U hladkonohých v ČR zřejmě O kusů, u rousných možná několik saských.
Dobrý den. Kdysi sem viděl u holubáře rušvany a říkal že je jeden z mála kdo je má. Je to počítám 15 let zpátky. Jaké bude dneska jejich zastoupení dokáže někdo odhadnout?
Dobrý den. Kdysi sem viděl u holubáře rušvany a říkal že je jeden z mála kdo je má. Je to počítám 15 let zpátky. Jaké bude dneska jejich zastoupení dokáže někdo odhadnout?
U hladkonohých v ČR zřejmě O kusů, u rousných možná několik saských.
Anonymní:U hladkonohých v ČR zřejmě O kusů, u rousných možná několik saských.
Rád bych se poučil. Byla by nějaká fotka, či kresba? Předem děkuji.
Neexistuje plemeno “rušvan” evidentně se jedná o trolling. Prosím o smazání.
TROLLING:Neexistuje plemeno “rušvan” evidentně se jedná o trolling. Prosím o smazání.
Je vidět že holubům moc nehovíte:
Česká kaňka a další příbuzná barevná plemena holubů Členové klubu se pokusili o záchranu dalšího barevného holuba. Jednalo se o českou kaňku. Jejímu chovu se věnoval primář okresní nemocnice v Sušici na Šumavě MUDr. Jakub Skála a Václav Tureček z Prahy.
Součástí záchrany bylo zařazení kaňky do připravovaného vzorníku holubích plemen. Návrh od vedení klubu nebyl vyslyšen. V roce 1935 přišla do klubu zamítavá odpověď od předsedy holubářského svazu Josefa Vágnera a vedoucího sboru posuzovatelů Jindřicha Voráčka. Shodně uvedli, že neakceptují klubem vypracované vzorníky. Vyškrtnutá byla verze hladkonohé a chocholaté čejky a také oba rázy kaňky. Resumé vyvolalo v klubu bouřlivou nevoli. Oba aktéři Dr. Skála a Tureček pohrozili vystoupením z klubu a ze svazu. Byla podána reklamace rozhodnutí. Jak se říká, jejich snaha nepadla na úrodnou půdu a česká kaňka zmizela v propadlišti dějin.
Později v roce 1946 si na svá bedra přibrali členové klubu ještě českou lysku běloocasou. Tu se jim pro české holubářství podařilo naštěstí zachránit. Podobný osud jako česká kaňka měla další barevná plemena. Můžeme jmenovat například český štítník, český vlaštovák, český rušvan, slezský holub měsíčkový, slezská kaňka a mnoho a mnoho dalších holubů.
jo012810:Rád bych se poučil. Byla by nějaká fotka, či kresba? Předem děkuji.
Moc toho o nich není
Dobře, a nějaký bližší popis?
Podle mého se jedná o čápka. Najděte si na internetu Durynského čápka.
https://www.thueringer-farbentauben.de/unsere-rassen/storchtaube/
Dají se najít roztroušeně a náhodně v některých chovech, většinou neregistrovaných. Stále ještě jsou jejich chovy v Německu. Jakmile dostanu k chovu holubů trochu větší prostor, hodlám vyhledat jejich chovatele a několik párů si pořídit.
Takže něco jako ten durynský čápek https://www.chovzvirat.cz/zvire/3809-holub-durynsky-capek/
Anonymní:Takže něco jako ten durynský čápek https://www.chovzvirat.cz/zvire/3809-holub-durynsky-capek/
Když jsem hledal rušvana, narazil jsem něke (a nyní neumím dohledat), že rušvan byla vlastně česká čejka s barevným ocasem. Bohužel, i když jsem více než 65 chovatelem, o barevné holuby jsem se nezajímal. Celoživotně se můj holubářský zájem točil kolem českých voláčů sivých a poštovních holubů až do “získání” alergie. Takže skutečně tápu. Ale asi je jedno, jak vlastně rušvan vypadal. V dnešní době, kdy holubářů je poskrovnu, bylo by dobře udržet alespoň ta národní plemena, která zatím mají své chovatele. A mezi ně patří české čejky, lysky, bubláci, moravští pštrosi, sležsští barevnohlávci a volatá plemena českého a moravského původu.
Nebylo to toto http://www.zoofarma.cz/holubi-1/cap-bily-a-capi-kresba-u-holubu.htm ? Je to jedno z mála zmínek rušvana na netu.
Děkuji, ale nebyl to tento příspěvek. Jak jsem již napsal, pro mne je důležitější, aby dnešní chovatelé udrželi alespoň to, co naši předci vyšlechtili a dosud je životaschopné. Za sebe se soustředím především na vlastnosti a pak na exteriér.