Aktuálně: 3 922 inzerátů204 537 diskuzních příspěvků18 183 uživatelů

Bílý jogurt

megi (neregistrovaný) 21.10.2024, 12:30:20 xxx.xxx.124.4

Spousta rodilých mluvčích (AJ) Vám tu super správnou anglinu nebude rozumět, tak buďte v klidu. Sami ten jazyk neumí dobře a v reálném životě takhle, jak my jsme se AJ učili, oni nemluví.

Čeština je těžká. Ukažte mi někoho, kdo umí pořádně češtinu i matiku. Oboje. 
Takových lidí je velmi, velmi málo. Člověk na to není stavěný.
Hodně dobře uměla češtinu moje učitelka ze základky. A ta mladší, z prváku, ta se mě ptala, zda to, co vysvětluje, není náhodou jinak. Podívejte se do poradny ÚJČ,
někdy se ani oni mezi sebou neshodnou. 

Chcete, aby to byl bílý jogurt, ale sami v češtině chybujete. 
Kde je ta hranice, kdo rozhoduje, co ještě budeme tolerovat? 

Není Vám líto, že jste sice získali tři body za opravu, ale ten člověk se s námi už nikdy bavit nebude a možná mu teď není úplně dobře?
Stačí, když své poučky o pár příspěvků odložíte.
Jsme na zvířátkovém fóru a chceme si ho zachovat.

kometa
kometa 21.10.2024, 12:39:05 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi z 21.10.2024, 12:30:20

A tak hodně lidí se odmlčí i bez opravy pravopisu. Protože jsme položili “nevhodné” otázky. Případně rovnou zkritizovali způsob chovu, krmení…, doplňte dle libosti.

Jsem zvyklá od koní, že bez konstruktivní kritiky se nikam neposunu. Takže se z ní nehroutím.

Ad čeština a matematika - moje kolegyně, která má aprobaci český jazyk a dějepis. A byla by bývala studovala i matematiku, kdyby tenkrát byla taková kombinace. A na kvízu vyšvihne věci, které já jsem už dávno zapomněla. A možná nikdy neuměla.

megi (neregistrovaný) 21.10.2024, 12:54:41 xxx.xxx.124.4
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.10.2024, 12:39:05

Proč jste souvětí ukončila spojením “aprobaci český jazyk a dějepis”?

Přirozené je udělat za ním čárku a pokračovat. To je zas nějaká móda, co zavlekli novináři, když špatně překládali z angličtiny. Stejný případ je “Sice… ." s následující větou “Ale… .”.

Odteď, kdo nebude psát česky zcela správně, tomu neodpovím.

A přesuňte se, prosím, do vlákna Čeština. Děkuji

J5
J5 21.10.2024, 13:20:31 xxx:xxx.f3f7:8fa4

Teda tady se to nějak rozdovádělo. Chci mrknout na mléko a ono tu tak fouká, jdu počkat až se to přežene. Tolik “pravd” najednou neunesu.

hmn
hmn 21.10.2024, 13:20:50 xxx.xxx.36.172

“konstruktivní kritika” - ono to má nějaká pravidla, aby to bylo konstruktivní…..

balu
balu 21.10.2024, 13:29:08 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi z 21.10.2024, 12:30:20

Jenže my tady neopravujeme jemné nuance češtiny, ale základy, tedy učivo prvního stupně základní školy. A to je rozdíl. Základku jsme absolvovali všichni (snad 🙂).

Sardullah
Sardullah 21.10.2024, 13:29:45 xxx.xxx.7.176

Já se neurazím, když mi někdo chybu opraví… no bóže někde se ukliknu, někde o tom nepřemýšlím, čárky ve větách mám určo blbě a tak někdy větu rozděluju tím, že v ní dělám tři tečky, než abych se trápila s čárkami. Na fórech nepíšu spisovně, ale tak jak mi zobák narostl, aby ta psaná forma vystihla to, jak mluvím v reálu, protože TADY si povídám.

