Aktuálně: 3 995 inzerátů201 598 diskuzních příspěvků18 147 uživatelů

Zavíječ

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1189 příspěvků) 26.09.2024, 03:32:01 xxx:xxx.3f2a:7565

Zdravím. Včera jsem kontrolovala souše a do několika z nich se mi dal zavíječ, tak mě napadlo se zeptat, jak skladujete - chráníte souše?

Také jsem narazila v novém článku od Gora na zmínku o desinfekci úlů, mohli byste dát nějaké typy, jak a čím desinfikovat nejlépe násatvky? 

Pomalu se blíží období, které je ideální na podobné práce, tak ať máme inspiraci.

Díky moc, za případné typy.🙂

Tom50
Tom50 (887 příspěvků) 26.09.2024, 07:03:02 xxx.xxx.139.250

Mě fungují jen sirné knoty. Mizerně, na vajíčka nepůsobí a i když na metrový štos dám dva, pozabíjí to jen motýlky, všechny housenky ne a vajíčkům ten plyn nevadí vůbec. Musí se to opakovat po 2-3 dnech a pak zase třeba po týdnu, až se vylíhnou z vajíček larvy. Je to nerovný boj. Vždy je nutné spalovat knoty ve spešl lampě. 

https://www.vcelarstvi-razovi.cz/p/sirna-lampa?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw6c63BhAiEiwAF0EH1DeSjB26nEGJ0IY32w8kLVrOxrpJatAc2Rqol8UQ35w82ocMcRXwmRoCufwQAvD_BwE

Na VF psal jakýsi Pešek - IRP. Měl se syny kolem 300 vč a všechno dílo skladoval na půdě stodoly a tvrdil, že hic, co tam umí v létě být, zavíječ nesnáší a je to bezpečné. Nevyzkoušel jsem.

Staré souše neskladuji, nebo nepatrné minimum. Vyčištěné od zásob za blinovkama z jarního komorování ihned vyvařím, nechám si jen jednu pro zamýšlený oddělek, chci například 20 odd, nechám si asi 20 souší a spíš mladších a se zásobami. Vždy mám o souše bídu, jak je syslím, sežerou mi je zavíječi.

Panenské dílo zavíječi nenapadají a nebo nepatrně. Mám včelařské zázemí v cihlovém domě, kde, když nepouštím teplo z venku, tak teplota nikdy nepřeleze ani za největších hiců přes 22-23. Druhým rokem ale napadnou i panenské, skladované v banánovkách. Obyčejně ale jen nepatrně. Panenské medové plásty nenapadají snad vůbec a když tak sem tam nepatrná pavučinka. Panenské se zásobami jim nešmakuje.

Velice se mi osvědčilo jakékoliv dílo ihned po vyndání z úlů se včelami nějak uzavřít, třeba ve štosu nástavků. Pravidelně uchráním dílo se zásobami pro oddělky až do doby tvorby oddělků. Mezi nástavky dávám stejné igelity jako používám na strop. Larvy by igelit prokousaly, ale dokonale utěsní styčné spáry mězi nástavky tak, že se tam motýlci nedostanou a nenakladou vajíčka.

Nikdy nic nijak nedezinfikuji. Jakékoli savo, louh a podobné věci bych nikdy nepoužil proto, že nejde pak rámky a nástavky tak dokonale opláchnout, aby vsáklé chemikálie nebyly ve dřevu. Protože, zkuste si sami představit, že vás někdo bude nutiti žít v dřevěném baráku se stěnami a nábytkem nasáklými louhem nebo jinou chemií. Soda je tak maximum (ani tu nedávám), co bych byl ochoten použít. Rámky se vaří při vyváření a nástavky vyžehnu, tak asi jednou za 3-5 let, když se uvolní. Pak je vyčistím, vyžehnu do černa a z venčí obnovím nátěr. Totéž dna, ta častěji.

Parafín nikdy v žádné podobě do mých včel nesmí a tak nástavky vařené v parafinu nepoužívám a odsuzuji, možná je to hloupé. Ze stejného důvodu jako u chemikálií. Ale možná někdo popíše nějakou dobrou dezinfekci inventáře. Tvrdím, že výše popsané + prazákladní hygiena práce stačí na to, aby se inventářem žádné patogeny nešířily.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1189 příspěvků) 26.09.2024, 07:55:46 xxx.xxx.171.125

Tak to bude ono. Sířila jsem po 10 dnech.   Taky jsem postavila moc vysoký štos. A sebrala pár řádků, kde byla trocha zásob. 

Teď je mi jasný, že sem si zadělala na problém, protože jsem postavila nový vysoký komín a promíchala to a sice vysířila, ale musím znovu.

tom4
tom4 (115 příspěvků) 26.09.2024, 18:09:58 xxx:xxx.63d7:13d

Jako u všech kyselin “pro ošetření ” u včel jen doporučuji velkou opatrnost , co se týče Vašeho zdraví. Myslím to v dobrém.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.