Aktuálně: 3 960 inzerátů203 929 diskuzních příspěvků18 181 uživatelů

Amazoňan nálety na obličej

Lenka (neregistrovaný) 19.10.2024, 01:11:46 xxx.xxx.60.42

Ahoj, píšu s nadějí, že se tady najde někdo kdo poradí a předem se omlouvám za délku textu.. 

Máme 4 letého samce Amazoňana modročelého, Merlina. Ze začátku byl velice přátelský ke všem členům rodiny i cizím lidem.  Když se mu něco nelíbilo měl tendence kolovat, ale naučili jsme se lépe číst jeho chování, a tak jsme se takovým situacím na chvíli vyhýbali. 

Dělal s námi téměř cokoli - aktivně zpíval a tančil, seděl hodiny na rameni když jsem pracovala, dokonce se mnou i vysával byt a zpíval si u toho, trénovali jsme poslouchání a broušení drápků.. 

Když mu bylo 2, 5 roku začal se pomalu a jistě měnit. Začal být více agresivní. Připisovali jsme jeho chování k odobí páření. Začal být agresivní jen na mého otce, kterého začal klovat při každé příležitosti.  Psk jsme jeho chování vymlouvali na to, že s ním otec tráví mnohem méně času než já nebo mamka, a že zřejmě žárlí. 

Uplynul další půlrok, Merlin oslavil 3 narozeniny, začalo přepeřování a s tím špatná nálada.  Začal být více agresivnější vůči mě. Z jednoho klovnutí za týden se stalo 1 za den, z klovnutí do ruky se staly nálety na zatylek, když jsem se otočila zády. První úspěšný nálet na obličej se povedl, když selhal zámek klece. Skončil proklovnutým očním víčkem. 

Hledala jsem rady a tipy, co dělat. Většina rad zněla - amazoňan je dominantní, když klovne ihned vrátit do klece, více trénovat aby spálil energii, krmit méně kalorické jidlo, hlavolamy ze kterých jídlo musí dolovat, bylinky na uklidnění.. 

Jenže… U tréninku jsme najednou začali narážet na překážky. Dříve si bral odměny z ruky, najednou místo dobrůtky preferoval, když mě pořádně klovl do prstu. Začala jsem pokládat odměny za poslušnost kousek od něj. Vezme si první, někdy druhou a pak se snaží vynutit dobrůtku náletem na obličej. 

Většinou nálet začne z ničeho nic - hrajeme si, zpíváme a najednou Merlin přepne a s otevřeným zobákem letí na obličej. Pokud se vyhnu, udělá otočku a další nálet. Takto pokračuje do doby, než se unaví nebo dokud se mu nepovede zachytit nějakou část těla, pak se  doslova zaklovne a nechce se pustit.

Bohužel už nám nefungují ani tiché chvilky, kdy Merlin poklidně sedával na rameni. Dříve takto vydržel třeba i hodin nebo dvě. Při posledním pokusu vydržel ani ne 5 minut a poté se mi zaklovl do krku a držel dokud jsem ho silou neodrthla. 

Kdyz přijdu ke kleci je to buď a nebo. Buď mě chce klovnout anebo naopak se lepí na mříže a chce podrbat na hlavě a na krku. 

V současnosti nedělá nálety akorát na mamku a na malé děti.

Nenapadá vás jak zvrátit toto chování? 

Děkuji

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.