Aktuálně: 4 058 inzerátů199 572 diskuzních příspěvků18 103 uživatelů

Dolet trubců, genetické ovlivnění hustotou zavčelení

MS (neregistrovaný) 14.09.2024, 23:42:35 xxx.xxx.98.168
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.09.2024, 22:33:48

To je na tom právě zajímavé, že když označili ty trubce, aby je mohli sledovat, tak se jim na to stanoviště vraceli. Přitom měli už být desítky kilometrů daleko. Chamraď líná trubčí! Asi holt měli špatné inštrukce.

Takže migrace trubců probíhá téměř výhradně mezi úly na stanovišti, ne mezi různými stanovišti. Žádní trubci nemigrovali do úlu vzdáleného více než 150 m!

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00218839.1991.11101235

Anonymní (neregistrovaný) 15.09.2024, 05:14:51 xxx.xxx.6.239
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 14.09.2024, 23:42:35

Tak vono srovnávat podmínky Kanady a ČR chce opravdu fištron.

“Mezi koloniemi, které byly od sebe vzdáleny více než 150 m, se neunášeli žádní trubci, pokud ve střední vzdálenosti nebyly přítomny jiné kolonie” Překlad googlu,ale i tak jasné a srozumitelné. 

Vono kde nejsou žádná včelstva, tam ani trubci nemají KAM migrovat, to dá rozum. Chce to číst celý a pozorně, ne jenom nadpis. Jiný trubci..

Javali (neregistrovaný) 15.09.2024, 07:32:58 xxx.xxx.122.95
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.09.2024, 05:14:51

To by ale znamenalo, že trubci mimo vlastní včelnici vůbec nemigrují pokud není další včelnice maximálně 150m daleko.

Já kdysi někde slyšel nebo četl, že můžou tímhle přespáváním v úlech dorazit desítky km a odpovidal by tomu i ten první výpočet co jsem uvedl. Teď nevím kterou představu mám vypustit z hlavy. (ale moc mě to netrápí)

Javali (neregistrovaný) 15.09.2024, 07:42:08 xxx.xxx.122.95

A to, že matka letí schválně dál až mimo dosah trubců své včelnice je taky dobré a řekl bych pro biodiverzitu i logické.

Občas mám trubce se svetle červenými bulvami, není to známka incestu?

PETROSMORAVICUM (neregistrovaný) 15.09.2024, 09:03:06 xxx.xxx.216.41
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 14.09.2024, 23:42:35

Mám informaci(nevím už odkud), že při pokusu zjistit jak daleko trubci lítají, se našli 14 km od mateřského úlu.

Anonymní (neregistrovaný) 15.09.2024, 09:08:12 xxx.xxx.6.239
Anonymní:

Zdroj bude internet. Tvrzení neznalých pitomcu, jejichž domněnky jsou nadřazeny vědění. Znamení doby, polemika bývá zbytečná 


Jenom zopakuji svůj příspěvek pro ty, kteří považují migraci do 150 metrů jako relevantní informaci. Víc se zabývat nesmysly je zbytečný. 

MS (neregistrovaný) 15.09.2024, 10:13:46 xxx.xxx.47.194
»
Odpověď na příspěvek uživatele Javali z 15.09.2024, 07:32:58

Různých protichůdných informací, studií je mnoho. Stejně tak jako tradovaných mýtů. Tak má aspoň Goro námět na článek do Dymáku. 😄

MS (neregistrovaný) 15.09.2024, 10:17:40 xxx.xxx.116.131
»
Odpověď na příspěvek uživatele PETROSMORAVICUM z 15.09.2024, 09:03:06

To tady asi nikdo nezpochybňuje, že k nějaké migraci může dojít a dochází z různých důvodů. Bavíme se o tom jak moc je to významné, jakou to má váhu. A někdo holt diskutuje, uvádí argumenty, jiný předkláda dogma a snaží se urazit. Tím nemyslím Vás. 😏

MS (neregistrovaný) 15.09.2024, 10:33:02 xxx.xxx.47.194

Ono bude dost záležet v jaké oblasti máte včely. Pokud je to někde, kde je hustota zavčelení velká a stanoviště jsou nižší stovky metrů od sebe - typicky intravilány obcí, nebo stanoviště u akátů, kde nakočuje půlka kraje, pak bude samozřejmě míra zalétávání velká. K tomu, že se najdou trubci desítky kilometrů daleko bezesporu může přispět kočování a přesuny včelstev na menší i větší vzdálenosti.

