Rád bych otevřel toto nesporně zajímavé téma. Přispívejte jaké máte zkušenosti s touto problematikou, zda jste zastánci granulí, v jaké míře, nebo jen napište zda krmit či přikrmovat granulemi zvažujete do budoucna.
Zastáncem granulí nejsem,nejni nad to když mohu namíchat krmnou dávku sám.Vidim co ptákům dávám.Granule je pro mne velká neznámá svým obsahem.Vím je to pohodlnější,ale já jsem konzervativní a co si namíchám tak to ptákům dám.Petr
Já jsem kdysi četla od R. Low, že jako různí ptáci přijímají různou potravu, tak firmy vyrábějící granule pro papoušky dodržují pouze dodávání určitých vitamínů a živin do granulí, ale ne pro každého papouška se takto připravená potrava hodí, protože se jedná vesměs o stejný technologický postup přípravy i když se jedná o jiné druhy papoušků. Že je vhodné papouškům granule podávat, ale protože se jedná stále o divoká zviřata je lépe podávat jim zrniny, protože se jejich loupáním nejen nasytí, ale také zabaví a nepolykají bezmyšlenkovitě to co se jim nasype do misky. Já osobně pro spestření pár granulí do zvláštní misky občas přidám. Někdy tam vydrží hodně dlouho jindy jsou hned pryč.
granule jsou pro meho papouska se zranenim zobaku (dozivotnim) zpusob, jak prezit. zrni si nenalouska, granuli si namoci a bez problemu sezere.
ostatni zdravi maji denne k dispozici jak misku se zrnim, tak s granulemi.
kdyz mel jeden z nich (ve stravovani velmi konzervativni) problem s prerustanim spodniho zobaku, doporucila veterinarka zaradit pouze granulove dny, aby me zajisteny lprijem vsech potrebnych zivin.
Já jsem před půl rokem přidal navíc jednu misku na krmení do každé ubikace a podávám do ní granule. Pro senegalce a větší papoušky podávám granule zn. Nutribird, agapornisům podávám drobné barevné granulky Zupreem. Misky doplňuji max. dvakrát týdně v množství asi poloviny denní dávky pro daný druh.
Trvalo těm větším něco přes dva měsíce, než začali konzumovat tuto novinku v krmení. Zato agapornisové se pro ochutnání rozhodli téměř okamžitě, snad je zlákala barevnost nově předložené potravy, Nutibird volím granule hnědého nebo hnědočerveného zbarvení.
Jen jeden pár žaků a jeden pár agapornisů taranta granule zcela ignoruje, všichni agapornis lilianae zase přednostně zkonzumují granulky hned po doplnění.
Skladba mých papoušků je jeden pár konžských fantiensis a jeden pár žaků z odchytu, všichni ostatní jsou již narození v zajetí.
Podávání granulí v tomto rozsahu považuji za vhodné doplnění krmení, navíc v období odchovu mláďat za částečné ulehčení při sestavování krmné dávky. U mne to funguje jako něco navíc, co MOHOU, ale nemusí dobrovolně přijímat, krmnou dávku ovoce, zeleniny a zrnin nesnižuji abych je donutil konzumovat granule.
Mě doktorka doporučila granule pro jednoho tlusťocha senegalce, mého prvního mazlíčka. Jen žere a vybírá to co mu chutná u granulí toho moc nevybere. Ale s těma agáčema to zkusím ať mají změnu. Dostanou se v Přerově? Jedu tam v červenci.
Jenže já to mám do Prahy asi stejně daleko jako do Přerova. Než dojdu na autobus - hodina než dojedu autobusem do Prahy hodina a půl a než dojedu do Butovic byť metrem, tak je to jako když jedu do Ameriky.
Dobrý den. Jako doplněk krmné dávky proč ne. Osobně se řadím mezi odpůrce krmení převážně granulemi. Přijde mi to trošku jako nesprávná cesta proti přirozenosti.Přeci jenom papoušci jsou příroda, a podle mě potřebují přírodu, ne nic ustáleného přesně nanormovaného.Granule jsou výdobytky člověka..Jedno se musí uznat, že může jít o docela dobře vyváženou stravu, ovšem po delší době jednostrannou.Někdy nechápu, že lidé kteří absolutně odmítají jakékoliv yyrobené vitamínové směsi, tak krmí granulemi.Největší roli zde budou hrát především enzymy. Tudíž podle mě není vhodné krmit granulemi jihoamerické druhy , které potřebují větší množství enzymů.
Možná si někteří vzpomenete jaké pozdvižení vyvolávalo krmení psů granulema, hodně lidí to kritizovalo a teď už mají i vesničtí vořeši u boudy misku s granulema. Stejné je to podle mě u papoušků, bude trochu déle trvat než si na to lidi navyknou.
