Ďakujem všetkým za podnetné príspevky, budem sa snažiť reagovať naraz. S návštevníkmi veľmi nepočítam, ak, tak s vopred ohlásenými a pod dozorom. Deti nemám, netere sú už dospelé. Bránku zamykáme od čias, keď sme mali veľkého bradáča, tiež počítam s pevným plotom. Pošta - je možnosť dať schránku tak, že je na vonkajšej strane plota otvor a vyberá sa vnútri, platby sú už teraz cez internet, údaje o spotrebe vody a elektriny cez aplikáciu, takže to eliminuje pohyb neznámych ľudí po pozemku. Najbližší susedia sú dostatočne ďaleko, cez roklinu, takže nehrozí, že im niečo spadne na môj pozemok a musia si po to nevyhnutne prísť. Ak som tam a idem do lesa, môžem chodiť hodiny bez toho, aby som niekoho stretla. Okrem psov mám mačky, ktoré mi maximálne vyhovujú, momentálne ich je 8, každá je povahovo iná a každá úžasná. Tie vonkajšie so mnou ráno chodia po dedine (SR- kde momentálne bývam), keď venčím pred odchodom do práce. Tiež bolo niekde spomínané, že pastierske psy sú povahovo ako mačky - tak by sme si mali rozumieť. Aktuálne to bude až za nejaký čas, rok, dva - ktovie, ceny idú stále hore, tak sa stavia pomaly, postupne; takže je dostatok času vybrať vhodné plemeno. Priznávam, veľmi sa mi páčia šarplaninci a kaukazáci - ale je otázka, na čo si trúfnem. Prosím vás, píšte aj ďalej svoje zážitky, spomienky, skúsenosti - na takýchto príkladoch z praxe, zo života sa najskôr dá niečo naučiť.
Pastierske psy - skúsenosti
A viem, že keď už tam budem bývať - a je jedno, s akým psom - nebudú už takéto zábery.
Než jsme si, tedy než si mamka pořídila druhou kavkazanku, byla v hledáčku i šarplaninka. Takže vaši volbu těchto dvou plemen chápu.
K tomu výcviku - výchově, oni se pastevecký psi učí rychle a nezapomínají, v tom si jsou podobní s knírači. Jenže dělají jen to, co vyhodnotí jako důležité. Já se třeba nebojím nechat psy přez noc venku. Hary má jasnou představu kdy se žere , co se žere a od koho si žrádlo vezme. Cizí člověk, který by mu zkusil nabídnout cokoli k žrádlu,by o tu ruku také mohl přijít. Od cizího si nic nevezme a feně to nedovolí. Na to jsme ho necvičil, prostě se rozhodl. Neumím si představit zloděje, který by se k nám dostal. Pokud jsou psi dva a víc, tak pokud nemá zlodě střelnou zbraň , neprojde nikdo. A zloději zas tak odhodlání nebývají.
Sardullah to tak nějak zmínila oklikou, ale chybí mi to tady napsané konkrétně - při výběru pastevce dejte pozor, odkud to plemeno pochází. Pokud je to první pes, určitě je nejlepší zvolit pasteveckého psa evropského/středo-západoevropského, jelikož ti byli více zvyklí na přítomnost člověka. Balkánští a kavkazští psi je úplně jiná liga co se ovladatelnosti a nějakého výcviku týče, než třeba Pyrenejec, na to dát pozor.
Je to trochu off-topic, ale myslím, že by Vás mohla trochu “osvětit” i tahle příručka:
https://www.selmy.cz/storage/app/uploads/public/5f1/422/f3e/5f1422f3ef778540954259.pdf
Semirah ale psy má, i když ne zatím pastevce. Není nedotčená kynologií.
No, vůdkyni a zároveň i chráněnku 🙂.
Můj pes jednou nepustil opilého manžela domů , vyhodnotil ho jako hrozbu🙂))).
Hodně hlídal babičku, už špatně chodila, tak k té se nemohl nikdo cizí přiblížit. Hezky se choval k domácím zvíratům, koním, kozám, slepicím.., kočce a samozřejmě ke psům.
