Mám 11 slepic a 1 kohouta. Na jaře bych si chtěl od souseda koupit nebo vyměnit násadová vejce od nepříbuzných slepic. Mohl bych si po odchovu kuřat nechat slepičky a 1 kohoutka a nechat je volně, tak že by se pravděpodobně spolu pojímali (sourozenci)? Bude to vadit i když jednoho nepříbuzného kohouta mám?
Zdravím, jak píše kometa, záleží na Vašich úmyslech,jestli chcete množit dále a nechcete mít u slepic degenerované potomstvo od sourozenců, tak holt je dejte jen s nepříbuzným kohoutem. Mladé kohouty upotřebit v kuchyni nebo prodat. Jestli chcete jen sbírat vejce, tak je to jedno kdo na co skáče.
Odpověď na příspěvek uživatele Jersey z 14.10.2024, 09:48:18
V první generaci to nevadí za podmínky, že chov je zdravý a že se v minulosti nedělala příbuzenská plemenitba. V případě, že je v chovu zdravotní problém - i skrytý - tak může dojít k degeneraci o které se píše výše. Příbuzenská plemenitba ji ukáže… Pro odchov druhé generace je potřeba použít nepříbuznou"krev".
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 18.12.2024, 10:34:20
Zdroj? Dobrý je, vedle internetu, i knihy. Zvláště v těch starších je toho na toto téma popsáno dost.
Ono toto tvrzení má i logiku. Ti co znají obecné základy genetiky, vědí že vady které jsou ukryté v genotypu, se násobením projeví i ve fenotypu. Funguje to tak samozřejmě i u nepribuznych jedinců formou nahodilosti u uzce příbuznýc je to však jistota.
Tak “testovací ” (otec na dceru, či syn na matku) není u “jedlých” zvířat (drůbež, holubi, králíci) nic neobvyklého…prozradí gen. vady a tím i vhodnost či nevhodnost daného jedince do chovu
Např. u PH naprosto normální test pro vynikajícího závodníka, zda je vhodný do chovu a všechny slavné linie jsou založené na úzké příbuzenské plemenitbě.
I opakovaně, na vnučku, pravnučku…aby % genů vynikajícího jedince se uchovaly v co největší míře. Samozřejmě se nesměla objevit sebemenší vada…
U nás , u “nejedlých” (psi, atd..) se nedělá, páč co potom s “nepodarky”
Příkladem výborné gen. výbavy jsou miliony syrských křečků v zajetí - jsou to potomci 1 páru 😉
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 18.12.2024, 10:49:53
Tak tohle je jasné.
Jde mi o to, že u F1 příbuznost rodičů nevadí, u F2 už ano.
Konkrétně ta část, že u F1 to nevadí. S tím mám problém a zajímalo by mě, kde se to vzalo. Toto tvrzení znám tak, že u F1 příbuznost nevadí, protože F1 je jatečná a k F2 vůbec nedojde, navíc se F1 často nedožije zdravotních problémů, a i kdyby ano, nebude to taková ztráta.
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 18.12.2024, 11:07:04
Jasně. Ale kdo chová a má běžné ambice, což u hejna slepic na dvorku předpokládám, chce odchovat co největší počet životaschopných zvířat. Tam lze říci, že bez nadstandardní znalosti genetiky a původu je i u F1 potomků příbuzných zbytečné riziko snížení životaschopnosti, kondice a produkce.
Předpokládám, že se jedná o užitkový chov typu babička to tak dělala taky.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 18.12.2024, 10:34:20
Vlastní zkušenost… Měl jsem (PH) holuby(některé) kde byla úzká příbuzenská plemenitba tři generace po sobě - ibriding - a nic se nestalo. Po zakřížení (2x) potomstvo této inbrední linie bylo nedostižné…
Odpověď na příspěvek uživatele PETROSMORAVICUM z 18.12.2024, 15:10:59
Proti zkušenosti nemám nic, ač těžko předpokládat, že se u jiného chovatele, jiného druhu a v jiných podmínkách bude opakovat.
Ale padlo tu tvrzení, které Vaše zkušenost přímo vyvrací, a sice že u F1 příbuzenská nevadí, kdežto u dalších generací ano. A není to poprvé, co něco takového čtu. Kde se to vzalo? Je na tom aspoň zrnko pravdy? Fakt ráda bych posoudila hodnověrnost zdroje.
příbuzenská plemenitba může vadit už v F1 generaci, nebo taky viditelně nevadí po mnoho generací po sobě a všechno mezi tím. Prostě záleží na tom, jak se potkají jaké geny - příbuzenská plemenitba nedělá nic jiného, než že zvyšuje pravděpodobnost, že daný jedinec bude homozygot původem.
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 18.12.2024, 19:24:55
Ale padlo tu tvrzení, které Vaše zkušenost přímo vyvrací, a sice že u F1 příbuzenská nevadí, kdežto u dalších generací ano.
ale nic nevyvrací, přijde mi , že nevnímáte psaný text, odpovědi jste dávno dostala
Tak “testovací ” (otec na dceru, či syn na matku) není u “jedlých” zvířat (drůbež, holubi, králíci) nic neobvyklého…prozradí gen. vady a tím i vhodnost či nevhodnost daného jedince do chovu