Rád bych podebatoval o tom kam se ubírají holubi plemene polský rys. V minulosti jsme na vrcholných výstavách často vídali netypické rysy, velmi dobře nebo i nejlépe oceněné.
Někteří rádoby špičkoví chovatelé přesvědčují posuzovatele a jak je vidět úspěšně,že holubi tvarem připomínající spíše kachny nebo husy, jsou ti správní představitelé plemene.
Došlo v posledních letech ke změne našeho vzorníku? Nebo byl už konečně přijat evropský vzorník?
Rys je především holub sladěného tvaru, tzn.krátký, na zad skloněný, délka odpovídá dvěma šířkám hrudi, přiměřeně silného a krátkého krku, přiměřeně velké hlavy/malá hlava je hrubá vada/ syté základní barvy a výrazné, pravidelné, čisté kresby. Bohužel se neustále setkáváme s chovateli, kteří své netypické holuby prosazují, jako ideál.
Odpověď na příspěvek uživatele Dragon z 02.10.2024, 07:52:15
před 50 lety, rysi měli mnoho mladých, běžně polařili, nepotřebovali se ládovat léky, dnes je problém odchovat ,aspoň několik mladých, je to spíše mondén, s rysí kresbou
před 50 lety, rysi měli mnoho mladých, běžně polařili, nepotřebovali se ládovat léky, dnes je problém odchovat ,aspoň několik mladých, je to spíše mondén, s rysí kresbou
Ano, holubar má pravdu. Jen bych chtěl ještě něco doplnit. Mnoho užitkových plemen holubů postihla změna vesnice s přechodem od pěstování potravin na velkovýrobu potravin v padesátých a šedesátých létech minulého století. A po roce 1990 se všechny změny ještě umocnily. A změnila se také legislativa při ochraně predátorů. S tím se změnily i podmínky a náhled na chov holubů. Dnes volně chovaní holubi jsou spíše výjimkou. Směr šlechtění polského rysa (dnes již jen rysa) udávali němečtí chovatelé, kteří z něho (a mnoha dalších plemen) vyšlechtili holuba pro výstavy, kdy mnoho plemen má našlechtěnou postavu a letové vlastnosti některých slepičáků. Snad v Polsku se pokouší zregenerovat toho “původního rysa” pod názvem staropolský rys.