Aktuálně: 4 013 inzerátů200 927 diskuzních příspěvků18 133 uživatelů

Černé fleky a spojitost se stravováním Aratingy Sluneční

trojAAAcko
trojAAAcko (123 příspěvků) 27.09.2024, 15:40:27 xxx.xxx.7.123

Zdravím,

už nějakou dobu řeším s přitelkyní jedno téma a nějak nemůže dojít k jednoznačnému závěru. Jedná se o to, že si všímáme už delší dobou u naší Aratingy černých “čárek” či skvrn na koncích peří viz. foto. Hledali jsme různý články, diskuze i na zahraničních stránkách a je to spíše matoucí než vysvětlující. Někdo píše, že je to primárně jen špatnou stravou nebo pak jsme se tak koukali na fotky a videa chovatelů na sociálních sítí kde to měla pomalu 50% Arating a nikdo se k tomu nevyjadřoval, že je něco špatně. Tak jsem se rozhodnul zeptat tady.

Dotaz teda zní čím vším takové černé fleky můžou být způsobené, jak velká spojistost je se stravováním apod….

Rád bych napsal i to co čím ho krmíme, ale krmení a případné cvičení papouška má spíše v režii přítelkyně a já si to moc nepamatuji (mám i svých starostí dost 😃). Jinak naše Aratinga má spoustu pohybu a není vidět, že by ho něco trápilo. Tím jak mám jednosměnný provoz a přítelkyně 3 směnný tak jednou za tři týdny se zavíra týden do klece (jen po dobu ranní směny) jinak má převážně volný pohyb, protože buď je doma přítelkyně nebo já. Je z něj hodně dobrý letec a skvělý společník řekl bych, že bývá až moc vlezlý a otravný kolikrát. 😃 Před pár měsíci (v tu dobu už ty černý fleky měl) jsme s ním šli na kontrolu na veterinu kde udělali komplet testy a všechny vyšly v normě.

Obrázek
trojAAAcko
trojAAAcko (123 příspěvků) 27.09.2024, 16:45:50 xxx.xxx.7.123
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.09.2024, 16:25:10

Bereme vždy jak to jde a když je slunečno. Udělal jsem do okna takový rám, dal tam pletivo a namontoval do okna abychom mohli větrat bez “chytání” a uzavření v kleci. Přítelkyně tam udělala ze dřeva různý možnosti prolézaček, hraček aby se taky zabavil. Zrovna můj byt bych úplně nenazýval slunečným bytem, ale možnost slunění má - ještě jsme dali v místnosti UVB (mám jich docela zásobu 😃) aby svítila do prostoru když třeba je zataženo a prší. Před pár měsíci si koupila přítelkyně s rodiči dům (kde byl i chovatel ptactva) kde jsou venkovní voliéry - tam ho nedáváme, protože to chce opravit, ale když tam pracujeme tak je třeba v kleci na zahradě kde na nás vidí a zároveň je i na sluníčku. Bereme i na výlety, koupil se kvůli tomu i batoh pro papoušky na ktery si zvyknul a sám tam automaticky zalézá když ho vezmem na záda viz foto. Takže osobně si myslím, že sluneční svit má. 

Edit: Můj byt ještě má uzavřený vnitroblok kam s ním taky chodíme. 

Obrázek Obrázek
Leithian
Leithian (826 příspěvků) 27.09.2024, 16:59:50 xxx.xxx.44.69
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 27.09.2024, 16:45:50

Zkuste se zeptat  partnerky na krmení ještě. Já jsem teď mimo domov ale večer ojuknu náš párek arating skunečních jak jsou na tom teď (oba 5letí každý ale z úplně jiného prostředí tak mohu porovnat aspoň malinko).

Ale teď mě napadlo. Jak dlouho to má? Nemůže to být stres ze změn? Naši ho (ať aratingy, alexové nebo jen agáči) projevovali vždy jen nějakou “ptákovinou”.

Píšete že pár měsíců zpět ten dům…. Souvislost to mít může? Ještě, jak je cca starý a holka nebo kluk? 