Naopak pokud máte síť lesních stanovišť, kde je ta hustota zavčelení nízká, bude i drifting mezi stanovišti méně významný. Můžeme se dohadovat jak moc, ale to je tak všechno. Různé studie byly provedeny, něco naznačují a něco se z nich dá vyvodit.

Javali (neregistrovaný) 15.09.2024, 10:40:48 xxx.xxx.122.95

MS: Já se nakonec stejně přikloním k nejrozšířenějšímu názoru ze zemí SSSR 🤣 A ani 10x opakovaný štěk nějakého anonyma neodradí moji zvědavost co si o tom zdejší diskutující myslí, to že se tím nemusíme jako běžní včelaři zabývat nebo se zajímat není nesmysl. A pro vás je to například důležité?

Osobně si myslím, že v přírodě je důležitá jak vzdálenost na jakou se odstěhuje roj + to že nová matka letí na páření tak daleko dokud ji neopustí doprovod trubců z rodného úlu a to už je hezká směsice.

MS (neregistrovaný) 15.09.2024, 11:28:46 xxx.xxx.116.131

To ano. Ať je to jakkoliv, stále má význam nechat odchovat trubce jen prvotřídní včelstva. Už jen kvůli okolí, protože z okolí se to zase vrátí jako bumerang. Jsou to spojité nádoby.

Javali (neregistrovaný) 15.09.2024, 12:00:12 xxx.xxx.122.95
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 14.09.2024, 20:32:11

Ať to tady nezapadne, neuděláte k trubcům nějaké relevantnější vlákno?

Když mám volnou stavbu, musím mít trubčiny vždy více než méně, jen tak stavitelky budou stavět celé rámky plné dělničiny. U studené stavby ji dají na zadní spodek každého rámku a je to v pohodě, teď u nových ulů na teplou stavbu to budou asi ony 2 celé rámky s trubčinou a budu se s tim muset na jaře nějak poprat, ale muže to nakonec být přehlednější.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 15.09.2024, 12:35:09 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 15.09.2024, 11:28:46

Tak předně, někde výš jste užil slovo zalétávání a to má ve včelařské odborné terminologii úplně jiný význam než vyplývá z kontextu vašeho sdělení. To zaprvé.

Druhak jste neuvěřitelný. Tvrdíte jaký jste velkovčelař a naznačujete velké desítky a spíš stovky chovaných včelstev na mnoha stanovištích. Proboha kdy to děláte? Máte speciálně vystudované zaměstnance? Protože cílený chov trubců jen ze špičkových vč, to byste pane nedělal nic jiného. Já to spíš vidím jako nějakou romatickou snivou metu, které se snažíte dosáhnout a sníte, že jí někdy dosáhnete, ale v praxi je to nemožné. Protože když byste neměl chov trubců v nejhornějším nástavku, kde byste je mohl likvidovat a dávat místo nich trubčinu špičkových vč… Prostě blábol. Vy byste kvůli tomuhle musel vždy rozebrat a zase složit úl. Jestli některá vč týráte bez trubců, stejně překurví nějakou dělničinu a trubce si vychovají a hlavně JSOU Z FAKTU ABSENCE TRUBČINY V TRVALÉM A VELMI TĚŽKÉM STRESU. 

To je jedna věc. Druhá věc kdo vám odborně a v jakém čase vyhodnocuje která vč jsou kvalitní a která ne? Včelařím 60 let a nikdy jsem se nedokázal dostat na úroveň, že bych rozebíral úly a likvidoval trubčinu včelstev, která mě nějak vadila a místo ní vkládal trubčinu ineseminek. Já bych ty hyper trubce uměl poznat jen tak, že je vezmu ze včelstva inseminky. To bych pak ale musel mít polovinu vč inseminek a nebo určitě třetinu.

