegalců, i s jedním složeným z odchovaných jedinců. Jsou natolik citliví na kontroly i na přítomnost v ubikaci při hnízdění, že v rychlosti nakrmím a padám. Zahnízdili asi 6 měs. po zakoupení, takže jsem "neochočoval", připouštím, že pro mne je prvořadý cíl odchov a tomu vše podřizuji. Ale jistě to není ta pravá radost z chovu, když vezmu za kliku a senegalové a žaci mi mizí v boudách, jen je slyším a vidím na kamerovém systému.A to si na 99% krmím sám a jsem s nimi v kontaktu. Myslím, že chování harmonických párů nejde zevšeobecňovat, chov je hřiště se dvěma mantinely a každý pár může preferovat hru u jiného mantinelu. Mám páry, kde samice na moje zaškrábání na budku vyleze jen do otvoru a je v poho, jiný pár při kontrole začně dělat hrůzu a hrabat tak, že hrozí zničení snůšky nebo i smrt čerstvě vylíhlých mláďat.Cone
Dobrý den.
Nechápu co je to více klidu to ptáky nemám třeba vůbec krmit. Pane, nebo paní anonymní chytráku. Chováte senegalce, že takhle radíte. Mám rád lidi co se stydí pod svůj názor podepsat. Nevím co je na tom složité. Jdu krmit ptáky, už teď jsou vyrušeni a v pozoru. Jdu a zkontroluji budky. Kontroly provádím 1X týdně. V době, když se ptáci chystají hnízdit kontroluji častěji. Kakarici jsou tak zvyknutí, že prostě z budek nevylezou a ani jim to nic nedělá, když jdu kontrolovat, ale bavíme se o senegalcech. Ptáci snesou vejce a toto je právě důležitý moment, kdy chovatel musí zjistit vejce, aby si přibližně propočítal jak dlouho bude krmit suchou stravou, jak dlouho bude předkládat vitamínové přípravky na doplnění minerálních látek a to především vápníku. Právě toto je ten moment, kdy chovatel musí dávat pozor zda samice snese vajíčko a nestane se náhodou, že ho nesnese protože je zadržené v kloace. Po snesení všech vajíček následuje určité období kdy prostě budku nekontroluji. Pak kontroluji jestli se mláďata vyklubala, abych stanovil přesnou dobu kroužkování, abych stanovil dobu, kdy změnit stravu a taky změnit vitamíny. Co je na tom těžkého pochopit? Ptáky nefotím bleskem. Prostrčím foťák s přisvícením bliknu a je na světě fotka. Je to otázka 2 vteřin (je to lepší než manipulovat s budkou). Když potřebuji vidět přesný počet vajíček a stav samice, zda má ještě nějaké vajíčko u kloaky a její celkovou kondici, tak otevři na budce kontrolní dvířka samice vyleze ven i samec. V této době vyfotím vnitřek budky a prohlédnu si samici. Co je na tom těžkého pochopit? Tento pár snáší kontroly velice dobře což jsem osobně řešil i s panem Šiškou na burze v Přerově. Proč snáší kontroly dobře? Protože jsem postupně ptáky na tyto kontroly přivykal.
S tím klidem klídek, mně hnízdí senegalci v obýváku kde pouštím televizi, rádio a běhají psi. Fakt je že bydlím sama, takže jsou zvyklí na můj hlas. V době hnízdění jsem na návštěvy nepříjemná a proto se mnou nikdo nemluví.