Ale všechny ty chybičky a chyby nenaznačují, jak ovládám češtinu a pokud píšu ofigo dopis, mail, žádost nebo cokoliv podobného, tak se na to soustředím, aby to bylo bez chybičky a abych nevypadala jak hotentot.

Jako tady na fóru mi chyby nevadí, pokud to dotyčný napíše tak, že je to srozumitelné..  chápu, že čeština je těžká a né každý jí ovládá. Můj manžel na mě každou chvíli volá od počítače, abych mu řekla jaký i/y tam má napsat a někdy po mně chce, abych mu zkontrolovala celý text, jestli tam nejsou chyby a dává to smysl.

Moje 84 letá maminka, když si nebyla jistá, kde se píše jaký i/y, tak si to slovo napsala vedle sebe jednou s tvrým y a jednou s měkkým i a co vypadalo míň blbě, tak to použila.

Tak je asi fakt, že když člověk hodně čte a slova jsou defakto obrázky, tak je má nakoukaný a když je něco s chybou, tak mu to určité slovo přijde divný.

V pracovní komunikaci nebo nějaké oficiální je fakt, že tam každou chybu vidím na první dobrou a zase, ne že bych se z toho hroutila, ale když mi dotyčný pošle mail s chybama, tak to beru tak, že jsem mu nestála za ten čas a práci, aby to nspsal správně. A teda lehce to potom ovlivňuje i můj úsudek.

Upřímně si myslím, že opravovat chybičky nově příchozím není moc šťastné… jsme na fóru o psech a dotyčný se přišel na něco zeptat ohledně psa, nepřišel psát diktát… Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc…. a tak nepotřebuje opravititi .Naopak si může pomyslet, že jsou tady pěkný hnidopichky a že se tady na to může krajcvajc.

A my přeci chceme, sby si d námi chodili povídat i další lidi, kterým můžeme předat svoje zkušenosti s nebo se naopak něco přiučit.

Tak dámy opravovatelky, pokud text bude srozumitelný, tak di zkuste sednout na ruce a neopravovat… nechte pěkně potencionálního nováčka až se tady usadí rozkouká, skamarádí se s náma a pak mu to pěkně nandejte 😜

Ps: mě by šlak trefil, když někdo nedělá za tečkou a nebo čárkou mezeru. To je zase moje češtinářská úchylka a taky mlčím, když to bude psáno bez mezery. V dnešní době můžu být ráda, že dotyčný vůbec tečky s čárky používá.😵‍💫

Sarah01
Sarah01 21.10.2024, 13:30:41 xxx.xxx.28.39

Ať si každej píše, jak chce, já už rezignovala, na FB umí česky málokdo. Ale co se týká mě, tak kdybych byla začátečník a hledala info, do vlákna nazvaného BÍLÍ JOGURT bych se nikdy nepodívala.

kometa
kometa 21.10.2024, 13:31:30 xxx.xxx.224.101
hmn:

“konstruktivní kritika” - ono to má nějaká pravidla, aby to bylo konstruktivní…..


Jaká pravidla? Ptám se, nerýpu.

Sardullah
Sardullah 21.10.2024, 13:37:53 xxx.xxx.221.216

No aktuálně ve vlákně “ veselé okénko” … tohle je taky čeština, všechno nemusí být spisovně a správně, vždyť i tohle má svoje kouzlo. 
Nicméně se všichni shodneme na tom, že čeština je krásná. 

Obrázek
balu
balu 21.10.2024, 13:45:15 xxx.xxx.162.174

Já tedy pokud píšu, snažím se vždy psát správně, ať je to oficiální dokument, nebo příspěvek na sociální síti. Pravidla českého pravopisu platí stále. 

Je to tak trochu srovnatelné s dnešní módností rozlišovat směrem ke psu, kdy cvičíme a kdy necvičíme. Povel by ale měl být splněn vždy, bez ohledu na to, jestli “teď cvičíme” nebo “teď necvičíme”. Nikdy jsem nerozlišovala cvičíme - necvičíme, cvičili jsme pořád, protože každý povel je cvičení. A nikdy jsem k tomu nepoužívala nějaké zvláštní pomůcky - obojek pouze na výcvik, aby si pes uvědomil, že teď teda cvičíme. Výjimkou je stopovací vodítko. I obrany se kdysi dělaly bez postroje, jen na obojku. 