Omlouvám se za dotazy ale ten problém mne zaujal a samotnou mne zajímá co to způsobuje.

trojAAAcko
trojAAAcko (123 příspěvků) 27.09.2024, 17:35:41 xxx.xxx.7.123
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.09.2024, 16:59:50

Úplně v pohodě, jen se ptejte. Pokusím si vzpomenout a dohledat co nejvíc věcí. 
Jinak stres nás napadnul taky, ale nějak nám to moc nevychází. Je to samec a teď v září měl teprve rok, kupovali jsme ho koncem roku 2023, podle fotek co jsme dohledali tak to neměl při koupi, objevilo se to cca někdy v Březnu (takže nějak po 3 měsících). 

Zkusím ještě dohledat kdy se dělali ty testy u veterináře, ale myslím, že to bylo někdy v Červenci a dům se kupoval v Srpnu. Druhý veterinář doporučil nějakou stravu (já u něj nebyl tak nevím) + vitamíny které by měly pomoct a nemůže se předávkovat → “takže množství dle libosti” (opět si bohužel nevzpomínám na názvy). 😃 Více méně to aktivně pozorujeme dobrých 3-4 měsíce a na doporučení druhého veterináře to pomohlo jen dočasně a pak se opět tyhle černé skvrny objevily znova.

Stres nám ještě nevychází i v tom smyslu, že je hodně sociální. Rád pomalu přilétne každému na ruku kdo jí nastaví. Když třeba večeříme tak on musí taky tak vždycky má misku s jídle na stole a jí s námi. Kdyby měl stres třeba ze změn nebo spíše našeho cestování, tak si nemyslím, že by sám dobrovolně zalezl do batohu když ho dáme přes rameno.  Naučil se rozpoznat kdy je zavřené třeba okno a když chce u mě na bytě na parapet k pletivu a letí tam když je zavřené okno tak zabrzdí, otočí se a letí jinam. Takže blbej asi úplně není, ale říkám mu, že je autista. 😃

Leithian
Leithian (826 příspěvků) 27.09.2024, 17:43:24 xxx.xxx.44.69
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 27.09.2024, 17:35:41

Co se týče stravy mohla bych doporučit asi jen zkusit granule harisonsky. Ony na to nevypadaj ale nám zachránily alexe během naprosto nechutně brutálního přepeřování kdy to s nim nebylo růžový. Normálně je nechtěl a tehdy to s piškotem bylo to jediný co dobrovolně žral. Je fakt že pak on i samice v době kdy to baštili tak ač byli čistě bytoví bez slunění měli peří moc hezký a i vybarvení a zobáky.

Podle toho co píšete to vypadá na nedostatek něčeho v krmení. Možná jen jeden nějaký prvek…

nebo ho už přešla puberta jde do dospělosti a chybí partner. Jinak mne asi zatím nic nenapadá. Doma pak zkontroluju ty naše schvalně..

možná pokud máte fb zkuste napsat chovateli Jiří Mrcek. Aratingy jsou jeho specialita a má snad všechny poddruhy. A dělá to x let. Já na něj sice telefon mam ale bez jeho souhlasu si nelajznu předat. 

zjarda
zjarda (245 příspěvků) 27.09.2024, 19:30:22 xxx:xxx.a8e7:5720

Zdravím,  dle mého názoru řešíte a zbytečně platíte těm “odborníkům študovaným” něco co vůbec netřeba!  A víte proč? Nebo ten sameček není dospělý a tudíž nemůže mít takové barvy!  Konečnou barvu mají + - ve 2letech! Takže jen vydržte a uvidíte, že vše je a bude v úplném pořádku.  S pozdravem Zappe 

Leithian
Leithian (826 příspěvků) 27.09.2024, 20:13:37 xxx.xxx.44.69
»
Odpověď na příspěvek uživatele zjarda z 27.09.2024, 19:30:22

Jsem to debil. To mi vůbec nedošlo 🤣🤣🤣 děkuju. Vůbec mi nedocvaklo že se dobarvujou. 

trojAAAcko
trojAAAcko (123 příspěvků) 27.09.2024, 21:04:57 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele zjarda z 27.09.2024, 19:30:22

