chtěl bych se zeptet jakou dáváte kyselinu do nakličovací směsi proti plísni (jablečnou ,octovou)?? ňedávno jsme se o tom davili s dědou co tam dávat poraďte něco
Proti plísni je nejlepší jablečný ocet. Důležitější je ale zajistit na klíčení dobrá semena a dát jich klíčit tolik, kolik se hned po naklíčení spotřebuje.Po namočení je nutné semena hned druhý den dobře propláchnout a nenechávat je ve vysoké teplotě, kde by plíseň mohla začít působit. Do dalšího dne je dobré semena propláchnout několikrát. A jak jsem psala hned spotřebovat.
Osvědčilo se mi přidávat do teplé vody, ve které máčím směs na nakličování citronovou šťávu, asi čajovou lžičku na 2l vody.Namáčím množství na dva dny, jeden den dávám pouze máčené /před podáním je zrní ve speciálním sítku položené asi na hodinu na froté ručníku, který vytáhne přebytečnou vodu /, nezkrmený zbytek po částečnem oschnutí vložím do zavařovací sklenice se skleněným víčkem / starší typ, tzv. masovka /, kde do dalšího dne při pokjové teplotě vyraší malé klíčky- a toto zkrmuji další den. Při použití kvalitních namáčecích směsí-občas používám směs DeliNature- nedochází při tomto postupu ke kvašení.
Jak je to s namáčeným zrním? Má stejnou výživovou hodnotu jako suché nebo je v něčem lepší? já vím že nad klíčky není, ale taky dávám jeden den máčené a druhej - třetí s klíčky, tak mě zajímá jestli to má vůbec nějaký význam. Díky
Určitě bude máčené lépe stravitelné než suché. V době krmení mladých nechávám namáčecí směs od Deli..... také na pár minut povařit, scedím, propláchnu a napůl osušené podávám, moje Afrika včetně agapornisů se za touto povařenou směsí může utlouct. Navíc na vlhké krmení / ať už máčené, klíčené nebo vařené / můžeš aplikovat jakékoliv minerální či vitamínové přípravky v suchém stavu jednoduše posypáním této směsi.