Cizí kočky na zahradě zabíjel☹️, zabil i psa, co k nám přelezl na zahradu za háravkou, to bylo smutný. Nezabil ho kvůli té fence, ale že( ten pes) rozehnal kozy a slepice a ty začaly kdákat, bylo to strašně rychlý .
Měl docela dobrý odhad na lidi, cítil, kdo je agresivní a potenciálně nebezpečný. Moje nejlepší kamarádka, která trpěla fobií ze psů, se svojí fobie zbavila paradoxně s ním, ona byla taková drobná a hodná a tak se k ní choval vždycky rytířsky.
Byl to skvěkej pes, měl to vlastně v hlavě dobře srovnaný , ale nehodil se do civilizace.
Byl o dost těžší, než jsem byla tehdy já , ale vždycky jsem ho nějak zvládla .
Blbá byla puberta, to se jednou chtěl chopit moci a dokonce na mě řval ( on řval jako medvěd, bylo to fakt děsivý ), ale narazil na tvrdý odpor;)) a pak už se to nikdy neopakovalo.
Měli jsme SAO princeznu i anatola psa, oba velmi nekompromisní, přirozeně chytří, ač opačné pohlaví a jiná plemena, byli si velmi podobní. Dům jsme zamykali jen proto, aby náhodou někdo nevešel, když jsme pryč. Moc dobře věděli co i kdo je člen rodiny. Pastevec je prostě kouzelné stvoření. Ale velmi reaktivní byl i náš rotvajler, málem mi utrhl ruku když naše ¾ roční dcera, poprvé v životě začala brečet strachy a bolestí- sjela z postele a spadla na zem,- já přiskočila ji utěšit, stihla zvednout, a jen jsem zahlédla letící černou šmouhu- pes byl přes dva pokoje, a už byl zakouslý. Kdyby tam nebyl muž, skončilo by to asi hůř. Byl to jeho pes, seznámili jsme se, když už ho měl, poslechl ho na myšlenku. Takto jen několik děr a spousta krve. Vlastně tu situaci zas tak špatně nevyhodnotil, malá měla strach a já na ní sahala, tak ji šel bránit. Když jsem se ošetřovala a on se kál, tak jsem mu nadávala: debile, to je moje dítě, já ho chtěla zachránit 🙈.
Ano, balu, číst umím. Také dávám příručku pro chovatele pastýřských psů, ne pro chovatele - začátečníka. A pastýřští psi jsou prostě jiní než všechny ostatní plemena a zakladatelka dělá dobře, že se pídí, když se o tento typ psů v životě zatím ani neotřela.
Děsivý příběh 🙄
Chápu. Ale netřeba se pastevce bát a asijské pastevce démonizovat. Nemyslím to na vás, ale obecně. Taky jsme do toho skočili, a to v době, kdy zdaleka nebylo dostupných tolik informací jako dnes. Do té doby jsme měli zkušenosti s boxerem (mamčini rodiče ho měli a umřel než jsem se narodila), NO, středním kníračem a samojedem. Výběr pestrý…
Děsivý ani ne, byl jen na ukázku toho, že ostrý pes vyhodnocuje situaci podle svého a tak člověk musí být stále ve střehu. Vlastně každý pes. A pokud má ještě k tomu 70 a víc kg, jako pastevci, tak to je občas fičák. Zas na druhou stranu, rotvajler měl ke kousnutí vždy blíž, než pastevci, ti vždy nejdříve narušitele složili a když se necukal tak už jen hlídali a předali k dořešení nám.
Já nikdy neuvažovala o tom, že bych pořídila pastevce samce. Psi jsou z mého pohledu přímější a nevím jestli by to u nás doma s ohledem na manžela dělalo dobrotu. Fena si páníčka omotá kolem pacinky, vlepí mu hudlana ve stylu “ ale jdi ty brepto” a když to nezabere a páník hudruje dál, tak se sebere a odejde se slovy “ no tak ty mi taky můžeš”.
