Zdravím, máte někdo zkušenost s těmito ptáky? Papoušík - Forpus. Někde jsem se dočetl, že například v USA jsou velmi chováni. Zdá se mě to docela dobrá alternativa k uřvaným agapornis a papuškům. Na youtube jsem našel nějaká videa (parrolet) a vypadaj jako velcí mazlové.
Oblíbenost a chov " forpusáčků " je u nás dost velká, ale s počty chovů agapornisů nejde srovnat. Co se týče počtu druhů a množství barevných mutací by se dalo hovořit o rodu malých papoušků nejvíce schopných konkurence agapornisům. I cenové rozpětí je velké od 400 kč do 7tis / za papoušíčka žlutolícího /, vše ceny za kus. Ceny u vzácnějších mutací jdou také v řádu několika tisícovek, takže je tady příležitost i pro ty, co chtějí chovat něco dražšího. Osobně chovám dva druhy agapornisů v mutcích a lákají mě i papoušíci rodu forpus, ale trápí mě místo. Cone
Jinak vynikající serial článků o rodu FORPUS vyšel v čas. NováExota / poslední čísla ročníku 2004 až do č. 6/2005 / od autora RNDr. M. Smrčka, který se jejich chovu věnuje.
Aha, děkuji za info, já sem tak nějak z článků vydedukoval, že papoušíček má oproti agapornisům výhodu, že není tak hlasitej, jinak je i vzhledově dost podobnej.....Pan Smrček mi psal, že papoušíčky nemá k prodeji, nevím, jestli už je nechová či co...neznáte jiného chovatele?
Chovám papoušíčky šedokřídlé. Jsou to úžasní papoušci. V jednom článku pana Smrčka je přirovnání, ža papoušíčci jsou malý amazoňané. Je to naprosto přesné. Mám 2 páry, hnízdí bez problémů. Jsou docela tišší, v krmivu nevybíravý (až na slunečnici). Jen mám někdy problém s tím, že samička snáší vajíčka jednou za dva dny. Mezi nejmladším a nejstarším jsou značné rozdíly. Také si myslím, že papoušíčky nejsou voliérový ptaci. Nedají se chovat více párů dohromady, jejich agresivita v hnizdění je značná. Aspoň je to můj názor.
Jo jo papoušíčci jsou výborní a vděční chovanci.I když některé páry občas při odchovu něčím překvapí ať příjemně nebo nepříjemně.Ale to je u každého druhu.Když jsem je rušil tak si nejlepší pár vzal ode mě kamarád a protože samička vždy snesla 8-9 vajíček tak vždy bylo i co dokrmovat.
Jako dokrmení ochočení mazlíci jsou legrační a i dle e-mailů od jejich majitelů jsou to vynikající společníci.Svou hravostí a přítulností vynahradí svoji malou velikost.
Co jsem poslouchal jednoho chovatele, tak chov se daří i nedaří. Někdy je pár bezproblémový ale jiný zase nezasedne nebo nevykrmí mládata. Taky je problém s přerůstáním zobáku, takže dávat omezený přísun vápníku.
Co se týče hluku, tak taky nejsou žádní svatoušci a umí si pořádně zacvrlikat. Zacvrlikat myslím doslova, protože pískat jsem je snad neslyšel. Jednoho vrabčáka jsem měl asi měsíc doma. Ten můj však vybíral jen jeden druh semínek a ostaatní nechtěl, nepřijímal ani ovoce, zeleninu nebo list papmpelišky. Nakonec umřel. Pak už jsem se je chovat nepokoušel.