megi-the-pes:Pes ne proč? Protože bude blbej? Oč lépe to snáší koně? A lidé? Asi to nechápu, a to teda vůbec.
https://labvet.cz/blog/pribuzenska-plemenitba/
U koní se neví, proč ji lépe snášejí. Nicméně se ukazuje, že to tak skutečně je - ovšem za velmi specifických podmínek. V ne úplně blízké příbuzenské plemenitbě se chovají (či v minulosti chovala) po staletí stará plemena, nejen starokladrubský vraník (což je relativně nové plemeno a blízká příbuzenská byla běžnou praxí při obnově, teď už dávno ne), ale také starokladrubských koní (to jsou ti bělouši), windsorští bělouši, andalusané, lusitano, fríští koně, ale i trakéni, angličtí plnokrevníci atd. V podstatě všechna plemena, která mají uzavřenou nebo jen velice omezeně otevřenou plemennou knihu, spoléhají na stabilní či rostoucí počet populace. A jakmile nastane útlum, vzdálenější příbuzenské se nevyhnou.
U anglických plnokrevníků relativně omezuje možnost chovu právě to, že je povolena výlučně přirozená plemenitba, tj. musíš kobylu připustit přímo hřebcem, nelze použít chlazené, mražené ani čerstvé sperma a inseminaci. Tudíž se využije ten hřebec, který je v dojezdové vzdálenosti, případně si hřebčín či větší chovatel přímo hřebce koupí/pronajme. Také u anglických plnokrevníků je často využívané prochování na předka, tj. na klisnu použijeme hřebce, který má v původu např. Ladykillera, na jejich dceru jiného hřebce s Ladykillerem v původu atd. Umožňuje to udržet žádoucí, ale výjimečnou směs genů po několik generací. Samozřejmě lze takto prochovávat pouze s koňmi, kteří nemají genetickou zátěž. Občas se zkusí prochovávat na nějakého koně a ukáže se, že je to přenašeč nějakého negativa - špatné povahy, krvácení z plic apod. To může vést ke koni, který má sám sportovní potenciál, ale do chovu naprosto nepatří.
Právě krvácení z plic bylo známým problémem u Blue Corala, který byl později i u nás chvovatelsky využit, ale pokud vím, není po něm jediné hříbě, které by v dostihovém světě za něco stálo, přitom Blue Coral, který byl prochován na přenašeče a sám nemocí trpěl, dokázal na dráze opravdu hodně.
Vzdálenější příbuzenská je tedy běžnou praxí u mnoha plemen, ale jak je vidět, nelze ji použit bezhlavě. Používá se na zdravých jedincích a vyžaduje určitou pestrost. Nelze donekonečna neteř připouštět strýcem, spíše se spojují koně se společnými předky ve čtvrté a další generaci, spojují se promyšleně a často s vědomím, že případný nedoparek půjde k někomu na dvorek běhat hobíčka.
Ostatně i v chovu starokladrubského bělouše se ukazuje, že nedostatek pestrosti je velkou nevýhodou, i když se jedná o nějakou relativní hloupost, jako je barva. Homozygotní bělouši častěji trpí na kožní nádory než heterozygotní, i když pečlivým výběrem chovatelského materiálu se dokázal problém udržet na uzdě. Pokud budeš mít homozygotního bělouše u teplokrevníka, je riziko nádorů větší, než u starokladrubského bělouše.
Nicméně - ne vše se podařilo včas podchytit. Použitím koně se sklonem ke geneticky podmíněné letní vyrážce a následující nepřímou příbuzenskou plemenitbou se zanesl do celé populace problém, který dokáže velice nepříjemně překvapit kupce a chovatele. V dnešní době je složité narazit na starkoladrubského bělouše bez letní vyrážky, protože kvalitní jedince si samozřejmě každý nechá pro sebe a případně na chov.
V minulosti docházelo k občasné výměně genetického materiálu mezi starými hřebčíny. Lipicáni, lusitano, andaluští koně, starokladrubáci a další plemena se sem tam křížila mezi sebou, částečně se k nim přikřižovali třeba arabští i zcela bezpůvodoví koně. Všechno se evidovalo a vše lze dohledat, opět to nebylo žádné náhodné křížení. Ovšem občasné přikřížení, založení nové rodiny či linie vedlo k tomu, že nikdy nedošlo k problému, který mnoho uzavřených plemenných knih řeší teď - není na čem chovat. Tato stará plemena mají tu výhodu, že většina jejich populace je v rukou velkých organizovaných hřebčínů, fungují připařovací plány a většina zdravotních a povahových problémů se přizná. Chov je tak poměrně transparentní a lze ho udržovat v rozumné míře.
Prakticky nic z toho nelze vztáhnout na chov psů. Tudíž ono tvrzení, že příbuzenskou plemenitbu koně zvládají lépe, lze napadnout tím, že ji zvládají lépe, protože se s ní zachází odpovědně. Nicméně nelze odhadnout, jestli by takto bylo možné chovat psy či jiná zvířata. Problematika u nich není ověřená praxí, což u koní je, a proto vcelku s tím tvrzením, že koně zvládají vzdálenější příbuzenskou plemenitbu překvapivě dobře, lze souhlasit.
Jedním z druhů, u kterých je prokázána velká tolerance k příbuzenské plemenitbě vč. plemenitby blízké, je gepard. Tam je to bez diskuze, ovšem ani tak nelze tvrdit, že by se s blízkou příbuzenskou plemenitbou zvládl popasovat donekonečna.