Už mi chvílemi připadáte, že nás tu lakujete. Váš OP je nesmírně pracná složitost a vy se mě (nevím zda to baští ostatní), celoživotního praktika snažíte přesvědčit o nepředstavitelně pracné metodice. A přitom ze všech vašich textů je patrné, že si výsledkem nejste až tak jist.

----------------------

Když kritizuju prozradím jak totéž dělám já a mám za to, že s výsledkem když ne skvělým, tak DOSTAČUJÍCÍM.

Prostě si všímám jak se které vč chová a hlavně jak má uklizeno na dně. Taky zda je rozbíhavé, agresivní vč jsem neměl roky, myslím tak naposledy v osmdesátkách.

Z těchto vč s blbými vlastnostmi nedělám ani oddělky z možná hloupé představy, že se ušlechtilá matka může přednostně pářit s trubci ze svého plemenáče. Jak už jsem naznačil výš, dokud je ve vč vysoký SR a nemá medníky, ne, že bych kvůli tomu včelstva rozebíral, ale při běžné práci špatným beru celý trubčák a nahradím ho trubčákem například inseminky a nebo dobrého vč. I se včelami viz chlebový kvásek, tedy s kojičkami předávající záhadnou substanci. Jakmile z úlů vyndám vysoké trubčáky, už nemám sílu a ani povahu vyrábět si vystresované podtržené včely, náchylné podlehnout virům věčným rušením a hrabáním plodišť.

MS (neregistrovaný) 15.09.2024, 12:45:51 xxx.xxx.36.166

V OP je cílený chov trubců mimořádně snadný. Mimochodem, o ničem se Vás nesnažím přesvědčit, pouze zde diskutujeme, tak z toho nebuďte nervózní. 😏

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1138 příspěvků) 15.09.2024, 12:53:27 xxx:xxx.ebb2:57f

Já teď vůbec nechci kritizovat ani jednu metodu, na to nejsem dost zkušená včelařka. 

Ale když to čtu, pořád mi přijde, že nejspolehlivěji ovlivníme chov včel v okolí výběrem včelstev. Prostě když mám dobré včelstvo a vedle slabší, zlikviduji matku z toho slabého a budu se snažit nahradit ji matkou, která bude mít původ ve včelstvu, s kterým jsem spokojená. V počtech v jakých včely chovám, stejně nemám pocit, že by chov trubců něco ovlivnil.

Slabším včelstvem samozřejmě nemyslím nemocné včely, ale třeba ty, které jsou spíš masařky nebo mají špatný čistící pud.

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 15.09.2024, 13:40:14 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 15.09.2024, 12:45:51

Nejste pro mě tak významný, že bych kvůli vám ztrácel nervy.

Diskuze je pokus přesvědčit druhou stranu o reálnosti proklamovaných tezí a postupů. Pokud se nesnažíte mě ani ostatní PŘESVĚDČIVÝMI argumenty ujistit o tom, že je vaše pojetí OP lepší, pak mi uniká smysl debaty. Pak by to bylo měření pindíka a nebo jiná forma chvástavých keců. Mám za to, že psát pouze z touhy o poplácání po zádech je infantilně pošetilé a jen ukrádá dospělým čas.

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/hledat?cizi_slovo=diskuse&typ_hledani=prefix#google_vignette

Na druhou stranu dokud tu nebude stanovena nějaká medohodina, nebo cukrokoruna nebo jiné konstatní měřítko, budeme se vzájemně přesvědčovat o bezpracnosti své mnetodiky donekoečna. Protože tušíte, že děláte mnoho pracných, nesmyslných a hlavně škodlivých úkonů, tak jedině proto jste se rozhodl Blaník vyzkoušet. Ovšem s úlem úplně jiným, jaký já znám jen z obrázků a chytrých keců v angažované literatuře. Pak se opět bude špatně poměřovat cokoli, kor, když je u vás o 350 níž a o měsíc delší sezona a hlavně se pěstují jiné plodiny a i les je tam jiný. Přes to přese všechno jsem skálopevně přesvědčený, že Blaník jak systém a i úl budou fungovat vždy všude. Tedy za podmínek, že se metoda dodrží do nejmenšího detailu.

