Aktuálně: 3 985 inzerátů202 854 diskuzních příspěvků18 167 uživatelů

NO x Irský setr

Zuzika (neregistrovaný) 11.10.2024, 08:36:51 xxx.xxx.116.31

Ahoj, chtěla bych pomoct s výběrem pejska. Váhám mezi NO a Irským setrem. Pozemek mám velký. Které plemeno je náročnější na výchovu a na péči. Jdou tato dvě plemena nějak porovnat vlastnostmi? Děkuji předem.

Arbora
Arbora (387 příspěvků) 11.10.2024, 08:45:54 xxx.xxx.164.179

Nie, nedajú. Oba sú to pracovné plemená, akurát každé úplne iným spôsobom. Ani jedného nebude zaujímať  veľký pozemok, ale to, aké aktivity mu poskytnete. Od toho by som odvíjala aj výber. 

balu
balu (2113 příspěvků) 11.10.2024, 08:53:36 xxx.xxx.162.174

Můžu se zeptat, proč výběr mezi NO a irským setrem? 

Jsou to diametrálně odlišná plemena, vyšlechtěná k naprosto rozdílnému použití. Ale to snad víte, pokud jste si o těchto plemenech aspoň něco přečetla. 

Takže co vás vede k takovému výběru? 

Tenurri
Tenurri (531 příspěvků) 11.10.2024, 09:15:29 xxx.xxx.96.141

Nejsem žádný zkušný pejskař, ani jsem nevlastnila žádné z těchto plemen (i když s NO jsem byla v kontaktu často, jelikož ho měl na vesnici snad každej 😀)…

Každopádně. Já vybírala psa dva roky. Asi je to extrém, ale stejně jsem čekala na vhodné podmínky, takže jsem měla čas pátrat.

Začalo to u německé dogy v dětství, následně  americké akity, přešlo to k shibě, pak basenjimu…nakonec jsem skončila u krátkosrsté kolie…Velmi rozdílná plemena, že? 

Samozřejmě, že to začalo tak, že jsem chtěla psa, který se mi LÍBÍ. Na začátku jsem asi ani netušila, že kraťandy existují.

Ke kraťandě jsem došla tak, že jsem si sepsala, co od psa chci já, potom co psu mohu nabídnout já a jak často se mu chci věnovat, kde bude bydlet, v jakém prostředí se pohybovat, jaké mám zkušenosti, atd. Toto vyfiltrovalo velké množství plemen pryč. 

Potom jsem z toho, co mi zbylo hledala plemeno, které se mi líbí, ale splňuje ty body výše, případně v čem jsem schopná udělat já nebo přítel kompromis. Nakonec jsem z vybraných plemen okoukávala psy na živo - majitelé, klubovky, přidala jsem se do skupin na FB daných plemen, ptala jsem se chovatelů…

Teď mám doma odrostlejší štěně, ale nedokážu si představit, že bych měla doma nějaké jiné plemeno. Krásně jsme si sedli, je tak akorát akční (pro mě), je to přátelské a veselé zvířátko, nemá problém s kočkama, velikostně naprosto ideál a dá se s ním podniknout ledasco.

Pořídit si třeba tu tenkrát vysněnou akitu do města, do bytu ke kočkám, jako začátečník...no asi bych se hodně divila 😀

Xerxova
Xerxova (1025 příspěvků) 11.10.2024, 09:46:05 xxx:xxx.a4f4:e4ba
Zuzika:

Ahoj, chtěla bych pomoct s výběrem pejska. Váhám mezi NO a Irským setrem. Pozemek mám velký. Které plemeno je náročnější na výchovu a na péči. Jdou tato dvě plemena nějak porovnat vlastnostmi? Děkuji předem.


irský setr ocení dlouhé procházky v přírodě. Dlouhé neznamená půlhodinka. Navíc za každého počasí. Musíte zvládnout lovecký pud, musíte naučit klid v přítomnosti zvěře. To je opravdu hodně práce. Intenzivní práce. Nejšťastnější bude s vámi venku. Je to pracovní plemeno - bez práce bude nešťastné a pobyt na zahrádce mu je k ničemu (rozhodně není vyšlechtěno k hlídání). Navíc je to lovecký pes - tudíž bude ostrý na kočky a jiné šelmičky… a zase se správné chování musí důsledně a neustále učit.

Německý ovčák je všestrannější - ale zase platí, že je to pracovní plemeno. Takže musíte vychovávat, cvičit, pracovat. Zahrada je fajn, ale společnost a činnost psovi nedá… U německého ovčáka pozor na zdraví rodičů - je to plemeno, které není po zdravotní stránce až tak bezproblémové…

Důležité je, co chcete se psem dělat, proč chcete právě tato plemena. Kolik máte času na psa (a kolik ho budete mít v následujících třeba 10 letech), kolik prostředků máte na psa (nejen strava, ale i veterina, výcvik…), jak to máte s dovolenými, kdo se postará v době vaší nepřítomnosti (nemoc, služební cesta)… prostě si to chce dobře rozmyslet.  Vůbec vás nezrazuji od plánu pořídit si psa - jen říkám, opravdu si to dobře rozmyslete

rapotačka (neregistrovaný) 11.10.2024, 09:58:31 xxx:xxx.807b:4c04
balu:

Můžu se zeptat, proč výběr mezi NO a irským setrem? 

Jsou to diametrálně odlišná plemena, vyšlechtěná k naprosto rozdílnému použití. Ale to snad víte, pokud jste si o těchto plemenech aspoň něco přečetla. 

