Prosím vás o radu s rozelami pestrými !!! Mám 2 páry !! Před dvěma dny mi samička začla jakoby kýchat nabo nevím jak to přesněji popsat !!A měla pootevřený zobák jakoby nemohla dýchat !! Tak jsem si řekla asi se nachladila ! Jenže dnes ráno jsem ji našla mrtvou !! To jsem ještě překousla jenže do večera to samé začla dělat samička i ztoho dalšího páru !!! Zatím žije ale moc šancí jí nedávám! Nevíte prosím Vás čím by to mohlo být ???? Budu Vám vděčná za každou sebemenší radu !! Nebo doměnku !! Samci jsou v pořádku jen samice !! Ještě mladé neměli !! A jsou 2 roky staré !! Dávám jim vitamíny,žrádlo pořád stejné,ve voliéře jsou kryté bez průvanu,vodu čistou !! Vše potřebné k životu se jim dostavá !!A hodně se jim věnuju tak mě to trápí !! Děkuji předem za rady !!!
no ket vam zacala kychat aj ta druha tak rozhodne odneste tu mrtvu k veterinarovi na pitvu, ci sa nejedna o nejaku infekcnu chorobu. a ket ste ju zakopal tak vam drzim palce aby neskapala aj ta druha a ket zialbohu skape tak bych ji zavezel na pitvu , budete vediet z co bolo pricinou ze skapali. drzim palce aby vam to dobre dopadlo aspon s dalsou samickou
Podle příznaků se může jedna o aspergilozu a postižení vzdušných vaků. Bohužel je to silně nakažlivé. Je nutné ptáky ihned odvézt k veterináři, takhle přes počítač vám asi nikdo fundovaně neodpoví. Možná, že po poradě s veterinářem bude dobré dát prohlídnou i ty ptáky co obývali společnou klec.
Ta aspergilozu trpí především drobotina, toto ptáci rozhodně ne, a ikdyby tak průběh onemocnění není tak rychlý od prvních příznaků po úmrtí. Okamžitě oddělte od ostatních nemocnou rozelu, je dost možné že je to infekční když to během krátké doby mají dva ptáci a došlo k úmrtí. Rozhodně bych zítra zavolala nějakému odborníkovi a aspoň na dálku se poradila. Po případném úhynu další rozely určitě pitva, zavést rozelu přímo na státní vet. správu nebo pokud to máte daleko poradit se s veterinářem, někteří to posílají.
Pokud nechcete, aby vám zdechla i druhá samička tak bych určitě vyhledal nějakýho odborníka na ptactvo a navštívil.. Ten určitě poradí co se dá dělat, tady přes ten net vám roselu nevyléčí..
Dobrý den. Pokud má pták problémy s dýcháním, člověk by se měl ubírat třemi zásadními domněkami. Může se jednat především o bakteriální infekci, roztoče v dýchacích cestách, nebo plísňové onemocnění. Aspergiloza není nakažlivá, způsobuje ji houba Asspergillus fumigatus.Tato houba je běžně v prostředí okolo nás,ale napadne jen slabé ptáky ,kteří mají špatnou imunitu, nebo je to až druhotná choroba,která vzniká na základě přítomnosti další choroby.Není pravda, že aspergilozou trpí jen drobotina. Velmi náchylní jsou při nedostatku vitamínu A amazonci rodu pionus. Nyní mám takhle nejspíše nemocnou aymaru citronovou. Hlavní příznaky je hubnutí, zráta hlasu a šelesty. Tkáň se snaží proti plísni bojovat a vytvoří jakoby hříbek a vše záleží na imunitě ptáka, rozhodně jde plíseň velmi dobře potlačit. Ve Vašem případě bych to viděl spíše na infekční nemoc, pitva podle mě bude to nejlepší co se dá udělat.