Jinak jsou z mého pohledu strašný vychcandíry, potvory shránčlivý, vztekliny vzteklý, vymejšlej, diskutujou. Pes je přímej, nic nevymejšlí, když se mu něco nelíbí, tak to řekne na férovku.
Taky mi přijde, že jsou i jiní v hlídání. Pes lítá kolem plotu a řve na potenciálního vetřelce “ tak dělej, přelez ten plot a já ti s radostí ukousnu palici”, fena lítá kolem plotu a řve, ale je to spíš “ panebože, to je pitomec, on sem snad vleze a já ho nakonec budu muset kousnout a fuj bůh ví, kde se to válelo”
Co je teda úžasný je, že teda pokud načapám někoho ještě mimo pozemek, tak na něj budu dělat velký bububu, aby sem nelez. Ale když už dojde na lámání chleba… příklad.. vracím se pozdě domů z pokecu z kámoškama, naprosto mimo obvyklou hodinu, nepřijedu vlastním autem a čuba se zrovna nenachází na dvoře, je někde na zahradě, nefouká příznivý vítr, fena neví, že jsem to já a jen zmerčí, že se začala otvírat branka… a není žádné bububu, fena zalehne na stanoviště, kde má přehled a zároveň je sama neviděna a přijde, až když hlásím, že jsem to já, protože já vím kam mám koukat. Upřímně si myslím, že kdyby to byl vetřelec, tak by zaútočila ze zálohy jako tichá smrt… a to při vší úctě k nejméně radikálním pyrenejcům, co udělají všechno pro to, aby dotyčného nejdříve zahnali a použití zubů je až krajní řešení, když není zbytí.
Měla jsem fenu… ne pasteveckou, ale kříženku bernardýna a berňačky, ale nějakou chybou v matrixu to z mého pohledu byl pastevec. A o ní jsem často říkala, že člověk se večer koukne pod postel, jestli tam nemá bubáka a bubák kouká večer pod postel, jestli tam nemá naší Sáru. Je strašně fajn pocit být chráněnou osobou takového psa… Lady Baskervill.. ředitelky zeměkoule, feny která zosobňuje hrdost, sílu, která se s ničím a nikým nesere. Z kavkazandy jsem měla stejnej pocit. Pyrenejka je opravdu jiná, usměvavá princezna, ale už mě několikrát přesvědčila o tom, že z té usměvavé princezny se mávnutím proutku stane lítá saň a to nešlo ani o mojí ochranu, ale o ochranu cizího dítěte a pak cizího štěněte. Přesvědčila jsem se o tom, že teď ve svém věku skorem nic neřeší, ale pokud už něco vyhodnotí jako nebezpečí, tak to není žádné blaf blaf, ale stane se z ní šelma připravená ke skoku a jde z ní opravdu strach. Bohužel díky její bílé barvě si to potenciální mrtvola neuvědomí, ale já, protože jí znám, tak vím, že by to mohl být masakr motorovou pilou, pokud by dotyčný sebevrah opravdu zaútočil.
Na závěr bych chtěla říct, že je pro mě velká čest být milována pasteveckým psem, protože myslím, že ta láska takového psa není automatická, že si jí člověk musí zasloužit.
Jj, já byla hodně namistrovaná, že zvládnu lehce jakéhokoliv psa a kavkazák mě vyučil.
Ale stejně bych ho zase chtěla. Kdybych žila někde jinde a jindy;))…
Viděla a zažila jsem je i jejich domovině, ve smečce je to ještě úplně jiný level i medvěd se jim vyhne velkým obloujem.
Tak, a z mý životní zkušenosti je lepší věci trochu vyhrotit a pak k nim následně přistupovat s respektem (samozřejmě se zdravým respektem, ne strachem, ten svazuje ruce, často zbytečně). Dá se to implikovat snad na všechno.
