Pokud mate prostornou volieru tak tzam muzete dat paru kolik chcete.agapornisove tvoří hejno stejně jako andulky.pary se pak muzou preparovat a vznbikne pak přirozený výběr partnera a budte mit určitě lepší odchovy.hodně štestí Jiří
Dobrý den. Pokud je pár už uvyklý na chovatelské zařízení delší dobu, tak v případě, že pustíte do klece další pár, tak je nejspíše uženou až k smrti. Hlavně uvyklé samice si brání extrémně své teritorium.Noví ptáci se dají přidávat, pokud chováte způsobem zimování-letnění, ve chvíli kdy půjdou všichni do chovatelského zařízení zároveň.(přesun do zimoviště, nebo přesun do venkovních volier).
Souhlasím s názorem, že starší páry nemusí ten nový pár tolerovat.. Když bych tam dal víc párů tak hlavně mladý ptáky, aby si na sebe zvykli a tolerovaly se.. Jinak agapornisy můžete chovat ve více párech nebo kolonii.
Dobrý den,zajímalo by mne jak poznám samičku a samečka u "fischeráků"...ještě mám laický dotaz:co dát do klece jako podestýlku???Mám tam suchou trávu a na určitém místě se drží vlhko a v tom červi..fůůůj.Jak tomu zabránit???Prosím,poraďte...děkuji.
samička od samce se da poznat podle robustnosti hlavy ale pozna to pouze chovatel s velkou chovatleskou zkusenosti a navic to stejne neni 100% njelepší je vypustit mlade agače do jedne voliery a oni se spaří.jinak nejlepší podestýlka jsou suche dřevěné hobliny a pravidelně vyměnovat.to nebudete mit tak vlhke.
Dobrý den. Samičku od samce poznáte pokud máte dosti dobrý pozorovací talent a máte k dispozici více párů na které se můžete dívat.Pokud ten talent opravdu máte, tak se Vám za nějaký čas praxe vtiskne určitá představa samičky a samce, podle kterých porovnáváte ostatní kusy. Všeobecně je sameček zavalitější postavy, bez výrazného krku. Zobák je kratší a zabořený více do peří. Samička je krkatější, robustnější a zobák více odsedá od hlavy a jde vidět krásně jeho dlouhá špička. Ovšem co kus to originál. Nejde to vtlačit do žádné "tabulky".
Z vlastních zlkušeností od letitých chovatelů vím, že určit pohlaví na 100% nejde. Uvedu příklady dva, chovatel s třicetiletou praxí s chovem těchto pták mi prodával samečka a říkal tady je to jasné 100%, opravdu tak vypadal, troufala bych si i já říct tak vysoké % při jeho určení ... začal snášet.
Druhý chovatel by dal krk za to že vlastním samce a ona je to samice, nejde to jinak, mám to váz. na pohlaví a genetika je genetika, ale dal by krk :-))
Mnohdy prostě pták o kterém si ste jistý Vás překvapí no ...
Já taky znám dlouholeté chovatele, kteří i po těch letech nedokáží dobře určit pohlaví. Na druhou stranu znám čtrnáctiletého kluka, který Vám přijde k volieře a máte jasno kolik máte samiček a samců. Je to jen o pozorovacím talentu. Při tomto tématu jsem si vzpomněl na tehdejší příspěvek pana Šarouna, že existují chovatelé, kteří se podívají a ví!!!!! Několik takových lidí znám.
Vzhled agapornisů je kolikrát zrádný, jsem přesvědčená že pták vás prostě může překvapit. Abych to upřesnila, tak chovatel který mi určil špatně pohlaví je známý po ČR, chová stovky párů agapornisů a věnuje se léta jen jim a podílí se na vzniku nových mutací, takže žádné béčko .-))
Dobrý večer. Hluční jsou jak kteří. Etiopské bych označil za opravdu tiché a stabilní jedince, růžohlaví a hnědohlaví jsou únosní. Fischeri a škraboškoví se dokážou dobře ozývat. Za nejhlučnějšího bych označil agapornise růžohrdlého. Ovšem záleží, zda máte přesně několik párů,které když zasednou jsou naprosto potichu, nebo chov, kde se vyskytují nespárovaní jedinci, kteří se rádi překřikují. Ve srovnání k andulká jsou hlučnější, tedy to je pouze můj názor. Mirek