Krásný den přeji chtělal jsem se zeptat jak mohu dávat čato papouškům jehličí na okus mohu neomezeně nebo občas???a co jim jehličí dává jen zábavu nebo i nějaké vitamíny????Moc děkuji hezké jarní dny
Větvičky s jehličím podávám všem svým papouškům, ale nepravidelně. Používám je i na zastínění klecí či voliér a papoušci je obírají. Tak jako v kůře různých nejedovatých dřevin, tak i v jehličí určitě nějaké zdraví prospěšné látky najdou. Vyvaroval bych se tisu a snad i thůjí, i když thůje mi papoušci okousali, respektive prorůstající větvičky do voliér a přežili to.Kamarád máčí větvičky s jehličím do vody a jednodenní výluh podává občas na pití místo čisté vody.
Rozhodně občasným podáním jehličí nic nepokazíte.
Jehličnany jsou určitě dobrou volbou podávám smrk a borovici, papoušci se aspon ve volierách trochu zabaví.. Hlavně rosely a zpěváci pěkně je očesávají...
Já dávám thůje (malonyana) astrildům rákosním do klece jako úkryt. Viděla jsem, že větvičky ozobávají také. Ovšem rákosáky mám krátce a tak nevím, jak na ně bude thůje působit .Viděla jsem ale jak dávají tyto thůje vystavovatelé do klecí v Botanické zahradě.
***Otrava jedem z thuje (thujonem) se projevuje zevně podrážděním pokožky, vnitřně těžkým podrážděním žaludku a střev, křečemi, poškozením jater a ledvin.***
Teď je ještě otázka jestli je to poživatelní pro ptáky. Spousta potravy co ptáci zobou neni vhodné k potravě lidí. Zaráží mě, že to KPEP dává do výstavních klecí. Je to přímo návod jak ptákům klec spestřit.
Orino, jak jste vzpomněla thuje oc. malonyana - mám asi deset vzrostlých na zahradě a podávám již nyní nedozrálé plody těchto thúji papouškům. Nebyl žáden problém a podávám je již několik let, většína mých jedinců je příjímá s chutí. Taktéž na Petrovo doporučení podávám libeček a ještě rebarboru, tady ovšem berou jen někteří z mých papoušků.
Tak já jedu zejtra do Prahy, tak se stavím v Botanické zahradě a proberu to tam s nima. Myslím jako se zahradníkama, ti by měli vědět jestli to je skutečně tak jedovaté.