Když jsem psal poraženecky o nevalných koncích mého včelaření před pár dny, došlo k neuvěřiutelné souhře náhod. Ona to spíš byla intuice, taky z pozorování chování včelstev na česně a jinak.
Dneska jsem konečně získal téměř komplexní přehled jak na tom jsem. Zbývá mi prohlédnout 2 vč, vypadají ale bez problému. Pak mám na jednom stan jistě 19 vč ve skvělé kondici + dvě výše zmíněná + pospojované kolapsy, které nedopadnou dobře. Na druhém stanovišti je 12 vč, kde dokonalý přehled mám o 10, dvě nejsou prohlédnutá, ale jeví se v pořádku. Pokud tedy zbývající vč budou shledána jako OK, mám živých a zdravých 33 vč. Z toho je asi třetina velmi silných vč a není žádná souvislost kolik včelstev a zda vůbec dostala nějaký cukr. Zatím chybí obvyklá slabá třetina. Prostě zbylá včelstva se jeví v dobré kondici.
Dnes jsem na stanovišti s 21 vč udělal fumigaci u prohlédnutých (19). Na podložkách, neprohlížel jsem zdaleka všechna vč, jsou vidět roztoči, celkem hodně (100+) u těch nejsilnějších. Jestli nebudu líný (budu) podívám se ráno.
Takže jsem nedopadl, ZATÍM vlastně tak tragicky, na třetím novém stan (u baráku) mám 6 “mladých” oddělků. Ty jsou nakrmené cukrem, bez medu nebyly. Tudíž mám případně z čeho obnovit včelstva i kdyby padlo všechno na melecitozu i třeba pozdější CCD.
Ovšem není zdaleka vyhráno, kolabovat to může ještě v ledu i později. Uvidím a pokud se dožiju, sdělím i vám jak jsem na tom. Ovšem zatím je řeč jen o části problému = VD. Zbývá asi horší věc a to je fakt, že budou zimovat na melecitoze. Myslím, že poznám případně uhynulá vč na “žízeň” a nebo na VD.
(A tajný sen? Bylo by výborné zjistit, že díky absenci oček a neodvedení par stropem včelstvům postačí kondenzovaná voda a přežijí melecitozní zásoby)
Tome držím tým včelám palce nech sa váš sen splní…. Je reálne prežitie tých včiel ak bude priaznivá zima…stačia dva zimné prelety aby sa mohli vykadiť, pretože podľa mňa problém o nie je voda ale to že budú konzumovať med s vysokým obsahom minerálnych látok..melicitózu nechajú popadať na dno úľa (to ste písali aj vy že je jej len pár percent v mede) rozpúšťať med od vošiek budú slinami, včely v zime pri nižších teplotach nepúštajú vodu do konečníka , okrem tej kondenzovanej vzniká voda aj pri konzumácii cukr (písal som tu pri tom videu o Randym ) a hlavne v zime do úľa včely nasávajú vzduch zvonku kvôli kyslíku a ten vlhkosť odahuje…
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 22.10.2024, 09:38:15
Ano, vím to všechno, ale pořád se píše, že včelstva padnou na “žízeň”, což já chápu jako že na nedostatek vody nutné k “ztekucení” medu s nějakým obsaherm melecitozy. Prokletí moderního včelaření = očko je považováno za tak normální věc, že žádného autora ani nenapadne zmínit, zda se vyjadřuje o úlu s očkem nebo bez. Přitom normální je pouze prostor bez dalších česen, včely se neusadí v dutině s více otvory a když, tak naprosto vyjímečně, patrně z nedostatku vhodnějších dutin. Jestli někdo tvrdí, že se vč usadilo do dutiny s více otvory, pak je ale nutné vědět, zda takový příbytek zajistil dlouhodobé přežívání včelstva. Já tvrdím, že normální je úl s pouze jedním česnem. A jak se ukázalo na “nahatých” úlech, tak česno stačí neveliké, v tom konkrétním případě pouhých 60x15 mm = 9 cm2!!!!!
Děkuju vám pane kolego Goro za nepokryté fandění. Přiznám se, že mi znovunabytá naděje vlila novou krev do žil.
Tohle vlákno jsem založil 21.10. a do dneška tedy uplynul necelý měsíc. Konečně jsem dal mřížky do česen. Myslel jsem si, že je to zanedbané a že myši už budou řádit v úlech. Nestalo se tak nikde.
Mám dvě stan + oddělky u baráku. Na stan R bylo 12 vč, z toho 2 slabá, čekal jsem jejich zánik. Zatím žijí.
Na druhém stan K bylo 21 vč + tři spojená kolabující včelstvíčka, spíš torza. Kupodivu to žije, na poslech - ucho na úl a poklep - zahučely a dokonce se přišly podívat co tam šroubuju. Některá vč vyrazila bránit příbytek, kvůli dvěma jsem musel dokonce zapálit kuřák.