A dodržování pravidel českého pravopisu je to stejné. Nelze říct, že na fb neplatí, ale ve škole /v práci ano.

megi (neregistrovaný) 21.10.2024, 14:00:22 xxx.xxx.124.4
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 21.10.2024, 13:29:08

Tak, prosím, jděte učit na základku. Je toho třeba, se podívejte, když budete mít dobrou učitelku ČJ, budete umět česky jako já.  
Toto je téma o bílím jogurtu. 
O češtině tu máme vlákno samostatné, už 8 let, co chodím na diskuzi, se ozývají stále ti stejní opravovači,
kteří ani neví, že existuje i škola zvláštní. 
To jsou mi teda nevědomosti, u takových expertů. 

Ať vlezu do jakéhokoli vlákna, zvrhává se to tam v tohle, nebo “bééééé, sem chudák” nebo “nevíte, co mluvíte, protože jste nevycvičil 300 psů a 5000 slepic” (a taky nechodím a neříkám - hele, tohle spojení je debullní). 

Kdybych chtěla číst chytráky, co je jich plný fb, tak jdu na fb.

Už nevim, jak to říct. 

Čau. 🙂

Nepřihlášená Zrzavci (neregistrovaný) 21.10.2024, 14:13:21 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi z 21.10.2024, 14:00:22

Asi to nebude překvapivé, když s Megi pečeme tu knihu, tu kalendář, že budu psát stejně jako ona. Ale o tom to není. To mi věřte. Ale tak jako jí vadí věci, které napsala, tak to vnímám stejně a asi nejen ona, já…. nějak takhle zmizlo více lidí. Mě nebaví, když vlezu do příspěvku o nějakém tématu, že tam pak najdu, příspěvek v duchu, který s tím nesouvisí - omlouvám se  Fíkovnice - a vede k tomu, že  si tu postěžujete na tohole, tu na támhleto….. já to chápu, starostí máte hodně, ale prostě, proč to nepsat všechno třeba  jen do Všeobecného pokecu, ono je to opravdu všude, kam teď člověk přišel.  Opravování rodnýho jazyka se pak taky vždycky zvrhne někam jinam… se podívejte - dotaz padl na jogurt x tvaroh a kde je téma teď? Zahrabaný pod úplně jinýma věcma. A není to jen tohle téma. Když to takhle povedeme dál, lidi sem přestanou chodit, to mi věřte, a umře to  na úbytě. Byla by to škoda. Třeba se pletu. Ale za mě osobně, mně opravdu přijde nepraktický, když jdu do nějakého konkrétního tématu a  ono to tam není, je tam rozbitý auto, diabetes, násilí, vulgarity , politika atakjakopodobně. 

Nu a tak zase jdu, jsem dlouho přemýšlela, zda to napsat, nebo ne, ale jak říkám, bylo by škoda, kdyby to tu umřelo na úbytě.

Nepřihlášená Zrzavci (neregistrovaný) 21.10.2024, 14:15:14 xxx.xxx.226.62

Edit - jako nepřihlášená nemůžu editovat svůj příspěvek, ale pravdou je, že sem jde člověk - nebo teda já, právě proto, že to není FB, že by tady člověk rád narazil na zvířecí témata a nevím, esisstesifšimli - ona ubývají.

balu
balu 21.10.2024, 14:18:00 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi z 21.10.2024, 14:00:22

Kdybych chtěla být učitelka, byla bych. 

Když sem chodíte už osm let, tak víte, že tohle jsou živé diskuze, a že se často stává, že se odchýlí od původního tématu, nebo že se diskutují dvě témata zároveň, jako zde. A protože bez českého pravopisu bychom se v žádné diskuzi neobešli, patří i sem. Určitě by se zde tento pravopisný směr nerozvinul, kdyby na začátku nebyla v nadpisu hrubka. Tak jestli chcete někoho vinit, tak jedině autora úvodního příspěvku.

