co je příčinou hniloby kopyt u několikaměsíčního hříběte a jak to léčit. je ve stáji jedno takové hříbě. když jsem tam já tak to má vybrané ale když tam nejsem nemají na to ostatní čas.
co je příčinou hniloby kopyt u několikaměsíčního hříběte a jak to léčit. je ve stáji jedno takové hříbě. když jsem tam já tak to má vybrané ale když tam nejsem nemají na to ostatní čas.
zoohigiena ve stáji-kydání/ stlaní, špatná úprava kopyt, málo pohybu-postávání na pokálených místech u balíku…podpořit růst vhodnou minerálkou.
kupte 10 % kysličník (drogerie teta) vyberte kopyta, dočištěte rejžákem(nejlépe by bylo po korekturách až se ořeže napadená rohovina) a na místa kde je hniloba- většinou střelová rýha a rozpěrková rýha, bílá čára nalejte kysličník - ničí bakterie , cca 3x v týdnu ..nebo kupte dehet , SOS frog, a jiné.
Díky za radu. právě mi nepřijde zoohygiena nějak zanedbaná, napadla mě i možnost genetiky od rodičů? o dehtu jsem slyšela, je vhodný pro hříbě? včera mi bylo slíbeno, že se mu bude podkovář věnovat. v týdnu dorazí. SOS frog by asi měl mít u sebe.
dehet je karcinogen, ale to hříbě ho pít nebude a užívat ho každý den také ne, karcinogen je i genciána(ta fialová vodička, violeť) ale je to i levné a hlavně účinné, když se s tím zachází jak má. nezavrhovala bych to.
genetika od rodičů maximálně tak ve tvaru a velikosti kopyta…dál to znáte, vliv prostředí, krmení, managenentu a.t.d. a to zajišťuje ustajovatel, to že má hnilobu není zas až tak vina té genetiky, to je velmi jednoduché si to myslet, tam bych to nesměřovala . ten podkovář vám to tím sos frogem bude jezdit natírat 3x týdně? jedno ošetření nic neřeší 🙏🙄 panebože…🤪
PS:někdy je lepší mu tam tu čistou hlínu z výběhu nechat(pokud chodí vůbec ven) , než aby si ve stáji našlapalo do kopyt hnůj.
Pokud tyto složky nefungují, můžete se přeskočit a ty bakterie v to kopytě budou pořád.
Ve Vašem případě bych hádala především bod 4. A ten když se nezlepší, tak se prostě nehnete, nebo jen velmi dočasně. Ono kolikrát koním nevadí ani bahno jako takové, i když jim to třeba zrovna 2x příjemné není, ale nemusí být plné výkalů a moči. Proto se radí zimoviště pravidelně místovat bez ohledu na povrch. Kdysi jsem si koně pronajímala na pastevku, kde byly hniloby celou zimu, odpověď provozovatele byla, že je to prostě podmáčená lokalita. To sice byla, ale taky 7 koní půl roku na 1 ha a bobky se řešily vždy až po tom půl roce, kdy byli koně přehnáni jinam. Ta půda má taky určitou únosnost.
Jinak mě jako dočasné řešení vždycky fungovala modrá skalice do střelu a utemovat vatou. Ale takovou střelku asi ten prďola nemá. Takže co radí ženy výše, ale říkám, je to jen dočasné řešení, pokud s nezmění management.
Z moji zkusenosti: stava se to, kdyz kun stoji na spinave slame. Takze zlepsit uklid boxu a nechavat v kopyte hlinu zvenku. Krome toho lze postizena mista vysusit (natlacit do nich kopytakem hadrik) a po vysuseni do nich vtlacit modrou skalici.