Dobrý den, kolik tak vyjde endoskopicke vyšetření u kone na klinice? Je lepší kone odvést přímo tam, a nebo ve staji? Mam podezření u svého koníka na vředy, jelikož mi pořád hubne. Děkuji
Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli nemůže být vyšetření pro kone nějak nebezpečné? Nebo zkusit nasadit omeprazol na slepo? Jde o to, že už delší dobu máme problém s nasvalovanim horní linie, kde nemá skoro žádné svaly (chodíme často kopce, máme 1x tydně tréninky, gymnastiku pod sedlem, práce cca 3-4x do týdne) a je i přesto opadly, navíc mu lezou i žebra, i když mi přijde, že žere dost a krmení má sestavené podle vyzivarky. Už jsem zoufala a nevím co dělat. Podle vet prý nevykazuje úplně priznaky při vredech, ale zase to neznamená, že je nemůže mít.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucic z 28.09.2024, 17:57:51
Než budete dělat endoskopii, vyloučila bych pravděpodobnější příčiny.
V prvé řadě má neomezený přístup k senu, popř. pastvě? Není prostě jen hladový? Žere s chutí? Jaká výživářka sestavovala krmnou dávku a co mu tedy dáváte do žlabu?
Kdy měl naposledy dělané zuby? Co je to za plemeno a jak je starý?
Je to ČT, má 14 let. K senu bohužel nonstop přístup nemá, v ustajeni bohuzel neni moznost, dostává denně tak 4-5 velkých sitek sena, žere s chutí, vždycky v kybliku vse sezere a u sitky je pořád. Zuby má dělané 4 měsíce zpátky, dostává Sano ProEQUI Müsli No Grain 1 kg, vojteskove granule a sladkovy květ půl kg, řepkový olej, perfect equi. Na dotahovani podbrisniku občas reaguje špatně, často okusuje strom při tom..
Přes léto vypadá mnohem lépe, sice s nasvalenim máme pořád problémy a nemůže nabrat svalovou hmotu.. ale jak přijde podzim a zima, je to hrůza, začnou mu lest žebra a celkově snad ještě více opadne..
Ještě mě napadlo ho dát do boxu a dát mu tam třeba 3 sitky s malými oky aby mohl pořád žrát.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucic z 28.09.2024, 20:20:27
Chápu správně, že je kůň 24 hodin venku na pastvinách? Mají tam trávu? Nebo je to jen vydupaný výběh a proto dostává seno. My třeba máme ve výbězích pořád ještě dost trávy.
Je ve výběhu sám? Tzn. těch 4-5 sítěk sena sežere jen váš kůň, nedělí se o něj náhodou ještě s ostátními koňmi? Obecně seno do sítí dostávají tlustí koně, aby se zpomalil a zmenšil jejich příjem potravy. Váš kůň má ale opačný problém.
Za mě by v prvé řadě kůň měl dostávat seno volně ložené a ne do sítí. A měl by ho dostat tolik, kolik ho je schopen sežrat. To znamená ideálně by ho měl mít k dispozici pořád. A přes zimu pak na něj hodit deku.
Kone ve výběhu už trávu nemají. Dostávají seno pouze do sitek a každý na celý den má tak v prumeru 4-5 siťek. S ustajovatelkou se bohužel nešlo domluvit jinak.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucic z 29.09.2024, 08:31:47
A těch koní je tam kolik? Jako, že každý má k dispozici 4 -5 sítí se senem? To se mi nějak nezdá.
Takže máte koně v ustájení, kde hladoví. Navíc problém s nasvalením celoročně - to už vidím jako něco vážnějšího - chybí třeba selen, začervení, špatné ježdění, Cushing…?
Chtělo by to pořádné vyšetření. Vet nenavrhl odběr krve? Je to specialista?
Ve vašem případě by asi neuškodila investice do odvozu na kliniku.