Jsem ráda, že jste zmínila zvláštní školu. Dost se na ni pro samou falešnou korektnost zapomíná. I tam se učí pravidla českého pravopisu. Já na ni myslím skoro pokaždé, když čtu váš příspěvek. 

balu
balu 21.10.2024, 14:26:00 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Nepřihlášená Zrzavci z 21.10.2024, 14:13:21

Diskuze dělá živé i to, že se v nich “přemele” páté přes deváté, a příspěvky přibývají. Pokud bychom se měli striktně držet jen úvodního tématu/dotazu, často bude po pár příspěvcích téma vyčerpáno, protože vše už bude napsáno - řečeno. 

Je to jako živý rozhovor - pokud se budeme držet jen jednoho tématu, nebude za chvíli co říct. 

Aluška
Aluška 21.10.2024, 14:26:38 xxx.xxx.200.75

Já taky něco napíšu k té češtině, ne kvůli gramatice.U nás v ulici se nejspíš trochu zbláznila jedna paní. Dřív byla normální, pak začala na sousedku, jejíž babička kdysi žila s dědečkem té druhé, řvát skrz tůje nadávky, když občas vnoučata na zahradě skákala do bazénu a u toho ječela. Ne celý den, na bazén odpoledne padá stín a je dost hluboký a voda studená. Nebo při narozeninovém večírku. Strhla jí okap z přístřešku u plotu a hodila do zahrady. Na dceru právničku ( a velmi dobrou ) hulákala že je studovaná kr…va. Došlo to tak daleko, že si ta normální s vnoučaty postavila 2metrový betonový plot a tu druhou sprostou to přestalo bavit řvát do betonu a obrátila svou pozornost na sousedy po druhé straně jejího domu.  Ta si to nenechala líbit a jeden takový “rozhovor ” opět plný nadávek jako profesorská krá… a i daleko hrubší, ale nebudu vypisovat, nahrála. Věc šla k přestupkovému řízení, ta hnusná dostala pokutu, odvolala se a té normální paní profesorce přišlo od úřadu vysvětlení, že se vlastně nic nestalo, že doba zhrubla a že ty urážky vlastně jsou teď normální…kde to jsme, jaká doba zhrubla, slušné chování je přece pořád stejné….

Nepřihlášená Zrzavci (neregistrovaný) 21.10.2024, 14:28:58 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 21.10.2024, 14:26:00

nebude za chvíli co říct.

No a? To je jako nutné mluvit dál i když to není k věci? Od toho jsou tu přece volný témata. Když přijde někdo se stejnou otázkou, může se zbytečně prodírat křovím nesouvisejícího v domění, že ještě někod něco napíše. A ono ne, ono se bude jen mluvit, aby se mluvilo :o :o To mi logika nebere teda. Tohle nebyl žádný blbý dotaz, byl to dotaz který si může položit každý, kdo začíná krmit psa a my to zahnojíme????????????????????????????????????????????????????? zahnojíme. Jen aby se mluvilo. Tak pak nic teda.

balu
balu 21.10.2024, 14:29:03 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Aluška z 21.10.2024, 14:26:38

Neuvěřitelné…

balu
balu 21.10.2024, 14:34:54 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Nepřihlášená Zrzavci z 21.10.2024, 14:28:58

Ne mluvit, aby se mluvilo, ale prostě dál volně diskutovat. Jestli vy mluvíte jen proto, abyste mluvila, tak já ne. Mluvím/píšu, když chci něco sdělit. A jestliže někdo v nadpisu diskuzního tématu napíše “bílí jogurt”, je naprosto zbytečné jít diskutovat do jiné, češtinářské diskuze, protože tam si to dotyčný autor hrubky nepřečte a zůstane v blažené nevědomosti, že to napsal chybně. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.