Je mi líto, že někomu to padá. Stan R nedostalo letos žádnou léčbu a na stan K jsou nefumigovaná 2 vč. Jedna říjnová fumigace byla jedinou léčbou a vím přesně která dvě na stan K léčená nejsou. V tomto výčtu (kromě odd u baráku) vůbec nerozlišuju normání vč, slabší odd a nebo dokonce ultraslabou “záložní matku".
Odd u baráku jsem vyfumigoval všechny. Plánuju před vánoci acetonaerosolovou “ránu jistoty” všem. Gabon letos nedostalo nic a ani žádnou jinou léčbu. Vím která nedostala žádný cukr, která asi 5-6 kg a která asi 12+ kg. Dvěma vč jsem odebral horní KK s tuháčem, vč se stáhla dolů. Všude jinde v horních KK včely nějak hospodaří a nebo jsou na styku VN a horní KK. Letos jsem nepodsadil KK pod VN nikde.
A kdyby se mě někdo ptal, tak zdárnému přezimování mých včelstev letos nevěřím, myslím, že většina padne.
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 17.11.2024, 21:32:59
Dnes jsem se byl podívat na úly, nakouknul jsem do česen jak to vypadá s mrtvolkama jestli náhodou nejsou ucpané česna po vložení zábran proti hlodavcům. Jedno včelstvo mělo ucpané česno. Na česně hodně mrtvolek na podložce také. Podle knihy od Drašara a Abeceda Včelára 4-5, spíš 4 řádky měli v délce asi 10 cm čili velmi slabé včelstvo. Na nosemu to nevypadá podle zadečků od mrtvolek česno není pokálené hlodavci uvnitř také ne. No nalejme si čistého vína, jestli to přežije med to nedá bude z toho žebrák. To včelstvo mělo matku z nouzáků. Ostatní dva “zatím” v pohodě.
Ja som pozrel odzadu na sitá (prepáčte Tom,nemusíte mi písať, že je sito blbosť 😉),tak po dvoch týždňoch mrazov bolo niekde 5 inde 10 mŕtvoliek včiel, čo ma celkom potešilo asi tam v úli včely sú keď padajú na dno…😆 )…
Dnes tu bylo 10+. Létala asi polovina, u ostatních jsem znervozněl. Dělám to tak, že přitisknu ucho na stěnu úlu a jemně zaklepu, ozve se mírné, někde sotva znatelné zašumění. A tak jsem se u některých, co dělaly mrtvého brouka, podíval zezhora, spodky jsem nějak líný otevírat. Nerad klekám a ohnout se mě nějak zmáhá. Zatím žijou!!! Někde dělaly, že o oteplení nevědí, jinde byl velmi mírný prolet.
Síta sice blbost jsou, ale není důvod abyste se bál 😉o nich zmínit, asi byste se divil, jsem tolerantnější k pokleskům přátel víc, než se dle mého psaní zdá. Mám velkou výhodu, nemám síta a tak se na ně nemusím dívat. Případným mrtvolkám nebrání vůbec nic aby mohly dopadnout na podložku.😜 Tam je nemůžu nenajít a tak mám o jedno kurvítko méně.🙂
Dnes v noci mínus 4, cez deň +3, tak som popočúval úle hadičkou… zatiaľ som počul jemné bzučanie v každom úli.. (hoci jedna rodina je už v hornom nadstavku pod stropom ). ..
Tak jsem se po víc než dvou týdnech přemluvil jít se podívat na včely. Mělo tu být 11 a polojasno, bylo ani ne 8 a pršelo, větrno. Myslel jsem, že udělám fumigaci, pro část vč by to byla první léčba letos.
Na jednom stan z 26 už nežijí dvě, na druhém drží všech 12. Stěží si to bude někdo pamatovat, ale psal jsem, jak jsme načapal 3 skomírající vč s pár stovek včel + matkou, jedno bez matky a jak jsem to spojil. Koncem listopadu to ještě žilo, nyní už ne. Celkové ztráty jsou tudíž do dneška 7 vč. Přesněji, vč 5, dvě “záložní matky”.
Ale očekávám drtivé ztráty z důvodů, které jsem tu poctivě uvedl. Mimochodem, nic to jistě neznamená, ale jednu fumigaci dostalo je jedno stan a dva nové úhyny jsou z toho stanoviště. Ale to bude sdpíš tím, že jsem fumigaci dělal až když už bylo rozhodnuto.
A tak jsme domluvení s Petrem na acetonovém aerosolu v neděli nebo pondělí.
tiež som chcel ísť vo vybraných úľoch dať poslednú fumigáciu ale bolo len 4-5 stupňov … tak som len popočúval , ticho nebolo nikde… trochu predčasne sa mi už druhá rodina dostala pod vrchnák do cukrových zásob a tak neviem či mali dolu v plodisku veľa cementu alebo sú len slabšie a ušli do tepla..
Tom nezávidím vám situáciu ani trochu… snáď vám to vyjde… problém nebudete rozhodne mať s tým že by sa neošetrené včely nedožili jari, to dajú v pohode… problémom môže byť to čo tvrdí známy slovenský včelár Jokai : “... ak ma včelstvo v auguste 100 a viac ks VD tak do 2 rokov uhynie na virózy...”