Já třeba s tím létáním podél pl otu úplně nesouhlasím. Třeba Hary to nedělá. Šetří energii a štěká celkem úsporně. Pozná třeba pravidelné chodce kolem plotu, včetně pošťačky a ty ho ke štěkání neprovokují. Já ho za štěkání chválím, když někdo zvoní, vzadu na zahradě zvonek neslyším, psa ano. Ale ve chvíli kdy vidí, že jdu, přestane a čeká. Když vidí že chci otevřít , jde sám do kotce. V kotci pak štěká podle nálady a sympatií. I proto vím o jeho reakcích na pokusy cizích lidí ho nakrmit. Úplatky nebere a dárce je jasný lump. Taky pozor na jejich schopnostt se rychle učit. Hary je na procházkách zdánlivě kliďas, ale startuje po cyklistech. Já ho v 7měsících brala jako štěně, vzali jsme ho k vodě a nějaký kluk na kole nám zkusil ukrást věci. Naše štěně vystartovalo neskutečnou rychlostí z vody a tvrdě ho zahnalo. A byl konec, cyklisti jsou pevně zařazení na černou listinu. On nehoní cyklisty za účelem je zabít, stačí mu, že je zažene. Ale když vám těsně vedle kola běží 70ti kilový pes azuřivě řve, celkem je to problém.
Jinak co se útoků týká, my měli vždycky velké, ostré psy. Někteří během hlídání pozemku i lidi pokousali. Nicméně Hary ne i když se dostal do situace, kdy by jiní naší psi už kousli. Hary rozhodně vždycky dává možnost, aby případný narušitel ustoupil - šetří energií. Útok vypadá hrozivě , asi mnohem hrozivěji než útoky jiných plemen, ale pokud narušitel dá najevo ochotu ustoupit, skončí buď vyhnáním z pozemku nebo zahnáním do oblíbeného rohu, kde drží narušitele v šachu, ale jen příšerným řevem ne kousnutím.
No šetření energií…kapitola sama pro sebe. Pokud není pes něčím aktivován, tak většího povaleče na světě není…však musí mít dost sil, až přijde vlk a bude mu chtít sežrat Karkulku i s babičkou.
Pro mě jsou psi můj život, ale zároveň mě nebaví cvičit, dělat psí sporty nebo vymejšlet psu zábavu. Chci mít společníka, přítele a ochránce a to teda mám. A pastevec je z mého pohledu ideální pro mě. Nemusím mu vymejšlet nějakou náhradu za práci, neboť on pracuje pořád i při tom válení. Nemusím na procházkách vymejšlet nějaký bejkárny, abych psu zaměstnala hlavinku. Prostě tam, kde mám přehled, tak se můžu kochat, tam, kde přehled nemám, tak koukám za dva rohy, abych viděla všechno dřív než pes…ale to jsem zvyklá už od chrta, tak mi to ani tak nepřijde…jsme s Ginou jak dva Nickové Carterové “vždy ve střehu”. Protože znám tu mojí bílou Kanimůru.."Gina dává pozor, jestli dávám pozor a když nedávám pozor, tak by mohla vymejšlet nějaký bejkárny. Ta potvora ví naprosto přesně, kdy jí mám v merku, tak to dělá slušňačku.
Je teda fakt, že mi zůstal takovej tik…paranoia…z jejího pubertálního období a dodnes si říkám v nějakých situacích “ježíšku na křížku, tak tohle nedáme, to bude divadlo a ostuda” a ono se nic takového nekoná a všechno je v poho a přiznám se, že do dneška mě vlastně překvapí, že mám defakto slušně vychovanou fenu. Protože v její pubertě to byl častokrát pocit zoufalství a zmaru a jen jsem si říkala…panebože, co budu dělat až dospěje a bude furt taková, to teda hlavně v souvislosti s taháním na vodítku a totálním divadlem, když…viděla psa a osamnělého chodce, cyklistu, běžce, terénní motorku a kupodivu jako městský pes zvyklá na auta, tak byl problém i s autem, pokud jsme ho potkali na cestě, kde běžně auta nejezdí….no naštěstí se moje černé obavy nepotvrdily. Holka dospěla a já byla dostatečně tvrdohlavá na to, že jsem nehodila flintu do žita a stála si za svým.
