KRMENÍ GRANULEMI
ostatni zdravi maji denne k dispozici jak misku se zrnim, tak s granulemi.
kdyz mel jeden z nich (ve stravovani velmi konzervativni) problem s prerustanim spodniho zobaku, doporucila veterinarka zaradit pouze granulove dny, aby me zajisteny lprijem vsech potrebnych zivin.
Trvalo těm větším něco přes dva měsíce, než začali konzumovat tuto novinku v krmení. Zato agapornisové se pro ochutnání rozhodli téměř okamžitě, snad je zlákala barevnost nově předložené potravy, Nutibird volím granule hnědého nebo hnědočerveného zbarvení.
Jen jeden pár žaků a jeden pár agapornisů taranta granule zcela ignoruje, všichni agapornis lilianae zase přednostně zkonzumují granulky hned po doplnění.
Skladba mých papoušků je jeden pár konžských fantiensis a jeden pár žaků z odchytu, všichni ostatní jsou již narození v zajetí.
Podávání granulí v tomto rozsahu považuji za vhodné doplnění krmení, navíc v období odchovu mláďat za částečné ulehčení při sestavování krmné dávky. U mne to funguje jako něco navíc, co MOHOU, ale nemusí dobrovolně přijímat, krmnou dávku ovoce, zeleniny a zrnin nesnižuji abych je donutil konzumovat granule.
Granule mají jedno obrovské plus /teda aspoň pro mě/ a to to, že nejsou zbytky, jsou podle mě ideální pro domácí mazlíky, kdy s vyloupanýho zrní máte metr od klece nehorázný binec a s granulema to neřešíte.
Já kupuji jakési drobné kuličky na burze v Přerově ty jsou i s příměsí olivovýho oleje pro lepší trávení a ptáci je mají jen na přilepšenpou, nedokážu si zatím ale představit že bych jimi krmila stabilně, zvláště tedy kvůli ceně.
Ale výtku mám taky, obaly nejsou pořádně označeny, chybí složení a nápisy pro který druh jsou granule uvedeny, zatím bych řekla že je to v plenkách a spousta lidí /včetně mě/ se spolíhá na to že výrobce nebo prodávající vám řekne že je to vyvážená nejlepší strava a každý tomu věří.
http://prettybird.com.ashopcart.com/catalogue.php?exp=5|11|8|&cat=19&shop=1
Pro 16,33, já mám trvalé bydliště v Praze, ale se zvěřincem který vlastním by se mi lidi v paneláku asi poděkovali.Kromě papoušků a psů máme ještě spoustu koní a ti by se do paneláku opravdu nevešli.
informace o tom ,jak přejít na granule jsem získala především ze zahraničních článků. trvalo to asi měsíc. nejprve je potřeba mít jistotu, že papoušek je zcela zdáv a schopný přechod zvládnout. je potřeba jej denně vážit a váhový úbytek nesmí být větší než 10%. zrniny jsem začala podávat pouze ráno a večer na 30 minut. dobu jsem zkracovala a množství zrnin postupně snižovala. přes den měl v miskách pouze granule, ovoce a zeleninu. samec byl ke granulím z počátku nedůvěřivý a nepovažoval je za jídlo, takže jsem musela několikrát předstírat, jak mi chutnají :-). samice se naučila od samce.
To vámi popisované mi zavání PET chovem v USA, kde i odchovy naučené na granulované krmivo jsou o nějaký dolar dražší než ti, co jsou po odstavu krmeni klasicky zrninami a ovocem.
Byl jsem u chovatele, který měl chov zařízený vedle obývacího pokoje v samostatné místností, krmil jen granulemi a měl v chovné místnosti neuvěřitelný pořádek, denně tam luxoval a písek pod bidlama uhraboval dětskými hráběmi. Z mého pohledu hrůza, z pohledu jeho ženy ideál. Tímto směrem se ubírat nebudu, protože další krok už je jen instalace nerezových bidel, nevyžadujících výměnu po celý život papouška..
Se psy bych krmení granulemi ani do souvislosti nedával, pes se nažere a vykonává jinou činnost, kdežto pro papoušky je loupání semínek a devastace ovoce a zeleniny denní činnost, zabírající trochu více času a svým způsobem i zábava. Velmi rád bych někde přečetl výsledky seriozního sledování vazby krmení jen granulemi / škubání a sebepoškozování. cone
já dávám granule asi 6 měsíců a neodvažuju se mluvit o nějakých výsledcích. snad jen snížení agresivity, nervozity, větší zájem o hru. což uvádí i výrobce.