papoušek není pes, těžko ho budete učit k povelům pokud nemáte hodně nadaného aru, nebo něco podobného, hodně nadaný znamená jeden z mnoha stovek. co máte za papouška?
My učíme papouška (Alexandr): když má jít na ruku tak říkáme "Hopí", když jde baštit tak "hami", když jdeme koupat tak "cáky cáky".
Není to profesionální a určitě by to šlo říct i - profesionálněji- ale máme 2 malé děti tak jsme trochu postiženi :-).
To že papoušek není pes je sice pravda, ale když řekneme bude Gučík dělat hami tak už si to mastí k misce atd. Jen to přistání na ruku nám ještě nejde.
Skoukněte nějaký videa třeba na youtube nebo na stránkách chovatelů,.. Na ruku naučit se dá. Pokud u toho budete opakovat neustále jeden pokyn tak,aby si ho vždycky spojil s danou akcí(to platí i pro jiné kousky) a v ruce třeba můžete mít semínko slunečnice nebo něco. Ale většinou přiletí,když bude chtít on..a ne,když budete chtít vy:-) Chce to čas...a uvidíte. Když se nepokusíte, tak nikdy nezjistíte,jak je nadanej..takže je zbytečný to dopředu vzdávat. Pevné nervy!
Chce to hodně trpělivosti!!!Déle to trvá! Já učím našeho Huga tak,že si do ruky vemu jeho nejoblibenější pamlsek ,který mu ukážu pak nastavím ruku asi 3-4kroky od něj a louskám prsty a říkám ,,no pojď,pojď" pamlsek přitom držím druhou rukou,tak aby se k němu dostal jen právě pristáním na předloktí.Papoušek zjistí,že máte pamlsek a bude ho chtít a aby se k němu dostal musí přiletět právě na ruku.Když chci ať jde z ruky pryč,řeknu dolů a dám ho co nejblíže k větvi ať si přeleze,za to ho zase odměním!. Každý pamlsek má za odměnu. Ale jak říkam, chce to neustále dokola opakovat,cvičit a mít TRPĚLIVOST nenaučí se to za den!Přeji hodně štěstí !!
a ješte se vás chci zeptat on je ten můj agouš tak na půl ochočenej dřív jsem třeba dal do klece ruku a nic nedělal ted otevírá zobák a chce štípnou jinak je to super kamarád poradítemi prosím ???
A neni možný, že jste se mu třeba delší dobu nevěnoval a on si odvykl na kontakt? A třeba kousnout nechce,často jen tak vyhrožujou a dělaj štráchy,ale nekousnou... Anebo vás jentak jakoby pošimraj..hodně to dělaj na oplatku,když je třeba drbete,atd. Ale je to trochu adrenalin zkoušet,jestli kousne nebo ne:-)
Já myslím, že se to agapornis naučit dá. Kámoška má jednoho na mazlení, nebyl dokrmený a dokonce koupený ve zveráči. Do roka poslouchal skoro jak pejsek. Přilítnul na zavolání (je pravda že přiletěl na povel : poť si pro piškot :-)) vydržel ležet na zádech atd. Já si myslím, že když se chce tak to jde. Záleží ovšem i na povaze papouška. H.B.
Jestliže se budete papouškovi neustále věnovat a mluvit na něj. Říkat mu k dané situaci jen jedno slovo. Třeba aby přiletěl - pojď, ráno ho pozdravíte a pustíte z klece slovem - ahoj, apod. Tak to papoušek pochopí. Možná, že ten kdo má psa určitě ví, že když sedíte doma na křesle a pijete kávu a povídáte si a říkáte teď půjdu ven, že se pes zvedne a už běhá a ví o co jde. A je to pes a vnímá vaše slova. Papoušek je vnímá taky a přesně ví , když s ním mluvíte stále, o čem mu povídáte. Jen chce všechno svůj čas a nenechat se odradit při prvním neúspěchu.
tohle je dobrá rada jen u špatného papouška, tohle dokážou pochopit žakové, i senegalci a dalo by se říci že i něco pyrurové, agapornis je mazlivý a vše okolo je inteligentni, ale ne zase tak aby dokázal pochopit poveli, s tím že když povel vyslovíte aby ho splnil, můžete se snažit sebe líp ale nějak dokonale se to nenaučí, jestli vůbec.
Dá se mluvit jen všeobecně o druhu co se naučí nebo nenaučí, neznamená to že když někdo napíše že andulka se naučí jen 5 slov že se naučí každá, některá nenaučí, některá má slovní zásobu neuvěřitelnou. já můžu srovnat jen korely, píše se že jsou učenlivé a mluvit se naučí, do té své můžu hustit co chvi a stejně drží zobák, ale naučila se různé melodie aniž by jí to někdo učil, pípá s mikrovlnkou když si něco ohříváme, prostě dělá to co jí nikdo neučí ...
Já mám agáče růžohrdlé, odchované rodiči. Konečně pěkní ptáci! Celou zimu jsem je měla v pokoji v kleci v karanténě, protože jsem se bála jestli jsem si zase nepřinesla domů něco co nikdo nechce. Ze začátku se ani najíst nemohli, jen mě viděli prchali na bidýlko. Později už jsem mohla na ně koukat jak jedí, i když ten jeden vždycky vylítl na bidýlko a hlídal. Tak jsem vzala do ruky semínko od slunečnice a mezi dráty jsem jim to podávala a říkala jsem " semínko". Časem se naučili chodit k drátům klece pro slunečnici. Teď když na ně zavolám semínko, tak se můžou u drátů poprat, aby tam byli první. Později jsem otevřela dvířka klece a znovu jsem to opakovala. Opatrně natáhli hlavu a semínko si vzali také. Mám je od loňského září a věřím, že kdyby to nebyli chovní ptáci, kteří budou ve velké voliéře, ale byli stále u mě v pokoji, že by se i agáči od rodičů naučili různé kousky. Chce to opravdu jen trpělivost a naučí se i pták odchovaný rodiči komunikovat s člověkem.