Ještě k těm kavkazům…a teď nevím, jestli to byla jen naše Jessinka nebo jestli to takhle kavkazové mají obecně…specifikovala bych to jakože neměla smysl pro humor, nevím, jak to lépe popsat…všechno brala smrtelně vážně. Jasně při nějaké hře, mordování s námi to nepočítám, ale v běžném životě nee. Jakože řeknu “Jessinko neblázni, to je hodnej strejda a jen na mě chtěl bafnout, to byla sranda”…a Jess řekne “tak to teda není vtipný, já si srandu představuju jinak a fertig a ty hajzle, ještě jednou na paničku bafneš, tak ti natrhnu zadel” V tomhle mi taky hodně připomínala berberku Sáru…ta ten smysl pro humor taky postrádala. To pyrenejka Gina smysl pro humor má…tak teda né všechno jí přijde vtipný, ale je to spíš “pane bože, tak to mělo bejt vtipný…to je pěkná trapárna”…jako moje pastevecký holky byly jako den a noc v určitých ohledech…ten rozdíl mezi kavkazandou a pyrenejkou byl propastný. Z kavkazandy, když odrostla z malého štěnda jsem měla pocit, že mě střeží jako oko v hlavě…Gině věřím, že by mě nedala, že by se dotyčný se zlou potázal, ale ten pocit, že mě na procházce permanentně střeží teda nemám. Ale zase mám v tandemu s ní berňáka, to je takový pometlo, ale dává pozor, takže vím o všem co se šustne…zatímco bílá madam si jede svojí čuchací a přijde mi, že ve střehu není ani trochu…ale na druhou stranu vím, že je, že když se někde něco šustne, tak tu palici zvedne, chvíli monitoruje situaci a pak si jde zas čuchat.
Souhlasím. Výhoda pastevců je přemýšlivost nebo jak to nazvat. Oni opravdu poznají, když třeba na procházce jen prochází člověk se psem a když si vás ten člověk , pes , cokoli všímá. Taky obvykle hned nekousnou.
Jinak s tím že má Gina do určité míry hlídání na háku může souviset právě druhý člen týmu - berňák. My máme vlastně opačně v dvojici zas fenu berňáka, která se chová velmi podobné jako ta vaše přísavka. Hary ví že může mírně polevit,ALE jen když jdou na procházku oba. Pokud zůstane Belinka doma, nehne se od nás a hlídá velice pozorně. Schválně ji někdy vezměte samotnou, uvidíte ten rozdíl. Oni spolupracují, mají rozdělený role.
Ďakujem za príručku, prečítam, každá informácia sa zíde. Nechcem bieleho psa aj kvôli tomu, že tmavá farba odradí skôr, ľudia to tak majú spojené - tmavý pes - zlý pes, takže aj to môže byť prevencia pred votrelcami.
A dovolím si skopírovať od Sardullah, keďže mi hovorí z duše:
Pro mě jsou psi můj život, ale zároveň mě nebaví cvičit, dělat psí sporty nebo vymejšlet psu zábavu. Chci mít společníka, přítele a ochránce
Na FB čítam príspevky ČSOP Libosváry a najnovší príspevok je o tom, že boli v Nemecku kvôli informáciám, že sa vlci naučili prekonávať ploty a že útočia aj na stáda strážené pastierskymi psami. Mali tam aj prednášku o certifikácii pracovných pastierskych psov - zistenie z či psy dokážu účinne brániť stádo a zároveň nie sú zbytočným rizikom pre okolie. A keď majú certifikáciu, majú potom pastieri nárok na príspevok od štátu na kŕmenie psov, na poistenie… Ale čo je zaujímavé, tam, kde boli, používajú kaukazákov a ich krížence. Že pred piatimi rokmi používali hlavne pyrenejské horské psy a zmenili to. Tam nedochádza k útokom vlkov (Sasko - Anhaltsko). Vraj k tomu dochádza k Braniborsku - kde majú PHP a maremana - a majú len psy s PP, nie krížence. Dávam to len ako zaujímavosť, nechcem vyvolať hádku ohľadom PP a krížencov.