I nad touto možností jsem uvažoval, že to může mít souvislost s přepeřováním a po čase se to srovná. To víme, že se přepeřují a zbarvují do dvou let a někdy to může trvat i jeden rok. Jenže ne vždy se dá snadno vysvětlit stresující polovičce ať nad tím “mávne rukou” a počká. To samé bylo když jsem jí před rokem a půl kupoval Krajtu Královskou. Krajta neměla úplně ideální podmínky, ale extrém to taky nebyl a měla trošku dýchací problémy (lehce zahleněná). Jsem řekl, že se upraví podmínky a během 1-2 svleků bude v pohodě a nemusíme na veterinu. Tak to dopadlo tak, že jsme stejně šli na veterinu k veterinářovi ke kterému chodím s plazy a jedovatými hady a ten řekl, že abychom změnili ty podmínky (které už byly hotové) a počkat na svlek. Po svleku samozřejmě byl už v pohodě a poté už nebyl jediný problém. Jenže jistota je jistota a tohle byla právě, že obdobná situace, kdy chtěla udělat komplet testy aby věděla zda je v pohodě a dle výsledků je. 

Jako osobně nic nemám proti tomu jít na veterinu a zaplatit za nějaké testy, protože to mi dá nějakou jistotu, spoléhat čistě jen na selský rozum se taky nemusí vyplatit a ohledně tich peněz… jak říká moje babička - peníze, byly, jsou a budou, ale my tu nebudeme. Tudíž to úplně neberu jako zbytečné placení, ale spíš jako podporu veterinářů, že tu jsou a že nám dají nějaký ten klid na duši. Jen mě zajímalo, jestli je třeba nějaká souvislost právě se stravou, či genetikou apod… s těmi skvrnami.

zjarda
zjarda (245 příspěvků) 28.09.2024, 01:48:48 xxx.xxx.139.178

Zdravím,  to co jste napsal se celkem dá pochopit a navíc je to každého osobní věc! Ale abych je teda jakkoliv podporoval, tak to u mě jistě nehrozí! Své zkušenosti s nimi jsem už tady zmiňoval a už i dříve na Ifauně a navíc jsem nějaký ten pátek  pracoval v ZOO u ptáků a papoušků a vím jak to teda chodí a jak vypadá péče veterinářů, no comment 👎! A ohledně té jistoty u nich, tak to nebudu komentovat, ale raději bych zašel k faráři! To raději daruji peníze Dobrému Andělovi pro děti. Ale je to jen můj postoj! Ano svatá pravda - peníze byly a jsou a i budou a je na každém jak s nimi naloží. S pozdravem Zappe 

trojAAAcko
trojAAAcko (123 příspěvků) 28.09.2024, 09:32:57 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele zjarda z 28.09.2024, 01:48:48

Zdravím,

samozřejmě, každý má své zkušenosti s veterináři a někteří jsou fakt “experti”. Jak z vlastní zkušenosti či třeba z FB skupin kdy jejich myšlenkové pochody a rady taky kolikrát stojí …. 👎, ale rozhodně nemám ve zvyku házet všechny jednoho pytle. Například k tomu co mi občas pomáhá s plazy, za mě super přístup, často jezdí po světě (Vietnam, Sri Lanka, apod…) a ten mi vždy pomůže skvěle, jenže za ten čas už si s plazy taky poradím s mnoha věcmi a není potřeba k němu chodit. Vzhledem k tomu, že zřejmě jste z plzeňského okolí, tak si troufnu říct, že +- známe ty stejný jména veterinářů, jak ohledně ptactva tak i plazů, obzvlášť i tich “nekvalitních”. 

Ano, existuje tisíce věcí co se dá podporovat. Taky jsem třeba chodíval darovat třeba plasmu pár let zpátky. Moje babička je doslova studna mouder zkušeností a myslím si, že všechny jsou využitelný i dnes, jen se musí jinak použít (“Nová doba! Host vyhazuje vrchního!”), ale základ myšlenky zůstavá. To si hned musím pustit Saturnina, tam je tich mouder celá řada i krásně zahráno, knížní předloha též 👍. 

A ohledně podpory jsem si ještě vzpomněl na jednu věc která se stala nedávno a dovolím si trošku odběhnout trošku od témat zvířat. Pomáhat se dá i takovým způsobem. 😃

https://www.krimi-plzen.cz/a/lekar/

I tak děkuji za Vaše vyjádření a Váš pohled na naší situaci. 😉


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.