Aktuálně: 3 998 inzerátů202 513 diskuzních příspěvků18 161 uživatelů

Názor na úl

Anonymní (neregistrovaný) 08.10.2024, 10:22:11 xxx.xxx.87.179

Jaký máte názor na včelí úl Mini Classic na videu?

Tom50
Tom50 (894 příspěvků) 08.10.2024, 16:51:52 xxx.xxx.139.250
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.10.2024, 10:22:11

Ona je špatná už pilotní otázka. Jde o nepochopení a nepochopila jste ani vy. Toto není úl, ale jakýsi hybrid mezi oplodňáčkem a plemenáčem. Co je co si každný nastudujte sám. Pro malovčelaře zbytečné, nevhodné a polystyren vadí minimálně, nezimuje se v tom. Mohla jste si všimnout, že to nemá medník a taky je to na úl nesmyslně maličké.

Oplodňáček- malá spotřeba včel, vyhodí se pak plod i zásoby. Matka se oplodní v minismetenečku, ten si musí postavit dílo. Opotřebené včely se pak usmrtí a dílo s plodem a zásobami vytaví.

Plemenáč používá standard míru, matka se oplozuje v oddělku, včely nemusí nic stavět. Velká spotřeba včel a oslabení kmenového (to je naopak skvělá protirojovka). Oddělek se využije, dá se v tom oplodnit několik matek stejně jako v oplodňáčku. Nic nepřijde nazmar, využijí se včely, zásoby i plod. Buď se to vyzimuje jako záložní matka a nebo rezervní včelstvo, taky se to dá v září spojit s kmenem. Jenže ne každý chce množit včelstva, někdo nemá dost placu na zahrádce a podobně. 

Dlouho tu chybělo něco mezi. Kdysi to vyřešil jakýsi pan Antes zvláštním pantem, daly se koupit. Když umřel pozůstalí nevěděli co si za to říct a tak to skončilo v zapomnění. Antespant umožnil zlomení standard rámku v půlce a tak se ze dvou rámků třeba míry 39x24 udělaly 4 rámky míry 19,5x24.

Ve videu je totéž, ale bez pantu s jiným systémem spojení malých rámků na rámek velké normální míry. Z videa jsem nepochopil jakou míru ty rámky po spojení dávají, asi to bude některý Langstroth.

----------------------------

Takže. Podle mě vynikající věc. Má to krmítka, má to možnost zmenšit česna. Blbé na tom je, že to má česna na opačné strany, to jen nějaký magor kdysi vymyslel blbost a pořád se to napodobuje. Česna můžou být vedle sebe a kdo zná množárnu tak dokonakle fungovala česna na jednu stranu od sebe  asi 11-12 cm a matky nezalétávaly, nevykrádalo se to, nervalo se to. Udělat toto na naší míru, třeba 39x15 a z masivu smrk 20 mm, nemělo by to chybu. Samosebou česna vedle sebe. Kdyby Západní géniové u práce mysleli a nechovali se ke včelám jako prasata, ptali by se, kam se podějí včely z opačné strany, až dvě jednotky v úlku spojím? Taky to pak musí stát samostatně a ne v řadě a taky včely, když mají výlety ke včelařovu klínu, kdyby to bylo v řadě a nemohlo se z boku, pak včely útočí na všechno, co se postaví do jejich dráhy letu. Ale kdo jak chce, kdo se zhlíží v Západu jeho boj.

Úlky na sobě další nesmysl, ptal se někdo kam se vžebrají a zda nebudou pobity včely z horního úlku, když se dá stranou, aby se mohlo pracovat ve spodním?

Tom50
Tom50 (894 příspěvků) 08.10.2024, 21:09:59 xxx.xxx.139.250

Omlouvám se, nedokážu se na něj dívat a poslouchat ho, jeho nahota je pro mě tak strašná, je mi trapně za něj jak je uboze trapný. Může mi tu laskavě anonym jasně napsat, jakou míru má ta věc? Nebo anonym neumí psát a umí jen dávat odkazy? Mě se nechce konzumovat dlouhé hovadiny jen proto, abych se dozvěděl vteřinovou informaci! Zbytek je jen nepotřebný balast.

A vlastně je mi to fuk. Já vím jak funguje Antesův pant, mám je nakoupené už 30 let, ale prostě je to nesmyslná komplikace, prostě nejsnazší je plemenáč na míru jakou používám. Je to snadné, rychlé, umím to a není potřeba řešit nic víc. Oddělky stejně dělám, musím. Uvedený úl je jen další zbytečný krám. Inu, on prostě i Antespant je zbytečnost, jinak by se to prosadilo. Složitý rámek jak je v prvním videu je dost opruzná komplikace. Jak kdo chce, já jsem ve včelařině o míle dál.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.