Takže co vás vede k takovému výběru? 


Předpokládá, že jí ten pes bude slušet.

Do každý ruky jednoho a . . . holky padnou na zadek. 

Sardullah
Sardullah (1567 příspěvků) 11.10.2024, 10:12:34 xxx.xxx.221.216

Jako já jsem absolutně překvapená z toho výběru resp. která plemena se dostala do finále. Měla jsem obé … NO i krátkodobě setra a teda z mého pohledu jsou to plemena diametrálně odlišná.

Takže já tady nebudu vypisovat co a jak které plemeno.

Spíš by měla zadavatelka napsat.. život se psem si představuju tak a onak, pes bude žít v takovém a makovém režimu a ráda bych s ním dělala tyto s tamty aktivity. Jsem pokročilý pejskař a nebo úplný začátečník… budu se psem chodit někam do školičky, na cvičák a nebo si budu vychovávat a cvičit sama? Kolik času denně se můžu psu věnovat?

Je totiž docela dobře možný, že nebude vhodné ani jedno plemeno.

Zadavatelka píše o velkém pozemku, což je teda pro mě budí vždycky takové podezření jakože pes má velkou zahradu a tudíž to je jeho zábava a není potřeba dalších aktivit.

Zadavatelko zkuste spíš napsat, co vy nabízíte psu.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1223 příspěvků) 11.10.2024, 10:43:04 xxx:xxx.7d50:cf7b
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 11.10.2024, 10:12:34

Tak, oni jsou psi, kterým i ta velká zahrada defakto stačí. Ovšem, taky, jde o to, co je velká zahrada. Pastevec, kterého máme doma je sice nadšený, když se jde několikrát týdně na procházku, ale zároveň je na něm vidět nervozita, když už je moc dlouho z baráku, jestli se tam neděje něco nekalého. Taky by byl  nešťastný, kdyby byl na zahradě sám. Ale má tam další dvě fenečky, kočky, drůbež, babičku, prostě po většinu dne má o zábavu postaráno. Když je na procházce moc dlouho, mohlo by se určitě stát, že se nám do domu vloudí zákeřný cyklista a sebere mu nějaké hračky a babičku k tomu. O výcvik se budoucí majitel starat celkem nemusí, protože pastevec sice moc dobře ví, co po něm majitel chce, ale protože to jsou jen různé malichernosti, tak je stejně dělat většinou nebude. Uplatit se nedá, protože odměnou je vize že uloví cyklistu, na žrádlo a aport kašle a majitele sice miluje, ale ze zkušenosti ví, že pokud se mu majitel schová, on ho najde snadno, naopak nikoli. Takže pokud tazatelka chce psa hlavně na zahradu a necvičit s ním , NO ani irský setr se nehodí, ale pastevec, proč ne. Jestli cvičit chce, je určitě nejsnazší ten NO.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1041 příspěvků) 11.10.2024, 11:36:47 xxx.xxx.143.141

Ahoj, dotaz je na místě, chválím. Jak píší jiní, hledejte prvotně podle svého životního stylu, charakteru psa a co můžete psovi nabídnout, a pak teprve podle vzhledu, timhle sítem projde vždy více plemen. Velký pozemek je fajn, ale je k ničemu, když se člověk psu adekvátně plemeni a povaze nevěnuje. Víte, ona většina psů (nepočítám extrémy jako jsou severská plemena apod.) bude spokojená klidně i v garsonce, když má vedle toho dostatek pohybu, vyžití a společnosti.

keriton
keriton (557 příspěvků) 11.10.2024, 12:38:57 xxx.xxx.80.147

S oběma plemeny bude určitě super akční život, pokud vám nevadí se psovi každý den věnovat dle jeho potřeb, a především v prvních 2-3 letech investovat velké množství času a energie (a samozřejmě peněz) do výchovy a výcviku. 

Obnáší to například dlouhé měsíce (někdy roky) vodit psa na stopovačce v jakémkoliv počasí, protože se zatím nedá bezpečně pustit na volno. Zvládnout fyzicky 30-40 kg váhy, když pes ještě neumí netahat na vodítku. Tušit, jak a k čemu psa potřebuji vychovat. Vyrážet za kvalitními trenéry (často někam daleko) a nechat si radit, jak psa správně vést, socializovat. Umožnit psovi aktivity, ke kterým je plemeno šlechtěné …. atd.

Myslím, že takové psy by si měli pořizovat jen lidi, kteří se s plemenem dobře seznámí a jsou si jistí, že to je přesně to, co chtějí a jsou schopní zvládnout - ta nálož energie, rychlost a intenzita reakcí, sklony k určitým výchovným problémům, atd.

sutrik
sutrik (432 příspěvků) 11.10.2024, 13:33:15 xxx.xxx.161.25

Ptáte se na porovnání vlastností. Hodně se dá dohledat na webu. 

Pro první orientaci se mi líbí stránky: https://www.chlupaci.cz/magazin-psi-plemena/ . Konkrétně:

Uvádí tam u plemen i negativní stránky povahy. Co jiné stránky okecávají (např.  “silný lovecký pud”), tady často napíší na plnou hubu (např. může vést při špatné výchově a výcviku k tomu, že pes skončí pod koly auta).

Po prvotním výběru určitě doporučuji pročíst stránky chovatelů, navštívit nějakou výstavu, popovídat si s majiteli… Tak se dozvíte nejvíc, na web se vše nevejde a je často i zkreslené.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.