Granule mají jedno obrovské plus /teda aspoň pro mě/ a to to, že nejsou zbytky, jsou podle mě ideální pro domácí mazlíky, kdy s vyloupanýho zrní máte metr od klece nehorázný binec a s granulema to neřešíte.
Já kupuji jakési drobné kuličky na burze v Přerově ty jsou i s příměsí olivovýho oleje pro lepší trávení a ptáci je mají jen na přilepšenpou, nedokážu si zatím ale představit že bych jimi krmila stabilně, zvláště tedy kvůli ceně.
Ale výtku mám taky, obaly nejsou pořádně označeny, chybí složení a nápisy pro který druh jsou granule uvedeny, zatím bych řekla že je to v plenkách a spousta lidí /včetně mě/ se spolíhá na to že výrobce nebo prodávající vám řekne že je to vyvážená nejlepší strava a každý tomu věří.
Já kupuju granule psům protože se maso musí skladovat v mrazáku. Když si vzpomenu na hory masa z jatek a to šílené vaření, tak jsou pro psy jednodušší granule, i když pejskaři vedou velké polemiky, které jsou nejlepší. Taky si myslím, že pes je domestikované zvíře, kdežto papoušci (někteří) jsou buď odchyt nebo jednu dvě generace žijí v zajetí, což je úplně jiná situace než u psů.
Pro 16,33, já mám trvalé bydliště v Praze, ale se zvěřincem který vlastním by se mi lidi v paneláku asi poděkovali.Kromě papoušků a psů máme ještě spoustu koní a ti by se do paneláku opravdu nevešli.
já krmím organickými granulemi harissons (60% denní dávky), ovocem a zeleninou, naklíčenou směsí a na večer dávám lžíci zrnin. chovám pár žaků a v jídle jsou celkem vybíraví. z předloženého krmiva vybírali pouze slunečnice. i jiné krmné směsi odmítali. nezbývalo mě nic jiného, než je zkusit přeorientovat na granule, abych měla jistotu, že dostavájí ve stravě všechny potřebné látky.
informace o tom ,jak přejít na granule jsem získala především ze zahraničních článků. trvalo to asi měsíc. nejprve je potřeba mít jistotu, že papoušek je zcela zdáv a schopný přechod zvládnout. je potřeba jej denně vážit a váhový úbytek nesmí být větší než 10%. zrniny jsem začala podávat pouze ráno a večer na 30 minut. dobu jsem zkracovala a množství zrnin postupně snižovala. přes den měl v miskách pouze granule, ovoce a zeleninu. samec byl ke granulím z počátku nedůvěřivý a nepovažoval je za jídlo, takže jsem musela několikrát předstírat, jak mi chutnají :-). samice se naučila od samce.
liaj - se vším musím souhlasit., až na to denní vážení. Pro papoušky určené k chovu je to holý nesmysl, než bych měl papoušky z odchytu denně chytat a vážit, tak to je raději nebudu chovat, v lepším případě nebudu uvažovat o přechodu na granule.Jinak řečeno denní / týdenní vážení - to je možné jen u krotkých domácích mazlíčků.
To vámi popisované mi zavání PET chovem v USA, kde i odchovy naučené na granulované krmivo jsou o nějaký dolar dražší než ti, co jsou po odstavu krmeni klasicky zrninami a ovocem.
Byl jsem u chovatele, který měl chov zařízený vedle obývacího pokoje v samostatné místností, krmil jen granulemi a měl v chovné místnosti neuvěřitelný pořádek, denně tam luxoval a písek pod bidlama uhraboval dětskými hráběmi. Z mého pohledu hrůza, z pohledu jeho ženy ideál. Tímto směrem se ubírat nebudu, protože další krok už je jen instalace nerezových bidel, nevyžadujících výměnu po celý život papouška..
Se psy bych krmení granulemi ani do souvislosti nedával, pes se nažere a vykonává jinou činnost, kdežto pro papoušky je loupání semínek a devastace ovoce a zeleniny denní činnost, zabírající trochu více času a svým způsobem i zábava. Velmi rád bych někde přečetl výsledky seriozního sledování vazby krmení jen granulemi / škubání a sebepoškozování. cone
souhlasím, cone. denní vážení je opravu aplikovatelné pouze u domácích mazlíčků. já jsem jenom popsala svoji zkušenost a třeba se bude někomu hodit. jsou tu i chovatelé mazlíčků.
já dávám granule asi 6 měsíců a neodvažuju se mluvit o nějakých výsledcích. snad jen snížení agresivity, nervozity, větší zájem o hru. což uvádí i výrobce.
S tím snížení agresivity máte absolutní pravdu. Jeden z mých párů agapornisů vždy mladé před vylítnutím obíral na hlavičkách. Co mají v době odchovu volně k disposici granulky Zupreem, tak to ustalo, Může to být jen souhra náhod, uvidím při dalším hnízdění. cone