Aktuálně: 3 922 inzerátů204 517 diskuzních příspěvků18 183 uživatelů

Geneze provozní metody Blaník

Tom50
Tom50 22.10.2024, 00:34:45 xxx.xxx.139.250

Kdo mě sleduje měl by být v obraze. 

Začal jsem s univerzály 24, ale hlavně 30. Ke třicítkám byly medníky NN 39x14,4 (časem jsem předělal na 15), patnáctku k 24 jsem zavedl já.

Ve vlákně Špehýrka vysvětluji, že se mi něco na klasickém nástavkáči, ve kterém se včelařilo zastarale, nezdálo. Mezitím - to je nutné přiznat - se tu a tam ve Včelařství objevovaly články o nepoužití mřížky a o nepřevěšování plodu. Jenže umím počítat a došlo mi, že dvě bedny 24 na sobě, pokud jsou na 11 rámků, jsou moc velké.

Zkusil jsem, zprvu nesměle, nepoužít mřížku. To byla katastrofa, matky zakladly medníky. Bludy o stlačení plodu medem se ukázaly v mých podmínkách ( a tvrdím, že v každých jiných) jako nesmysly.

Pak mi došlo, že něco nutí matky expandovat s plodem nahoru. Došlo mi, že je to plástová plocha vysokého nástavku, je i u třicítky a 11 rámcích moc malá. Tu nešlo jinak zvětšit, než směrem dolů a tak, postupně, vznikl TL v dnešní podobě. Ale cesta k němu nebyla bez slepých uliček a byla klopotná. 

Na podsazení NN pod VN přišli paralelně i jiní, vím o Ing. Řeháčkovi (Eurodadant) a Sedláčkovi s jeho POLštářem. Název vymyslel Sedláček, zkratku POL jsem zavedl já.

TL se ale od obou koncepcí liší ZÁSADNĚ tím, že je sem soustředěný chov trubců. Jak se letos v roce 2024 ukázalo, lze sem soustředit úplně veškerou trubčinu už v době květu řepky. To je posun proti mým starším pracem. Původně Blaník pracoval se 6 trubčáky míry 39x15, letos se ukázalo, že bohatě stačí 4 = ekvivalent dvou rámků míry 39x30. Toto lze brát za konstantu. Dřív jsem uváděl likvidaci vysokého trubčáku - ten je pro zdárnou metodu Blaník v časném jaru kvůli rychlé a dostatečné stavbě mezistěn zásadní - v poslední dekádě května. Lze mnohem dřív.

Zdá se (neumím vědecky dokázat), že samičky VD preferují nejchladnější část úlu = podmet. Díky tomu se drtivá většina VD zdržuje tam, kde se vylíhli a kde je jim nejlíp - pod VN s dělničím plodem. Předpoklad (domněnka) je, že je tudíž většina VD na trubcích a vč se většiny VD zbaví vyhnáním trubců. Jako teorie je to dokonalé, ale není to pravda. Dokonale funguje i horní TL. Jak to tedy vlastně funguje je předmět dalšího bádání, bohužel jen amatérského prostřednictvím hrstky nadšenců, vědcostuti pracují, jako prostitutky, až když dostanou zaplaceno. O hormím TL pojednám jinde, patrně v dalším samostaném vlákně.

----------------------------

Díky TL, kam může vč expandovat a pokud nemá v mednících možnost stavby divočiny ani jako Koruna (ano, v mednících při metodě Blaník nelze využít VS), pak nemá ŽÁDNÝ důvod plodovat v medníku. Ovšem zásadním předpokledem je ÚPLNÁ  absence očka. Následuje další dedukce podle pozorování a praxe bez vědeckého důkazu. Mám za to, že vzduch v mednících, kde není ani jediné očko, úplně neodpovídá jak složením plynů, tak vlhkostí a už vůbec teplotou, chovu zdravého plodu. Ovšem dokonale vyhovuje tvorbě a zrání medu. A protože pod VN je na trubčinu místa dost a nejblíž “čerstvému” vzduchu = nejblíž k česnu jsou pomínky pro plod (trubčí plod je pořád plod) lepší než v medníku, proto včely matku nepustí klást do medíku ani dělničinu. Prostě, matka nemá důvod - má místa dost (žádné omezování jako tvrdí OP) a nemá v medníku pro plod vhodné podmínky. Včely by jistě uměly vytvořit v medníku pro lod vhodné prostředí, ale proč by to dělaly když nemusí? Nejde o to, zda včely něco chtějí nebo nechtějí, nečekejme od nich emoce. Prostě včely dělají jenom to, co musí a co je pro ně potřeba.

Takže stačí otevřené očko, do medníku může čerstvý vzduch a pak matka může v medníku radostně klást. A naopak, stačí jednou pro vždy zrušit očka, VŽDY V KAŽDÉ FÁZI ROKU a je po starostech.

--------------------------

Takto se postupně zrodil Blaník, z větší části stylem pokus-omyl než promyšleně vědecky. Prostě včelstva se za nějakých podmínek nějak chovala a za jiných podmínek se projevovala jinak. Po 50 letech pozorování a praxe na jedné straně, ovšem spolu s nepřetržitým studiem všemožných zdrojů informací vykrystalizovala provozní metoda Blaník.

---------------------------

Má to ale velkou vadu na kráse. Sice nevím jak to, ale on funguje i horní TL. A kupodivu stejně jako nástavkový úl funguje předpotopní klasika = pevné, tedy neoddělitelné dno. O tom zase někdy příště.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.