ještě k těm žakům.zdědil jsem je po dědovi a on je měl asi 14dní.jsou prý z odchytu a jsou velmi plaší.chystám se je stěhovat k nám.nemám žadný papíry,nevím o nich skoro nic.babička jen říkala že je dědovi někdo dovezl z holandska.tak nevím co s tim.
Používám základnu 33 x 33 cm, výška kolem 80 cm, vletový otvor cca 12cm.Materiál je voděodolná betonářská překližka.
Pokud jsou žakové z odchytu, tak to plaché chování je normální. Na udržení při životě při dodržení základních podmínek chovu nároční nejsou, vytvořit podmínky pro odchov je podstatně náročnější, lehký pproblém vidím v jejich dokumentech, jistě někde budou.V ČR je totiž stále povinná registrace. Knihu p. Bartla PAP. ŠEDÝ - ŽAKO si v káždém případě opatři, bude pro tebe základ. Případné dotazy ti odpovím osobně mejlem. zdravím
porovnávala jsem výšku budky, kterou používá pan šiška (80cm), s výškou, kterou dodporučuje p.bartl (50cm). je to dost velký rozdíl....má to na něco vliv? 80cm mě příde teda dost hloubka....
taky by mě zajímalo, jakou má mít výšku kontrolní otvor. děkuji
ono je to v podstate jedno, jeden má budku kmenovu 50 cm vysoku, druhy 80 alebo 100, treti pouziva vodorovnu budku, niekto ma z PVC trubky- videl som to priemer cca 60 cm a každému hniezdia. ked je dobry par a harmonizuju zahnieznia aj v krabici od bot.
Budka bude jistě jen část úspěchu, snad 30%, stejnou měrou se bude podílet i složení krmné dávky a podmínky chovu celkově.
V krabici pod sporákem, ve které se sušilo staré pečivo pro králíky vyseděli kubáci jedno mládě a i ho odkrmili. Ale spíše je to kuriozita než providlo.
U mně momentálně sedí žakové na dvou vejcích ve velké vnitřní voliéře / 4 x 2 x 2,4m/, v budce těch 80 cm vysoké, kde je ještě nahoře malá předsíňka, ze které teprve lezou do prostoru na hnízdění. Vstupní otvor je nasměrován ke zdi, rušení páru je minimální.