Je tam 7 koni a dostávají seno do sitek tak 4-5x denně. Koprologi má udělánou a vše je ok, jezdíme pod trenerkou, tréninky mu hodně pomohly s nasvalenim krku, plece, i trochu zadku, ale zada pořád špatná… Selen v tom krmivu má zarazen , ale testy určitě udělat ještě můžeme, minulý rok jsem mu dělala krevní testy, a ty měl na pár drobných vychylek (E) ale jinak v pořádku. Na kliniku ho určitě odvést chci, plánovala jsem mu udělat tu endoskopii, ale zase mám strach, ať to není pro něj nějak nebezpečné a jestli bychom neměli prvně udělat jiné testy.. měl zranění kycle a dostával léky na bolest, tak jestli mu i tohle nemohlo vředy způsobit, ale zase měl problémy s hubenosti a nasvalenim i před tím. Už jsem opravdu zoufala, vidělo ho už tolik veterinaru a nikdo miuplne neřekl, co s ním mám dělat, jen ať má nonstop přístup k seno, který mi bohužel nešel prosadit.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucic z 29.09.2024, 09:17:14
měl zranění kycle a dostával léky na bolest, tak jestli mu i tohle nemohlo vředy způsobit, ale zase měl problémy s hubenosti a nasvalenim
+ by to ještě chtělo fyzio - špatná záda jsou problém. Kůň je nejspíš bolavý a nedivím se, že se při sedlání šklebí. Nemá jiný způsob, jak dát najevo diskomfort. Vředy to vůbec být nemusí.
Takže teď mu dělat endoskopii není úplně dobrý nápad, a spíš počkat? Budu se snažit do něj rvát seno, a domluvit se s fyzio, pokud ani tohle nepomůže, tak klinika. Ještědem se chtěla zeptat, jestli má to endoskopicke vyšetření nějaké rizika? Děkuji.
Odpověď na příspěvek uživatele Lucic z 29.09.2024, 10:16:03
Tak ještě jednou - ten kůň potřebuje pořádně nakrmit (což, jak píšete, nejde) a vyšetřit, ideálně na klinice, protože tam mají pohromadě všechny specialisty - to zajistit můžete.
Je tam 7 koni a dostávají seno do sitek tak 4-5x denně.
začala bych odtud…zajistit koním objemné krmivo, ono stejně ať budete dělat cokoliv a nezajistíte základ krmení , nic se nezlepší.
upřímně: opravdu si myslíte že někdo chodí a dává koním do sítí seno 4-5x denně? velikost sítě? na kolik je kilo? … nějaké seno do boxu na noc jen pro konkrétního koně? pravděpodobně budete muset změnit ustájení, tam bych nebyla už ani týden.
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 30.09.2024, 09:07:58
Tak nějak. 4 - 5 sítí se senem na 7 koní - už to je divné. Z takového ustájení bych odcházela velmi rychlým krokem. Přesněji řečeno, tam bych si koně ani nedala.
Extra seno v ustajnení, pokiaľ by nebolo iné riešenie, by som skúsila riešiť nejakým príplatkom trebárs. Kôň, ktorý nemá na sebe extra hmotu naozaj potrebuje vlákninu futrovať koľko sa dá. Dala by som aj deku, aby a minimalizoval únik kalórií. Ak je kŕmený iba zo siete, je možné, že tam bude nejaký stres z toho nedostatku, zvlášť ak je na siete viac koní. A pokiaľ sa trebárs tie siete dávajú na vyššie miesto, je možné, že to neprospieva správnemu držaniu tela a chrbát trpí. Tak isto môže slabšie osvalenie spôsobiť aj nepadnúce sedlo, zvlásť ak ostatné časti tela vyzerajú pomerne ok. Možností je viacero, aj tie vredy. Takto narýchlo by som pridla aspoň rakytníkový olej do kŕmenia. Každá sedácia je riziko, ale trebárs pred gastroskopiou na klinike by mali koňa vyšetriť - aspoň popočúvať srdce, dýchanie, zmerať teplotu, takže teoreticky sa to riziko minimalizuje. Ak teda nemáte výsledky od veterinárov doma, môže to mať zmysel na klinike - viac odborníkov na jednom mieste. A hlavne, na klinike je trebárs kratšia čakacia doba, než u terénnych vetov, nie každý veterinár gastroskopiu robí, počítala by som s cenou tak okolo 10.000 Kč.
Takže teď mu dělat endoskopii není úplně dobrý nápad, a spíš počkat? Budu se snažit do něj rvát seno, a domluvit se s fyzio, pokud ani tohle nepomůže, tak klinika. Ještědem se chtěla zeptat, jestli má to endoskopicke vyšetření nějaké rizika? Děkuji.
než začnete jezdit koni dejte do žlabu k dispozici senné granule nebo vojtěškové půl kila (asi ovlhčené a rozpadlé -pokud má hlad bude hltat, aby se neucpal, stačilo by i seno…) , cca asi tak hoďku před ježděním? udělá si tím takovou peřinku na zažitině v žaludku a při cvalové práci nebude zažitina s kyselinou rozstřikována po stěnách žaludku…kdyby ty vředy. A k sitím: i sítě dokáží koně stresovat natož hlad(stres- vředy), měl by mít k dispozici i seno volně.a pokud možno sítě bez uzlů.