Ahoj,
já měla podobný problém. Samec rozely měl stejné příznaky. Nemohl asi moc dobře dýchat, seděl docela sklesle na bidle a jen sípal. Docela dost nahlas. Ani o krmení nejevil valný zájem. Taky jsem si myslela, že je nachlazený, že to přejde. Ale nepřešlo to. Nakonec jsem ho vzala k veterináři, který se specializuje na papoušky. Ten si ale v podstatě nevěděl rady. Papouška mi odčervil kapkou za krk(jako psa) do peří, dal mu injekci na povzbuzení a antibiotika. Prý buď je začervený a už se mu dostali do plic, nebo něco vdechnul a z toho tam má někde infekci. Nechali si ho přes noc, že se uvidí co a jak. Na druhý den, pták byl stejný, změna žádná. Rentgen mi nedoporučili kvůli vysoké ceně( cena rtg vyšší než nový pták), že i kdyby tam něco viděli, stejně by to nešlo nijak vytáhnout. Takže jsem si odnesla stejně nemocného ptáka, jen o trošku vystresovanějšího s tím, že se uvidí. Po dobu 10 dnů jsem mu do zobáku dávala antibiotika v tekuté formě. Abych to shrnula: nebyla jsem nijak nadšená z přístupu a metod léčení, ale dnes je to již 2 měsíce a pták stále žije. Krmí se o stošest, a dokonce má zájem o páření. Sípe jen když je hodně rozrušený.. Takže je skoro OK, ale nevím co mu bylo... Ani rozbor trusu, který jsem aktivně vzala sebou, nikdo nechtěl udělat. Rozelák je v hejnu 20 ptáků a u nikoho jiného jsem nic podobného nezaznamenala. Tak nevím, jestli jsem pomohla. Jen vlastní čerstvá zkušenost.
Prosím vás u jakého specialisty jste byla a kde? Vždyť to není ani možný, že vám papouška vyšetřoval veterinář.
HLavně pro zadavatelku přečtěte si na ifauně "hledat v dotazech" zadejte tam. Aspergiloza a uvidíte odpovědi a poznáte jestli ten váš papouch má stejné příznaky.
Pro Orina: Jsem z Opavy a byla jsem ve Veterinární nemocnici. Taky mě bylo vše divné, přístup se mi vůbec nelíbil a odcházela jsem se smíšenými pocity. A to jsem ještě ani nenapsala, že když mi řekli, že si rozelu nechají přes noc, chtěli po mě klec a krmení! A antibiotika dávejte do tlamičky atd atd..Radši už nebudu psát ty jejich "perly", nebo se rozčílím. Jedno vím ale jistě. JIž tam nepůjdu.:-( ale hlavně že papoušek je v pohodě:-)
Děkuji mockrát za odpovědi a názory !! Moc mi to pomoho !! Kontaktovala jsem odborníka !! Ten se na rozelu přijel podívat!A řekl vlastně to samé co vy !! Že se jedná buď o roztoče v dýchacích cestách a nebo o plísňové onemocnění !!! Odchytl ji a do zobáku ji nakapal kapky Panacur a poradil nám at zakoupíme sprej proti roztočům !! Vše jsme provedli a rozela zatím žije !! Prej to nakažlivý není ! Tak doufám že jsme to zachytili včas a rozelu z toho dostaneme ! Vidím že nejsem jediná komu tak onemocněl papoušek !!! Určitě Vám budu dávat vědět jak se stav vyvijí ! Každopádně moc děkuji ! A čím to je že mají roztoče nebo ty plísně je proti tomu nějaká prevence ?? Děkuji za odpovědi
kvalitní krmivo a dobře větraná místnost pokud je máte doma
toto onemocnění vzniká při tom, když papoušek žere plesnivé či zatuchlé krmení se zárodky plísní nebo když se v místnosti nevětrá, na zdích je třeba plíseň, je vlhko
Dobrý den. Pokud se jedná o aspergilozu, tak tu může papoušek chytnout i venku,kde je dostatečně čerstvý vzduch. Spóry plísní vdechuje každý znás,ale můžou se usadit a zdárně vyvíjet jen v oslabeném organizmu. Nejlepší prevencí, je udržní ptáků v co nejlepší kondici a podporovat jejich imunitu. Roztoči to je jiná věc, roztoči se mohou rozšířit i na další ptactvo, které je v nějakém kontaktu s napadeným. Parazity ve střevech zjistíte,ale o ty v dýchacím systému se začnete zajímat až jsou následky v takové fázi, že ptáka slyšíte sýpat a podobně, a někdy je už pozdě.Proto jako jedinou preventivní chemickou látku v mém chovu používám každoročně ivomec, myslím si, že tím nic chovatel nepokazí. Pěkný večer.
