K vačicím rodu Didelphis, kam patří i vačice virginská (Didelphis virginiana). Určitě budou v EU nějaké vačice opossum (Didelphis marsupialis). Chová je snad i stále Plzeňská zoo, která k nim přišla tak, že ve Francii odchytli ve volné přírodě samici, které posléze porodila. Na jednom zahraničním inzertním webu jsem kdysi viděl i inzerát na pár. Samotná vačice virginská je aktuálně chována ve 4 zoo v EU (2x DE, 1x LT, 1x IE), otázka o jak moc spolehlivé údaje jde. Celkově z vačic je běžná jen vačice krysí (Monodelphis domestica), ale myslím že i jiné druhy budou různě po Evropě v chovech (tipuji např.: vačici čtyřokou (Philander opossum), jedna zoo v Nizozemí chová vačici Derbyho (Caluromys derbianus), takže i ta může mít nějaké zastoupení.).
K chovu samotnému, zde je alespoň teoreticky k dispozici literatura i v češtině, nicméně není nejaktuálnější. Tím nejstarším je Velká kniha pro chovatele savců od pana Kořínka, kde je popsán chov vačice opossum. Kniha sice dnes není příliš k dostání, ale kdo hledá najde a případně úryvek o vačici včetně chovu je na následujícím odkazu: https://www.biolib.cz/cz/taxon/id33226/
Další je doporučení Ústřední komise pro ochranu zvířat, vydané někdy v roce 2006 tuším. Od té doby se však mnohé změnilo, v mnohem se znalosti prohloubili a jako základ asi dobrý, ale rozhodně bych nestavěl jen na tom. Nehledě na to, že z praxe vidím, že některé parametry u jiných skupin živočichů tam jsou, nebál bych se říct, až zavádějící. Tato doporučení se opět dají nalézt volně na internetu, stačí do googlu napsat ,,Doporučení ÚKOZ savci" a našlo mi to hned.
Poslední literatura zabývající se vačicemi, o které vím, je kniha Savci : chov zvířat v ZOO : zvířata v lidské péči, kterou před už více jak deseti lety vydala v češtině tehdy ještě Zoo Dvůr Králové (dnes Safari Park Dvůr Králové). Ta se i celkem na burzách, různých bazarech oběvuje.
Za pokus by pak stály právě výroční zprávy Plzeňské zoo, kde by o chovu vačic mohlo být něco napsáno, ale úplně nemám kapacitu je teď všechny projet, každopádně v novodobé historii je mají od roku 2021, takže VZ 2021, 2022, 2023, 2024 až vyjde snad každým dnem.
Jestli umíte cizí jazyky, určitě stojí za zkoušku hledat v angličtině či němčině, případně i jiných jazycích.