Aktuálně: 4 058 inzerátů199 521 diskuzních příspěvků18 103 uživatelů

Velký test Blaníku v podmínkách Panonské pánve

MS (neregistrovaný) 14.09.2024, 07:45:17 xxx.xxx.174.151

Už se to to vykašlete. Pojďme k věci. Takže teď na podzim podhodím MV s medem (v případě DTL), nebo oddělím igelitovou folií od VN (HTL), v předjaří dalšiho roku z MV udělám přeskupením DTL nebo HTL. Plodiště nechám teď tak jak jsou (7-8 VR). Česna nechám vlevo z pohledu za úlem zhruba 20 x 100 mm. Nic víc teď dělat nebudu. Je to správný postup?

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 14.09.2024, 11:30:06 xxx.xxx.139.241

Ne!

TL je to až tehdy, kdy obsahuje asi 20-25 dm2 možnosti stavět trubčinu a tyhle N rámky nesmí být u sebe a nesmí být jako krajní. Tohle ale uděláte až když přijde čas z původních KK (trvám na správné terminologii) vytvořit TL, v tomto případě DTL. Ta chvíle je každý rok jiná a je někdy po třešních a nebo i před nimi a nebo v nich. Protože je to DOLE, tak zachlazení dělplodu nehrozí a nevadí třeba o pár dní předsadit. Ony se tam stáhnou až dorostou. Toto ale platí jen u dolního tlumiče!!

Prostě nejjednodušší a nic se nezkazí je dělat DTL ve chvíli, kdy je plný VN. V ten den se zruší vysoký trubčák a nebo asi za max týden a vč má možnost chovat r trubce jen dole. U vás bych dopori učil 3 SR  = asi 21 dm2.

Tohle mi na vás není jasné a zastavím se tu. Poněkolikáté píšete u desetirámkového Langu o 7-8 vysokých plástech. To byste ale potom omezoval matky na malý počet plástů, ty by byly nuceny zakládat na rámcích víc plodu a méně medu a pylu a udělal byste ze vč podtržené vystresované ubožáky. Neměřil jsem, mám za 60 let myslím dobrý odhad a tak dávejte vy a i ostatní pozor. V systému Blaník je na 30 stejně silné vč jako na 24 a nebo je 24 max o 10% slabší, míéně početné. Ovšem 24 nemá na vysokém díle skoro žádný med a nebo vůbec žádný med. 24 má 103 dm2, třicítka 129 dm2 a vaše Superjumbo 146 a tudíž tam bude na vysokých rámcích víc medu než na Blaník 30. Jinde jsem mnohokrát vysvětloval, že meta je 150 dm2 ve VN a že proto Řeháček vymyslel blbost na 13 rámků 39x30 aby dodržel nutnou výšku max 30 cm a vzdal se tím jednou pro vždy lepší orientace rámků na TS a hlavně univerzálnosti (tu Lang stejně nemá - není čtvercový). Sedláček aby dodržel čtvercovost u míry 39 a chtěl taky 150 dm2, musel porušit svatou výčku 30 cm u vysokého rámku. Píšu to potolikáté, že je mi už trapně za všechny, co to furt nemůžou pochopit!

Polopatě:

Řeháček (Eurodadant)   39x30x13 = 152 dm2

Sedláček                              39x34,7x11 = 149 dm2

Blaník 30                              39x30x11 = 129 dm2

Adamec                                39x24x11 = 103 dm2

B nebo Optimal                42x27,5x10 = 115 dm2

originál D-B                        43,5x30x12 = 157 dm2             tato míra je také Mnogokorpusnyj

Superjumbo                       44,8x32,6x10 = 146 dm2          

--------------------------------------

V případě ponechání KK nad VN se nedává igelit před zimou, ale až při předjarním zužování. Škvíra se udělá vepředu, to znamená blíž k česnu. Pokud mají vaše úly česno uprostřed, musíte  ho udělat u strany a sice levé z pohledu za úlem a tudíž napravo při pohledu zepředu. Mezerka se vynechá na jeden rámek a tudíž necháme volnou uličku mezi rámkem a přední stěnou úlu a jednou meziplástovou uličkou. To se ale dělá až na jaře. Přesněji koncem února nebo začátkem března (Sibiř, u vás určitě ten únor). Najděte si tady vlákna kde vše podrobně vysvětluju. Nejsou to krátké texty, stačí jednou přečíst, POCHOPIT a vrýt do paměti a je navěky pokoj a už se nic dlouhého číst nemusí. Dlouhé je to proto, aby to nedávalo možnost více výkladů podle umělecké tvořivosti českého včelaře, která je bezbřehá!

