Já mám kurník jednu řadu palubek, děravý jak řešeto, je to v podstatě jen zastřešená plaňková ohrádka proti kunám a liškám, takže rozdíl teplot venku a vevnitř žádný, a mám za to, že některé slepice mají z téhle zimy také sem tam špičku zubu z hřebínku omrzlou… Takže bych řekla, že rozdílem teplot nebo vlhkosti to zrovna být nemusí.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 27.03.2025, 08:04:04
To bude tím,že máte ty leghornky, které mají vysoké hřebínky.. ty jsou na mráz choulostivější,jako všechny slepice a kohouti s vysokými hřebeny..slepičky hybridky ,mám 15 Isa Brown,by to nejspíš ustály bez poškození..a letos byla výjimečně teplá zima…mohlo by to tak už zůstat 😀
Leghornky máme asi 9 let,ale omrzlé hřebeny nikdy neměly. Ani ty,co nocovaly venky.Jenže mrazy u nás v posledních letech jsou tak do - 15°C.Ty doby kdy bylo i víc než -25 jsou pryč.
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 27.03.2025, 07:50:50
Úplně nejvíc to je vlhkostí, což teda se změnou teplot souvisí.
Mně se stalo jednou, že kohoutovi namrzly lalůčky. Měl je veliké a při pití je máchal ve vodě. Jinak taky nic, a to jsme 550 m nad mořem a zimy bývaly fakt jiné.
A slepice, které hlavu schovají pod křídlo/do peří na hrudi, mohou mít hlavu tak zahřátou a tak vlhkou, že jakmile ji zpod křídla vyndají a je velký mrazivý vítr, tehdy jim může omrznout. Takové ty extra mrazivé noci, kdy mrzne a vše křupe, ale vítr se nehne, nemusí být až tak kritické. Stačí jiná větrná noc, nebo vypuštění brzo ráno na mrazivý vítr - tedy nejvíc zvířata omrznou a majitelé to často nesprávně přisuzují ne/zateplenému kurníku. V zimě se nevypouští brzo ráno.
Ančovičko - jasně, že když slípka bude nemocná, nenechám ji trápit, to vůbec. No budu se snažit, aby se jim dobře a dlouho žilo a snad nic nepřehlídnu????
..😀myslim, že Vy nepřehlédněte nic,co by slepičkám uškodilo nebo ublížilo 👍😂..Vaše slepičky se budou mít moc dobře,to je mi jasné 😇…ale i s nějakou tou nemocí se musí počítat a řešit,tak to prostě je..
Leghornky máme asi 9 let,ale omrzlé hřebeny nikdy neměly. Ani ty,co nocovaly venky.Jenže mrazy u nás v posledních letech jsou tak do - 15°C.Ty doby kdy bylo i víc než -25 jsou pryč.
..já mám z této diskuze pocit, že se všichni “trumfují”, čí slepice vydrží větší mrazy😂😂.!!!!.přitom slepice mají rády teplo,pochází z teplých krajin, ne ze Sibiře 😀..
Přehlédnout se dá akorát vápenka, když člověk neví, jak vypadá. Nebo čmelíci a podobné nemoci, u kterých slepice nemění vzhled a chování. Na to stačí základní vědomosti, většina literatury tyto běžné a většinou dobře léčitelné nemoci uvádí i s fotkami a návodem, co s tím dělat.
Většina vážných nemocí se projevuje dost jasně tím, jak slepice vypadá a jak se chová. Načepýřená slepice sedící v rohu, to je celkem jednoznačná kandidátka na poslední pomazání.
Odpověď na příspěvek uživatele ančovička z 27.03.2025, 08:48:21
To asi myslíte tak, že ten hybridní Lohman byl vyšlechtěn na podkladě Leghornek 🙂 Jinak jsou to hybridky jako ty isa, jen jsou to lehké typy, hřebínky dle mých zkušeností mají srovnatelné, hnědkám taky špičky občas mráz přepočítal.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.03.2025, 06:54:57
Jj..přesně tak..vím,že máte hybridní..ono je to jedno, prostě ty větší hřebínky jsou citlivější..ale už to vypadá,že bude po mrazech(snad)😲😀…až mi zmrznou ředkvičky ve skleníku,to se budu divit 😂😂