pěkný večer. Máme 4 morčátka venku v králíkárně. Přes den chodí na trávu do výběhu. Dnes poprvy mrzlo, na zimu je chceme dát do garáže kde nemrzne. Teď už také mrzne, kdy je bude nejlepší uklidit nastálo domů při kolika stupních?
Odpověď na příspěvek uživatele Verule z 03.11.2024, 21:23:53
Nemám sice moc velkou zkušenost( mám skinny), ale myslím si, že pokud mrzne a teplota klesla pod 10 ⁰C tak je lepší je schovat. Jsou sice otužilý, ale můžou se nachladit, radši bych schovala, morčata se nachladěj hrozně snadno.
Zkuste změřit teplotu ve výběhu morčátek(schovejte je pokud je míň než 15⁰C) a pozorujte, jestli morčátka :
Se k sobě mačkají a jsou pořád schoulený v rohu
Mají naježené chlupy
Třesou se
Pokud mají tyhle příznaky, už je jim zima, musíte je hned přemístit.
Ješte doplním- morčata můžou být venku i v zimě, ale musí mít hodně izolovanou králíkárnu(nebo spíš morčatárnu). Taky musíte dát morčatům velký domek a vystlat ho spoustem sena.
A ke garáži- zkuste tam taky změřit teplotu, může tam být ještě chladněji.
Ze sena do rána udělají břečku, seno nesaje. Sežente si ječnou nebo ovesnou slámu, ta je měkká a i jim bude chutnat. A saje. Ne pšeničnou, ta je hrubá a vhodná pro dobytek .
Já nevim…není prostě jednodušší morčata nastěhovat do baráku a je po starostech, jestli je morčátkům jestli nenastydnou, jestli mají dobrý tepelný komfort….
Když třeba já si chci jednou udělat velkou záchrannou stanici na morčata a právě ve venkovním výběhu, aby se jich tam vešlo… a na to potřebuji informace, jak s nimi naložit venku 🙂
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 06.11.2024, 10:07:31
Nevím, jaké máte zkušenosti, ale asi veljé,soudě podle příspěvků. Ječmená sláma osiny nemá, naopak pšeničná sláma je tvrdá a zapíchne se do nohy jedna dvě. Ječnou slámu podestýláme králíkům i morčatům léta, nejlepší je samozřejmě ovesná, ale té je nejméně. Pšenici, ječmen i oves pěstujeme i na prodej,balíkujeme malé balíky, takže mi přes rok projde ode všeho rukama pěkných pár desítek, možná stovek. Ale nechci vyvolat hádku, třeba existuje hrubá odrůda ječmenu, nebo třeba tritikale mělo dost hrubou slámu.
Taky záleží na zpracování, i pšeničnou slámu umějí nalámat a upravit tak, aby byla měkká a savá 🙂 Ale to nekoupíte samozřejmě od zemědělce, který to jen prožene kombajnem, to koupíte zpravidla už jako produkt od nějakého mezizpracovatele.
Já teda pod morčaty i zakrslými králíky měla vždycky jako podestýlku piliny, hobliny a na tom seno. Ale teda na noc jsem brala zvěř domů, když už to nebylo na pastvu a teploty klesly, tak už se ven nechodilo, takže žádné nároky na to, aby se zvíře zahřálo, nebyly.
Králíci mají pšeničnou slámu jak v zimě na podestýlku,tak samice na stavbu hnízd. Ječmen pěstujeme na poli,ale sláma se,právě kvůli osinám,zaorává.Bereme si balíky pšeničné a pokud je i ovesné slámy.Slepice se podestýlají drtky ze sena,ale teď i třeba ořechovým listím.