To znamená. Zúží se na obsednuté rámky a komora je jedna (U Eurodadantu je česno uprostřed a komory a tedy i blinovky dvě = z každé strany jedna - nebetyčná kravina!!!!)

Při komorování se v této první fázi nepoškrábou víčka zásobáků. Jde jen o zmenšení prostoru, který si vč může vytopit a nastartuje si jarní rozvoj, ale hlavně se samo zbaví nosema apis. Samosebou se musí pohlídat aby mělo zásoby a to je u Adamce a Optimalu někdy problém. Ovšem na velké míře 39x30 to v této fázi většinou nehrozí a když, tak jen u TS. U D-B tuplem ne a tudíž u Superjumba také ne.

Celý rok je nutné staré rámky dávat dozadu a mladší a mladé kupředu. To ale neplatí s krycím rámkem, s tím se nehýbá také několik let. Nesmí být panenský nebo jen jednou zakladený, studený. Musí to být tmavěji žemlová souše, nejhezčí co v úlu je. Celoroční snaha o staré rámky v zadu jsou jediným a prazákladním požadavkem na obměnu díla. Vysoké rámky se nikdy nevytáčejí a tudíž by nikdy nebyly bez zásob a plodu a nešlo by se jich zbavit. Jenom komora je jediná šance aby v nich nebyl plod - už před zimou a krmením na zimu jsou na konci a tak v nich není poslední plod a tak na nich chumáč nezasedne a pak se dají lehko oddělit blinovkou. V komoře je později vč vyčistí a jdou na vyvaření. Kdo nehodlá zužovat neobmění vysoké dílo! Kromě jiného.

-----------------------

Takže. Vy nyní máte Superjumba 32,6 s pouze 7-8 rámky. Na nich KK 15,9 s medem a asi tedy také 7-8 rámky. Bylo by dobré prázdný prostor něčím vyplnit, není to ale nutné, já mám kupříkladu vyndané poslední vysoké rámky už od září aby bylo kam dát fumigační knot. A vč tak vyzimují. Jestli mám ale například záložní matku na 6 rámcích, nenechám volný prostor pro 5 rámků.

Teď mě napadá, možná nemáte na vysokých rámcích s plodem žádné zásoby protože OP. Pak pokus s Blaníkem odložte o rok.

Ano, přehlédl jsem ta česna, že o nich píšete a to máte správně. Jen je včas zajistěte proti hlodavcům.

Napadá mě. Já bych na vašem místě asi zvolil rozdělení na sudá lichá počítáno z pohledu ze zadu od leva do prava (nebo jak kdo chce, píšu jak počítám já). A tak bych zkusil horní a dolní KK. Za mě tvrdím, že dolní KK je vždy lepší a důvody proč přecházím na horní jsem vysvětlil - stáří a úbytek sil.

Pokud jste vy a nebo kdokoli další i přes podrobný popis (nebo právě kvůli němu) něco nepochopil, proboha nestyďte se nikdo zeptat!

MS Vy využijte potenciál SJ a faktu, že i když sice SJ porušuje magickou hranici výšky rámku 30 cm, máte šanci nevýhodu proměnit ve výhodu a současně to nepodcenit a být si vědom faktu, že je váš rámek o málo, ale vyšší než je optimum pro včelu medonosnou v Evropě a Asii od polárního kruhu po subtropy. Všude 30 cm. Já za to nemůžu, jen vám sděluju fakta.

                                 

Martin83
Martin83 (78 příspěvků) 14.09.2024, 12:56:01 xxx.xxx.124.223
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 14.09.2024, 11:30:06

Dobré odpoledne.

Já mám ještě u dvou včelstev trubčáky na 10 pozici čili poslední rámky v nichž jsou zásoby pak tam mám krmítka. Ty půjdou jako první za BP k poškrábání k “podněcování” na jaře. Poté z nich “vyrobím” nízké rámky do DTL na všechny 3 včelstva co mám, abych nalákal matku dolů čili v každém DTL bude po jednom trubčáku z loňska. DTL vystrojím až budu mít plný VN? Uvažuji správně? Jsem zvědavý kdy budu mít plný VN v mých podmínkách. Snad mi to půjde jako vám a budu mít náskok před ostatními. U nás se snad ani nikomu nesnilo mít med z třešní a myrobalánů. Respektive bych řekl, že to tady v životě nikdo neměl!! Nebylo by dobré na to použít vaše nízké medníky?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.