goro
goro (324 příspěvků) 15.09.2024, 20:58:32 xxx.xxx.200.96
goro:

Tome predsa kolega Kavka chovajúci Buckfast je od vás vzdialený 7, 5 km a zrazu ste objavili zfarbené matky rok predtým ako ich dal do susednej dediny.. to je lepší dôkaz ako štúdie…či… 


Tomu píšete sem ostošesť a tento môj príspevok ste nečítal, keď ste naň nereagoval..?

Nie je práve váš prípad dôkazom že matky lietajú aj ďalej ako 1-2 km, či trúdy 150 m? 

Tom50
Tom50 (876 příspěvků) 15.09.2024, 21:42:14 xxx.xxx.139.241
goro:

Tomu píšete sem ostošesť a tento môj príspevok ste nečítal, keď ste naň nereagoval..?

Nie je práve váš prípad dôkazom že matky lietajú aj ďalej ako 1-2 km, či trúdy 150 m? 


Je to poněkud jinak než jak myslíte s mojí neodpovědí. Pokusím se to vysvětlit.

Teď jsem si změřil vzdálenost mezi mojí a jeho včelnicí a je to skutečně 7,5 km (obdivuji vaši paměť) a já na to dokonale zapomněl. V SZ vám vysvětluji, že s tím člověkem nejsem dávno v žádném spojení. Už nemám ani to stanoviště, o kterém je řeč, teď ho má Tom4 a Kavka svoje stanoviště opustil úplně před asi pěti lety a tak jsem to všechno asi nějak vytěsnil z paměti. Omlouvám se.

A těch 7,5 km je jistě reálných, pokud byl on jediný kdo tady první BF (tady myslím bývalá stanoviště) měl. Tvrdí se, že jsou trubci BF statnější a agresivnější a proto častěji vítězí v soubojích o matku a je tudíž víc než pravděpodobné, že také létají na větší vzdálenosti. Jsou prostě silnější po všech stránkách. Mimochodem, zdá se, že je to pravda, zrzavých včel přibývá.

Ano, měl jsem vlastně podivně zrzavé včely hned jak jsem na to místo přišel, matky tam oplozené byly z třetiny zrzavé (jejich potomstvo), třetina měla různé včely v jednom vč a jen asi třetina byly šedé Kraňky. Tehdy ode mě koupil 20 nejlepších vč známý včelař z Benátek, kterého tu nebudu jmenovat a jak to s nimi dopadlo nevím. (vím, neslavně)

Dokonale jsem na toto zapomněl. Ale. Nemůžu nic tvrdit, znal jsem včelaře Vlašimské MO a ani ne všechny a tak třeba měl BF i někdo jiný. Ale zmíněné stanoviště bylo na území MO Divišov, kde jsem neznal nikoho a tak nemůžu říct jistě, zda někdo neměl BF blíž ještě před tím, než Kavka dodal matky do Chochola.

goro
goro (324 příspěvků) 16.09.2024, 15:49:22 xxx.xxx.200.96
MS:

Různých protichůdných informací, studií je mnoho. Stejně tak jako tradovaných mýtů. Tak má aspoň Goro námět na článek do Dymáku. 😄


… no z tejto diskusie, hlavne po info že gró trubcov lieta len do vzdialenosti 150 m od úľov je to skutočne na zamyslenie čo je hoax, a kde je pravda (chápem to tak, že vývoj nezastane len vďaka tým jedincom ktorí odletia oveľa ďalej 😀)…

…v zime bude čas aj na také zamyslenia, poštudujem, popýtam sa chovateľov ktorí majú izolované oplodňovacie stanice a možno sa čitatelia potešia…😉


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.