zajímalo by mě, jakým způsobem evidujete chov? jestli je lepší na počítači nebo do nějakého sešitu. Já tedy zapisuji vše do bloku.Kromě knihy odchovů si zapisuji i takové věci jako kdy napadl první sníh, úhyny, komu a kdy jsem ptáky prodal atd. Rád bych se ještě poradil, co všechno by mělo být v evidenci uvedeno. Jedná se jen o vlastní poznámky a ne pro někoho jiného, ani na výstavy, takže by mě zajímalo, co je asi tak nejpodstatnější uvádět? díky za rady, tipy a vaše nápady a zkušenosti.
K evidenci jsem jeden rok používal originální program ,,Breeder“ tak nějak se to jmenovalo. Ovšem ten obsahoval málo věcí, které se dali zaznamenat. Proto už vedu evidenci pouze do sešitu. Mám pro každý druh vyčleněné na každou sezónu nějaké listy a tam zapisuji. Snesení vajíček, líhnutí, datum okroužkování plus čísla kroužků, den vylétnutí z budky. Dále případný úhyn. Při prodeji si zapisuji k jménu kupujícího číslo kroužku pro případ, že by kupující chtěl papouška vrátit a já si tak ověřím, zda-li je skutečně ode mne. Výdaje a příjmy zapisuji také.
Já si taky zapisuji výdaje a příjmy,ale musím říct, že každý rok do papoušků investuju mnohem víc tisíc,než se mi vrátí,ale vůbec mi to nevadí.Však to dělám pro zábavu a né pro peníze
neměly byste nějakou stránku kde by se dal nějaká takový program do počítače stáhnout už sem ty kdysi sněkama stahoval ale nevím skama a už to nemám děkuji
Já mám na kroužku ještě písmena, takže krom toho a čísla kroužku zapisuju ještě barvu kroužku, kterou papoušek dostane. Tak si myslím, že při jakémkoliv nekalém manipulování by k záměně papouška nemohlo dojít. I když lidi jsou schopni všeho. Že absolutně nevydělám a stále jen do chovu dávám je normál, ale stejně by se ty peníze promazaly jinak, tak mám radost alespoň z papoušků.
Pečlivější evidenci chovu si vedu jen u agapornisů, mám více párů lilianae a tarant - vesměs mutačních. Odchov od každého páru ma jinou barvu kroužku akaždý jedinec má vystavenou svoji kartu, která obsahuje základní údaje pomámáhající v dalším sestavování párů z mých odchovu a ke snadnější orientaci v chovu. Údaje na evidenšní kartě obsahují barvu kroužku, číslo a rok, původ a barvu rodičů a prarodičů /pokud ji samozřejmě znám/ a samozřejmě barvu či možnou štěpitelnost evidovaného jedince. Samozřejmě ještě mám kolonku na zvláštní údaje. U samic používaných v chovu ještě zapisuji četnost a barvu odchovů.
Myslím si, že bez této evidence bych se v cíleně vedeném chovu ztratil.