ivomec se nepouziva preventivne (tj. onemocneni predejdete), ale lecebne (onemocneni vylecite). pokud ptak zacerven neni, podanim ivomecu rozhodne nedosahnete toho, ze se treba uz zitra nenakazi. tolik k prevenci.
Opět děkuji za velmi rychlé odpovědi !! Teď už si dám na to určitě pozor !!! Ale krmivo nové jim dávám každý den ,vodu také !! Plíseň žádnou nevidím !!!A mám je venku !! Před měsícem jsem jim po zimě vymývala klec ,čistila budky já se o ně doufám hrozně pečlivě starám je to můj velký koníček akorát mi ještě nikdy neonemocněli tak jsem se o tohle nezajímala!! Nevím proč je to zrovna napadlo !!! Asi málo vitamínů! Čím jim je mám doplnit?Existují nějaké vitámíny do vody ?? Dávám jim jablko,mrkev a sem tam koupím vitamínovou tyčinku !! To je málo ?? Krmivo normálně kupuji pro rozely !Dělám nějakou chybu ?? Díky opět předem za odpovědi jsem ráda nasbírám zkušenosti !!! Je mi teprve 18 a ptáky mám 3 roky !! Nejprve jsem měla kakariky,andulky,korely,a právě ty rozely jenomže jsme se přestěhovali a chov jsem musela zmenšit tak jsem si ponechala jen rozely !! Mám 2 páry !! To už jsem se zmiňovala! A nikdy se mi to v chovu neobjevilo !! Tak jsem z toho špatná !! Mějte se a písejte !!!
Na aspergilozu se používá ivomec jako lék, spolehlivě funguje a pták se brzo vyléčí, zahubí parazity na plicích. co mi nejde do hlavy je to, proč odborník používá na léčení tohoto panacur? měla jsem dojem že ten je účiný pouze na parazity v tráv. traktu a střevech. Může mi to někdo objasnit? Asi mám mylné informace. Ev.
Jinak Markéto, z toho si nic nedělejte, s nemocema se čas od času setká každý chovatel, to bohužel k našemu koníčku patří. Jde vidět že pro ně děláte maximum, znám spousty chovatelů kteří by se neobtěžovali ani veterináři zavolat protože to stojí peníze. kupříkladu já jsem vysolila loni jen za léčení pár zebřiček dost peněz a každý druhý se divil proč je radši neutratím, že náklady léčby několikanásobně převyšují hodnotu ptáků. tady se pozná chovatel od "množitele", držím palce ať se z toho brzo dostane a můžete se těšit z odchovů. Ev.
Dobrý večer. Asi jsem špatně formuloval myšlenku, nepoužívám ivomec protože si myslím, že pták pak nebude napadení,ale zastávám názor, že do ptáka nevidím a tudíž může již parazity mít při koupi. Vše může být dost dlouho v pohodě,ale zjevné příznaky většinou přicházejí když už je parazit rozšířen tak, že často vyvolává podrážděním sliznice druhotné bakteriální infekce. Proto každý nový pták,kterého koupím, projde odčervením ivomecem. Snad jste mě už pochopil. samozřejmě, že ivomec není nějaké "očkování" a na ptáka se už nic nedostane :). jinak jen dodám, že ivomec není na aspergilozu. Na tu se používají antimykotika, ve většině případů je léčba neůspěšná, jelikož pokud má pták zjevné příznaky, aspergiloza je už v docela slušně rozjetém stadiu.